Jak pečovat o digitální fotoaparát? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Jak pečovat o digitální fotoaparát?

DF 10 rad

18. ledna 2002, 00.00 | Jak chránit digitální fotoaparát před nečistotami? Jak a čím jej vyčistit, pokud se přeci jen někde objeví nějaké to smítko prachu? A kdy už fotoaparát prostě musí do servisu?

Digitální fotoaparáty jsou stejně jako klasická fotografická technika při fotografování vystavovány nejrůznějším nepříjemným vnějším vlivům. Mezi jeden z nejběžnějších patří nejrůznější nečistoty, které ohrožují jak funkčnost fotoaparátu jako takovou, tak i kvalitu fotografií. Jak tedy postupovat při fotografování a případné očistě svého digitálního miláčka?

DS-260HD
Fujifilm DS-260HD

Odolnost techniky
Běžně komerčně nabízené fotoaparáty amatérské třídy prakticky bez ohledu na jejich pořizovací cenu jsou poměrně choulostivá zařízení. O pojmech jako prachotěsnost či omyvatelnost v podstatě nemůže být ani řeč. Pochopitelně existují výjimky v podobě speciálních modelů se zvýšenou odolností, které u nás nabízí například Kodak či Fuji, ale jde opravdu jen o výjimky.
Pokud jednou za pět let chcete udělat pár snímků u moře na pláži a jste šetrní uživatelé, tak se o své miláčky bát nemusíte. Ale pokud chcete pravidelně fotografovat v prašném prostředí (stavby, průmyslové prostory apod.) tak rozhodně hledejte speciálně konstruovaný fotoaparát nebo vždy používejte ochranné pouzdro.

Ochrana techniky
Jak tedy fotografovat s běžným digitálním fotoaparátem? No, základem jsou "čisté ruce", čímž nemyslím zrovna pochybné politické přísliby, nýbrž základní hygienickou poučku. Může to znít až banálně, ale praxe ukazuje, že ani toto pravidlo není vždy snadné dodržet.
Pokud fotoaparátem zrovna nefotografujete, tak jej vždy přenášejte v pouzdře nebo speciální brašně. Fotoaparát pohozený v batohu či kabelce pochopitelně trpí. Naopak je dobré se při výběru pouzdra zaměřit na to, zda jde zcela uzavřít buď zipem nebo stahovací šňůrkou. Pouhé překrytí vrchním dílem fotoaparát před prachem a nečistotami neochrání.
V okamžiku kdy fotografujeme v nebezpečně prašném či jinak znečištěném prostředí, měli bychom buď použít ochranné pouzdro nebo aspoň omezit dobu fotografování na nejkratší možnou. Ochranná pouzdra většina výrobců označuje jako "podvodní" či "vodo a prachotěsná". Jejich výhodou je dokonalá ochrana proti nečistotám a dalším negativním faktorům. Nevýhodou je vysoká cena v řádu 10 - 15.000Kč a výrazné zvětšení rozměrů přístroje. Inu za ochranu se platí.


Ochranné pouzdro AW PS 200 pro fotoaparát Canon Ixus

Kdy čistit a kdy ne?
Když už fotoaparát neuhlídáme a nějaká ta nečistota na něm ulpí, je důležité se rozhodnout zda čistit a případně jakými prostředky. Pokud jde pouze o povrchové znečištění pláště, není problém jej odstranit v domácích podmínkách. Čistění optiky, hledáčku a LCD je trochu náročnější, ale také se dá doma bez problémů realizovat. Bohužel jakmile se nečistoty dostanou dovnitř fotoaparátu, tak je potřeba vyhledat autorizovaný servis. V záruční době je zásah do fotoaparátu nesmyslný, protože automaticky znamená ztrátu záruky a ani po uplynutí záruční doby nedoporučujeme fotoaparáty doma rozebírat.
Podívejme se tedy co a čím můžeme doma vyčistit?

Plášť fotoaparátu
Vždy začínáme suchým, jemným hadříkem, který fotoaparátu nemůže uškodit. Ten většinou pomáhá od mastnoty, stop potu a případné špíny pouze v některých případech. Pokud selže, tak jej namočíme do čisté vody, řádně vyždímáme a zlehka otíráme fotoaparát. Pokud je to možné, vyhněte se otvorům pro mikrofon apod. a okamžitě po skončení fotoaparát osušte suchým hadříkem. Pro čištění záhybů a prohlubní je ideální tenký, tupý nástroj - například pilníček na nehty.
V případě, že je špína zažraná, můžete vodu nahradit velmi slabou jarovou vodou či nekoncentrovaným prostředkem na čištění výpočetní techniky. Dávejte pozor na rozpouštědla a vždy nejprve přípravek vyzkoušejte na malé ploše zespodu fotoaparátu!

LCD displej
Fotoaparáty vybavené LCD displejem je potřeba rozdělit na dvě kategorie dle toho, zda je displej překryt ochranným sklíčkem. Pokud ano, lze jej čistit stejně jako vnější plášť fotoaparátu. Pokud je však chráněn pouze fólií, je potřeba s ním pracovat velmi opatrně. Dokud to jde, používejte pouze suchý jemný hadřík a zlehka jej otírejte. V rozích lze použít hadřík namotaný na hrot špejle či přeložený přes tupou stranu ostří nože. Rozhodně nedoporučujeme používat prostředky určené pro čištění klasických monitorů, protože mohou zcela poškodit antireflexní vrstvu displeje či displej samotný. Když by bylo nejhůř, opět poslouží navlhčený hadřík a vytření do sucha.


Takto vypadá prachové zrnko na CCD snímači

Hledáček a optika
Zde platí stejné zásady jako u klasické fotografické techniky. Jemný prach se buď odfukuje speciálním nástrojem či odstraňuje jemným štětečkem. Na otisky prstů a podobné hrubší nečistoty je pak potřeba použít buď suchý jemný hadřík, který nepouští chlupy nebo speciální čistící ubrousky na optiku. Ty seženete ve většině optik a foto obchodů.

Závěr
I zde platí, že prevence je levnější a bezpečnější než odstraňování následků. Není sice potřeba propadat panice a fotoaparát nevynášet ze sterilního ateliéru, ale přeci jen jde elektroniku vystavovanou nepřízni okolního světa bez významnější ochrany. Takové prachové zrníčko uvnitř optické soustavy či na snímači na fotografii nepůsobí vůbec pěkně!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: