Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Jak nejčastěji nosíme své fotovybavení
anketa07_11_100px
10. srpna 2011, 00.00 | Nosíme své fotografické vybavení nejčastěji v brašně, batohu, v bederním pásu, jen volně v ruce či na krku, anebo ve stylovém pouzdru? Anketa na Fotografování.cz ukázala, že preferujeme fotobrašny.
Těší nás, že vás anketa zaměřená na tuto otázku zaujala a že se k ní hlasováním vyjádřilo celkem 833 čtenářů. Nejvíce respondentů označilo jako svou nejčastější volbu fotografickou brašnu – celkem 38 %. Druhé místo patří s 20% podílem bedernímu pásu. Na třetím místě ovšem skončila s 18 % hlasů varianta „jen volně v ruce nebo na krku“ a až na čtvrtém místě skončily fotobatohy se 16% podílem, což může být pro někoho překvapivé. Naopak poslední místo stylových pouzder se 6% podílem s největší pravděpodobností předpokládala většina, zejména poté, kdy dubnová anketa ukázala, že malé digitální kompakty, pro které jsou tato pouzdra určena, používá jen menšina našich čtenářů, kteří v této anketě hlasovali.
Možná někomu chyběly ještě další možnosti, třeba univerzální řešení, kombinující výhody batohu a brašny – s jediným ramenním popruhem směřujícím diagonálně přes záda a se snadným přístupem k fotografické technice, nebo speciální ledvinka, tedy určitá rozšířená varianta bederního pásu, anebo bederní pás v kombinaci s různými druhy fotografických technických vest s důmyslným závěsným systémem.
Otázka zjišťovala, jak nejčastěji své fotovybavení nosíme. Anketa se tudíž zaměřila na základní možnosti. Také nijak neřešila, proč a při jakých příležitostech. A už vůbec ne, zda a kdy raději volíme jiné než nejčastěji používané řešení. A je nasnadě, že mnoho z nás volí různá řešení pro různé příležitosti. Neboť fotobrašna s popruhem přes rameno nám umožňuje mít vše potřebné pořád pohotově po ruce a snadněji se odkládá. Je vhodná, jdeme-li kupříkladu fotografovat na společenské a kulturní akce, zvláště musíme-li anebo chceme-li se na ně vhodně obléci a batoh by byl poněkud „mimo“. Anebo sportovní a jiné akce, pokud máme možnost ji bezpečně odložit. Faktem také je, že brašen existuje mnoho druhů a velikostí – od malých, tedy takových větších pouzder pro fotoaparát a nejnutnější drobné příslušenství, až po velké profibrašny, které pojmou dvě těla zrcadlovek s bateriovými madly, několik výměnných objektivů, externí blesk a veškeré potřebné příslušenství a v některých případech i laptop.
Velký fotobatoh je výborný na dlouhé cesty, výborně poslouží hlavně v náročném terénu, snadno k němu lze připevnit stativ. Menší a malé pak i pro kratší fotografické výlety a procházky. Batohy jsou praktické a pohodlné a umožňují nám mít volné ruce. Někomu vadí, že nemá tak pohotový přístup k fotoaparátu a raději nosí pistolové pouzdro. Faktem ovšem je, že na trhu jsou různě velké batohy s pohotovostním přístupem k fotoaparátu i z jednoho, nebo obou boků. Anebo můžeme zvolit výše zmíněnou kombinaci batohu a brašny s jedním ramením popruhem křížem přes záda.
Obliba nosit fotografické vybavení volně v ruce, respektive na krku, případně pouze v bederním pásu, naznačuje, že většina respondentů naší ankety ráda a často chodí fotografovat „nalehko“. Podrobnosti by mohl ukázat jen další vhodně zaměřený průzkum. Kupříkladu jaký je podíl momentní fotografie, nebo v kolika případech jde o situaci, kdy pro přepravu na delší vzdálenost použijeme velkou fotobrašnu nebo dvoukomorový fotobatoh a pro samotné fotografické vycházky pak vycházíme nalehko pouze s fotoaparátem v ruce. Koneckonců často chodíme s fotoaparátem v ruce pohotově připraveným zachytit vše, co nás zaujme, a přitom máme fotobatoh na zádech, nebo brašnu či pouzdro přes rameno. To je tedy další varianta: máme svou fotovýbavu rozdělenu – a je celkem jedno, jak neseme potřebné příslušenství, kolik ho s sebou máme a zda obsahuje i tripod, monopd či ministativ. Podstatné je, že samotný fotoaparát držíme v ruce (nebo ho máme pověšený na krku).
Přestože anketa nemohla ukázat řadu podrobností, které jsou pro upřednostnění toho kterého způsobu nošení fotovýbavy důležité a bylo by jistě velmi zajímavé, kdybychom je mohli znát, jedno ukázala zcela spolehlivě, a to, jak velmi důležité pro naprostou většinu respondentů fotografování je. Děkujeme všem respondentům za účast v anketě a všem čtenářům přejeme mnoho zajímavých tvůrčích nápadů a zdar při jejich realizaci.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024