Jak jsem potkal ryby - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Jak jsem potkal ryby

Canon WP-DC100

5. září 2001, 00.00 | Pokud máte digitální fotoaparát, zpravidla začnete vymýšlet, kde by se dal ještě využít. Makrozáběry, krajinka, rodinka... Co to zkusit pro změnu pod vodou?

Pokud se na stránkách Grafiky On-line setkáváte s digitální fotografií, většinou se jedná o recenze fotoaparátů. Přestože jsme se občas věnovali také příslušenství, nejsou jeho recenze příliš časté. Je více než jasné, že ke kvalitnímu fotoaparátu je třeba pořídit i příslušenství - paměťové karty, tašky, předsádky aj. Díky laskavosti společnosti Canon jsme měli zapůjčeno pouzdro na fotoaparát IXUS 300 pro fotografování pod vodou. Výrobek se oficiálně jmenuje WP-DC100 a jedná se o pouzdro pro podvodní focení do hloubky 30 m nebo 100 stop. Přístroj stojí 7 975 Kč bez DPH, což sice není málo, ale na druhou stranu jde o značkové řešení a IXUS 300 do pouzdra velice dobře zapadne.


Canon DIGITAL IXUS 300 v pouzdře WP-DC100

DIGITAL IXUS 300
Asi bych se měl alespoň krátce zastavit u digitálního fotoaparátu, který zřejmě znáte z recenze. Fotoaparát má rozlišení snímače 2,1 Mp, 3x optický a plynulý 2,5x digitální ZOOM. Přestože použití digitálního ZOOMu vypadá jako zbytečnost, rozhodně si myslím, že ho využijete. Některé objekty prostě nejde s trojnásobným zvětšením vyfotit, takže je třeba zvětšovat. A proč nezvětšovat rovnou při focení?


Vysunutý objektiv v pouzdru

Fotoaparát jsem měl k dispozici během týdenní dovolené v Chorvatsku, kde jsem ho používal nejen pro focení pod vodou. Musím potvrdit, že IXUS má ideální "rodinný" formát. Pohodlně se vejde do kapsy, můžete ho mít stále s sebou a má poměrně dostatečnou výdrž, takže ho často zapomenete dobít.


Podobné záběry se mi staly osudnými

Právě toto se mi ovšem stalo osudným. Do Chorvatska jsem si vezl dvě paměťové karty, 8 a 16 MB, s předsevzetím, že na větší budu ukládat fotografie ve vyšší kvalitě (hlavně záběry pod vodou), na menší kartu v nižší kvalitě. Nakonec jsem chtěl větší kartu dofotit panoramatem. Právě při focení panoramatu fotoaparát ohlásil vybitou baterii, zasunul objektiv a usnul. Teprve v Praze jsem zjistil, že zřejmě došlo k porušení informací na kartě, protože z téměř 15 záběrů nezůstal ani jeden - hlavně nejlepší záběry pod vodou. Proto poučení pro vás (pamatujte na Banánové rybičky): mějte vždy nabitý akumulátor.


Přímořská letoviska skýtají hezké záběry

Základy podvodního focení
Základem je samozřejmě naučit se pořádně ovládat fotoaparát. Pod vodou na to není čas, často máte chvilku pouze na nastavení zvětšení a stisknutí spouště. Rozhodně bych seznámení s přístrojem nepodceňoval.

Zejména v turistických oblastech je dobré začít s potápěním brzy ráno, kdy ještě není zvířený písek a čistota vody je velmi dobrá. Z podobných důvodů není dobré fotit po bouři, kdy je moře ještě neklidné a často také zkalené a špinavé. V odpoledních hodinách se potom viditelnost pod vodou rovná mléku se super nízkým obsahem tuků.


Základní ovládací prvky

Pokud se potápíte bez dýchacího přístroje, měli byste se nejprve naučit dvě věci - zůstat pod vodou chvíli v klidu a plavat s fotoaparátem v ruce. S pouzdrem se dodává řemínek, ale ten je pouze pro zavěšení pouzdra kolem krku, což se paranoidním jedincům nemusí líbit. Nejlepší je proto omotat řemínek kolem zápěstí pravé ruky a přístroj v ní držet.


Odpolední "hustá" voda s častým živočichem

Dále se musíte naučit zůstat chvíli v klidu, což je nejhorší část cvičení. U klasického fotoaparátu teoreticky můžete nachystat zaostření a pod vodou pouze stisknout spoušť. U digitálního fotoaparátu se ostří při každém snímku a někdy to chvíli trvá. Takže se snadno může stát, že spoušť sice stisknete a podržíte, ale snímek nezískáte žádný, protože přístroj nestihl zaostřit.


Jediný zachovaný obrázek ryb

Technik, jak vydržet pod vodou v klidu, je několik. Zkušenější borci se potápějí při výdechu (což často zkracuje dobu pobytu pod vodou), méně zkušení se mohou přidržet kusu skály. Nejzkušenější borci, zejména na Filipínách, skáčou do vody zatížení kamenem, který je stáhne dolů a spolehlivě je tam udrží. K tomu navíc potřebujete nůž, kterým se nakonec odříznete. Ovšem tuto techniku bych vám rozhodně nedoporučoval.

Dostáváme se k poslednímu specifiku podvodního focení a tím je snímání naslepo. Při "šnorchlování" se většinou pohybujete v hloubkách, kdy je velmi dobrá viditelnost, a samozřejmě při ostrém slunečním světle. Přestože je LCD-displej velice dobře čitelný, po průchodu dvěma kusy plastu - pouzdrem a "skly" brýlí - na něm zaznamenáte pouze velké kontrasty - černá ryba na světlém pozadí křovin, světlá ryba proti tmavému "šutru".


Pod vodou se orientujete pouze pomocí LCD-displeje

Čitelnost displeje se zvyšuje s dobou strávenou pod vodou. Ihned po potopení na něm neuvidíte opravdu nic, po chvíli rozeznáte kontrastní objekty a po další chvíli (pokud to vydržíte) už to celkem jde. Při tom samozřejmě nesmíte zapomenout nachystat záběr (zvětšením), zaostřit a stisknout spoušť.


Turistické oblasti nejsou příliš bohaté na faunu či flóru

Péče
Digitální přístoje jsou citlivé na vodu nebo vlhko, proto je opravdu důležité udržovat je v suchu. S přístrojem se dodávají dvě lahvičky. Jednou je silikonový gel, který slouží pro lepší těsnění gumy u pouzdra. Výrobce upozorňuje, že gel je třeba nanášet prsty a nepoužívat při tom různé hadříky, které mohou pouštět (a pouštějí) mikrovlákna. I takto malé netěsnosti mohou způsobit vniknutí vody do pouzdra. Při běžném "šnorchlování" zřejmě gel potřebovat nebudete, nebo možná až po delší době používání. Já jsem žádné problémy nezaznamenal.

V druhé lahvičce je potom roztok na čištění "optiky", který jsem při takto krátké době také nepotřeboval. Přesto je třeba pamatovat, že pouzdro je dobré vždy omýt čistou (neslanou) vodou, což většina "potápěčů" zná i u ostatního příslušenství. Takto malá péče většinou postačí.

Při potápění do větších hloubek je třeba pamatovat, že tam prudce klesá teplota. Fotoaparát to většinou přežije bez problémů (navíc se sníží šum snímacího čipu), pouze akumulátoru to nesvědčí, takže má menší "výdrž". Na to je třeba pamatovat a pravidelně ho nabíjet a příliš ho nepřetěžovat (viz výše).

Závěr
Podvodní focení mě opravdu nadchlo a nadchla mě vlastně celá recenzovaná kombinace. Pokud jsem vás inspiroval, abyste to vyzkoušeli také, ještě stále není pozdě. V září jsou velmi příznivé podmínky - moře má téměř stejnou teplotu a teplota vzduchu je pro středoevropana snesitelnější skoro ve všech oblíbených střediscích. Proto neváhejte a pošlete nám své snímky nebo je můžete vložit do galerie.

Jediný problém jsem měl s paměťovou kartou, ale to jde spíše o apelaci na vaše dobré vychování - nabíjejte, nabíjejte a nabíjejte, protože krajní situace se nevyplácejí. Mě tato stála "pouze" nejlepší vodní fotografie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: