Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Jak fotografovat ohňostroj?
DF Ohnostroj
27. prosince 2001, 00.00 | Blíží se Silvestr a s ním i tradiční ohňostroje. Připravili jsme pro vás jednoduchý postup, jak co nejlépe zachytit noční ohňostroj pomocí amatérského digitálního fotoaparátu. Výsledek může být překvapivě dobrý.
Fotografování nočního ohňostroje není zcela triviální a zejména v průběhu silvestrovského veselí může představovat i jisté riziko pro použitou techniku. V úvahu je potřeba kromě samotného fotografování vzít i venkovní teplotu, nebezpečnost rozjařených spoluobčanů a případně i vliv konzumovaného alkoholu. Rozhodně doporučujeme fotografovat s čistou hlavou a vyhnout se místům s bujarým veselím.
Dobrá příprava je základ
Bez důkladné přípravy se samozřejmě také dá fotografovat, ale situaci si lze alespoň základní přípravou usnadnit. Kromě digitálního fotoaparátu budete potřebovat ještě minimálně jednu sadu baterií či akumulátorů dobitých na plnou kapacitu a paměťovou kartu schopnou pojmout alespoň 30 snímků. Velmi dobrým pomocníkem je stativ, bez kterého je fotografování výrazně náročnější.
Pokud tedy máme sbaleno nářadíčko, je potřeba ještě najít vhodné místo pro fotografování. Čím větší budete mít nestíněný rozhled, tím lépe. Dále je důležité se vyvarovat příliš osvětlených míst, zejména lampy veřejného osvětlení v zorném úhlu dělají velkou neplechu. Ideální jsou proto balkóny, vyhlídky apod.
Dobrá expozice i ostrost. Foto Jiří Šmahel
Nastavte si fotoaparát předem
Pokud si váš digitální fotoaparát dokáže zapamatovat uživatelské nastavení, přednastavte si jej v klidu předem. Pokud ne, aplikujte následující postup těsně před ohňostrojem. V první řadě si nastavte rozlišení a kompresní poměr. U amatérských modelů se zcela klidným svědomím můžete použít JPEG se střední kompresí, protože s největší pravděpodobností nedosáhnete natolik ostrých fotografií, aby měl smysl nekomprimovaný formát. Naopak rozlišení je vhodné nastavit co nejvyšší, protože následným zmenšením fotografií v počítači lze dosáhnout lepší ostrosti a kresby snímků. Takže doporučujeme nejvyšší rozlišení plus střední JPEG.
Dalším důležitým krokem je zakázat použití interního blesku, který u nočního ohňostroje tak jako tak nic nezmůže a naopak může dost škodit.
Důležité je nastavení citlivosti snímače. Volte maximální hodnotu, kterou váš fotoaparát nabízí. Sice snímky budou obsahovat šum, ale ten se dá poměrně rozumně potlačit při následném zpracování a vyšší citlivost nám umožní fotografovat s kratším časem.
Při volbě režimu expozice máte tři možnosti. Buď jste natolik zkušení, že si expozici nastavíte manuálně, pak zřejmě nepotřebujete příliš radit. Druhou možností je speciální noční režim expozice, který může mít jediné úskalí, kterým je odstraňování šumu. To někdy extrémně prodlužuje čas zpracování každé fotografie, a protože ohňostroj je událost poměrně dynamická, je lepší redukci šumu vypnout. Poslední možností je klasická automatická expozice, která také nemusí být špatná.
U automatického měření expozice je potřeba se ujistit, že není aktivováno bodové měření, které při nočních snímcích většinou selhává. Dále je vhodné projít všechna ostatní nastavení a povypínat vše, co může zpomalit ukládání snímků.
Sekvenční snímání ano či ne?
Je na zvážení každého, zda dá přednost sekvenčnímu fotografování či nikoli. Naše rada zní, zůstaňte raději u jednotlivých snímků. Při sekvenci sice můžete zachytit jeden konkrétní výjev lépe, ale ohňostroj je nevyzpytatelný a čekání několik desítek sekund na uložení fotografií z vyrovnávací paměti je dost tristní. V závislosti na kapacitě paměťové karty si zhruba rozpočítejte frekvenci fotografování. Ohňostroje jen málokdy trvají déle než 3 minuty.
Rozmazané stromy prozrazují roztřesenou ruku. Foto Jiří PITHART
Styl fotografování
Největším problémem fotografování nočních ohňostrojů jsou příliš dlouhé expoziční časy. Proto volíme co nejvyšší citlivost a co nejnižší clonu, aby se čas pokud možno zkrátil. Čím delší expozice, tím méně ostré fotografie, a to hned ze dvou důvodů.
Tím prvním je chvění fotoaparátu jako takového. Proto rozhodně doporučujeme fotografování ze stativu nebo alespoň s oporou. Například fotoaparát položený na zábradlí balkónu (stále dobře obouruč držený) je výrazně stabilnější než fotografování z ruky. Svou roli hraje i chlad, takže se snažte před ohňostrojem jako takovým co nejméně prochladnout.
Druhým důvodem neostrosti je dynamičnost scény. Ohňostroj prostě nepostojí ani 1/30 sekundy, takže počítejte se světelnými pruhy místo ostrých záblesků. Na druhou stranu většinou takovéto fotografie vypadají poměrně efektně. Uvědomme si, že profesionálové fotografují s citlivostí v řádu tisíců ISO.
Několik praktických tipů
- Při širokoúhlém záběru objektivy nabízejí lepší světelnost, takže mohou použít nižší clonu. Zejména u kompaktů s optickým zoomem bývá rozdíl v minimální cloně WIDE a TELE záběru značný. Takže raději fotografujte širokoúhle a v počítači pak udělejte patřičný výřez z fotografie. Zkrátíte expoziční čas.
- Pokud chcete mít větší jistotu dobré expozice, použijte expoziční bracketing. Fotoaparát provede za sebou několik expozic s různým nastavením. Nevýhodou je zpomalení práce a větší paměťová náročnost.
- Pokud váš fotoaparát nabízí možnost manuálního ostření či vypnutí autofokusu, využijte ji. Ručně nastavte "nekonečno", čímž zrychlíte fotografování a vyhnete se situaci, kdy fotoaparát nemůže ve tmě zaostřit.
- Pokud bude na Silvestra hodně mrznout, mějte fotoaparát nebo aspoň baterie v teple jak nejdéle to jde. Pomáhá obligátní fotoaparát pod bundu.
- Vypněte si zobrazování snímku okamžitě po expozici. Ušetříte čas a zejména elektrickou energii. Pokud si nedůvěřujete, tak si zkontrolujte ručně první snímek. Bude vás to stát cca 30 sekund.
- Při teplotách kolem či pod bodem mrazu fotografujte se zadrženým dechem. Vydechovaný teplý vzduch vytváří opar, který může zcela znehodnotit fotografie.
- Dávejte si pozor na zdroje intenzivního světla. Kromě lamp a ostatního osvětlení to mohou být i různé odlesky či hořící cigareta. I drobný, ale intenzivní zdroj světla může zcela znehodnotit expozici.
Světelné efekty způsobené dlouhou expozicí. Foto Vladimír Brok
Následné úpravy v počítači
Pokud fotografie nedopadnou přesně podle vašich představ, tak nezoufejte. Šum z fotografií můžete odstranit buď speciálním filtrem nebo prostě tak, že vyberete černé pozadí i se šumem a nahradíte jej čirou černí. Neostrost se dá zmírnit doostřením, případně doprovázeným zmenšením. A nepovedená expozice se dá korigovat výřezem. Podmínkou je pouze dostatečné množství fotografií pro experimentování, chuť si pohrát a trocha trpělivosti. Po Silvestru vám přineseme konkrétní ukázku úprav fotografií.
Závěrem
A co říct závěrem? Rozhodně se nebojte to zkusit. Výsledky jsou překvapivě dobré i pokud nedodržíte většinu našich doporučení. Naopak, pokud se jimi budete řídit, výsledek bude o to lepší. Těšíme se na vaše fotografie, se kterými se budete moci pochlubit například v naší virtuální galerii.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024