Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Jak chránit fotoaparát při cestování?
DF 10 rad
24. dubna 2002, 00.00 | Skoro každý se čas od času vydá na nějakou delší či exotičtější cestu. Ať už jde o dovolenou či služební cestu, častým společníkem je klasický, či ještě lépe digitální fotoaparát. Jak ale tuto poměrně křehkou a drahou techniku dostupně ochránit před nepříznivými vnějšími vlivy?
Jak již perex článku naznačil, dnešní povídání bude věnováno ochraně fotografické techniky při cestách do oblastí, které nejsou technice příliš nakloněny. Inspirací k tomuto článku byl dotaz čtenářky chystající se na delší cestu po Africe, ale i při prozaičtějších cestách na vaší techniku číhá prach, písek, vlhkost, déšť či nejrůznější mechanická nebezpečí. Jak tedy účinně chránit zejména velmi citlivé digitální fotoaparáty, ale i klasickou techniku či příslušenství? V dnešním článku se zaměříme na několik skoro až triviálních a snadno dostupných řešení, jejichž význam však nelze podceňovat.
Základní ochrana
Ochranu je nutno rozdělit do dvou kategorií. Ta první se týká doby, kdy je fotoaparát převážen a není aktivně používán. Ta druhá pak samotného fotografování. Při transportu jsou samozřejmě naše možnosti ochrany přístroje výrazně lepší, protože při fotografování samotném musíme být schopni přístroj ovládat a před objektiv se nesmí dostat nic co tam nepatří či může způsobit problém.
Ochrana při fotografování
Pokud budete hojně využívat fotoaparát v nějakých extrémních podmínkách, pak je skoro až nezbytností nákup ochranného pouzdra. Na trhu jsou většinou k dispozici pouzdra kombinující ochranu proti většině škodlivých vlivů (prach, vlhkost, mechanická ochrana), ale jejich cena se u značkových pohybuje nad 10.000 Kč. To je investice sice relativně vysoká, ale u digitálního fotoaparátu s cenou několikanásobně vyšší rozhodně smysluplná, pokud budu fotografovat například na poušti, pláži apod.
Levnější a pochopitelně i méně účinnou variantou je drobná improvizace. Tělo fotoaparátu lze zabalit do igelitové fólie či sáčku a fixovat izolepou s tím, že se nezamezí 100% pronikání prachu a vlhkosti, ale nežádoucí průnik se sníží. Samotný objektiv fotoaparátu lze v čelní části chránit buď neutrálním skleněným filtrem či alternativně například UV filtrem. Cena poškrábaného filtru je výrazně nižší než cena výměny optiky. Tato ochrana není zcela spolehlivá, takže po delší cestě je dobré nechat takto chráněný fotoaparát vyčistit v autorizovaném servisu.
Kodak na cestách
Zlatý igelitový pytlík
Nestárnoucím evergreenem ochrany fototechniky stále zůstává klasický "igeliťáček". Pokud kamkoli cestujete a techniku převážíte přímo v zavazadle, rozhodně se vyplatí zabalit přístroj do igelitového pytlíku tak, aby byl dokonale utěsněn. Nejjednodušší je větší pytlík s dvojitým uzlem na konci, sofistikovanějším řešením jsou speciální igelitové sáčky se zámkem, suchým zipem či dokonce speciálním klasickým zipem. Nejde o speciální příslušenství fototechniky a nejlépe se shánějí v domácích potřebách.
Speciálně pokud platový kompakt cestuje v batohu či obyčejné tažce na pláž, měl by být chráněn před pískem a jemným prachem. Ochráníte tak nejen jeho mechanické části, ale i optiku dokonce i některé citlivější obvody.
Vhodné pouzdro
Pokud se rozhodnete pro trochu větší investici, než jen igeliťáček, pak logickou alternativou jsou ochranná a transportní pouzdra či brašny. Zde platí zlatá zásada, že většinou u brašen nemá smysl se držet pouze striktně značky výrobce fotoaparátu, ale spíš hledat rozměrově vhodné alternativy u specializovaných značek. U větších brašen je vhodné vybrat ty modely, které jsou důsledně uzavírány zipem, překrytým lemem se suchým zipem. Všechny ostatní varianty nenabízejí tak vysoký stupeň ochrany jako tato kombinace. Tedy s výjimkou speciálních ochranných pouzder, jako můžete vidět na ilustračním obrázku.
Při výběru pouzdra či brašny je také dobré uvažovat nad mechanickou odolností a ochranou poskytovanou v tomto směru. Čím měkčí a robustnější je vnitřní polstrování a čím lépe lze fotoaparát a příslušenství fixovat, tím lépe.
Speciální ochranná brašna
Čištění fotoaparátu
Po delší či náročnější cestě se většinou vyplatí nechat fotoaparát vyčistit v odborném servisu. Jde o zásah poměrně běžný, ne příliš cenově náročný, který zajistí to, že kvalita fotografií zůstane maximální a nedojde k nějakému dodatečnému poškození přístroje působením nečistot. Takový jemný film prachových částic na vnitřních čočkách objektivu může poměrně významně snížit kresebnost objektivu a tím pochopitelně snížit i kvalitu záznamu.
Závěr
Ve fotografii stejně jako v životě platí, že štěstí přeje připraveným. I minimálně investice v podobě několika igelitových pytlíků a doma ušitého textilního pouzdra se vám vrátí v delší životnosti přístroje a lepší kvalitě snímků. Pokud cestujete pravidelně či fotografujete ve ztížených podmínkách, rozhodně se vyplatí volit spíš fotoaparáty konstrukčně vhodné pro nasazení v takovýchto podmínkách, případně zakoupit ochranné vodotěsné pouzdro.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024