Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Iomega Fotoshow - metla osobních počítačů?
19. října 2000, 00.00 | Společnost Iomega tvrdí, že pro plnohodnotnou práci s digitální fotografií již není potřeba osobní počítač. Alternativvou má být krabička FotoShow.
Tento týden jsme informovali o novém zařízení společnosti Fujifilm umožňujícím ukládání fotografií z paměťových karet přímo na ZIP diskety bez použití počítače. Již v předchozím článku jsme se zmínili o zařízení Iomega Fotoshow, které si dnes blíže představíme. Ona totiž myšlenka zpracování digitálních fotografií bez použití počítače není tak nereálná a počet výrobků řešících tento úkol rychle roste.
Co uživatel vlastně potřebuje?
Pokud se pokusíme vyjmenovat základní potřeby uživatele vlastnícího a používajícího digitální fotoaparát, získáme zhruba následující schéma:
- Archivovat snímky - stále citelnější je potřeba archivace fotografií na přijatelně levném médiu. Ceny paměťových karet klesají jen velmi pomalu, oproti tomu velikost fotografií roste velice závratně. Tyto rozevírající se nůžky vedou zcela jednoznačně k jedinému řešení. Vyfotografovat na paměťovou kartu a snímky pak co nejrychleji a nejpohodlněji přenést na jiné levnější médium. Navíc k archivaci patří také nějaké rozdělení fotografií do logických celků, jejich kategorizace, pojmenování apod.
- Prezentovat snímky - je další důležitý úkol. S papírovým albem umí zacházet každý a jeho kolování při oslavách či jiných příležitostech je organizačně nenáročné. Předvádět snímky přímo na digitálním fotoaparátu je nepraktické a hlavně na paměťové kartě je jen několik posledních snímků. Uživatel tedy potřebuje archivované snímky snadno předvést například na televizi, kterou má již skoro každý.
- Úprava snímků - je jednou z výhod digitálních fotografií, ale práce na počítači je poměrně náročná a vyslovení amatéři často nedokáží využít funkcí grafických programů. Přitom v 95% případů je potřeba pouze oříznout snímek, poupravit jas, kontrast či vyvážení barev. Na tyto základní úpravy startovat Photoshop je opravdu nepraktické.
- Sdílet snímky - je poslední možná trochu podceňovaná, ale velmi důležitá činnost. Uživatel by měl být schopen svoje staré fotografie snadno najít a snadno je předat někomu jinému i s možností drobných úprav. To zatím řeší pouze internetové galerie a malá skupina programů.
Co nabízí Iomega Fotoshow?
Podle deklarací výrobce by měla malá krabička řešit všechny základní potřeby "digitálních" amatérských fotografů bez nutnosti využít počítač. V praxi to znamená, že jde o ZIP mechaniku vybavenou čtečkou paměťových karet CF II a SmartMedia doplněnou o takzvaný PictureIQ software. Zde bych rád upozornil, že na rozdíl od Fuji, řešení Iomega opravdu slouží pouze pro SSFDC a CF II karty, takže například uživatelé fotoaparátů Sony mají prostě smůlu.
Na zařízení Fotoshow nenajdete prakticky žádné ovládací prvky, protože ty jsou umístěny na dálkovém ovladači. Ano, Fotoshow se ovládá podobně jako video, protože jeho funkce se videorekordéru hodně blíží. Princip fungování je prostý. Z paměťové karty se stisknutím jediného tlačítka přenášejí snímky na ZIP disketu s kapacitou 100 nebo 250MB. Pro přenesení je možné pomocí několika tlačítek snímky pojmenovat, oříznout, otočit či barevně upravit. Vše je maximálně zjednodušeno a automatizováno. Pak již následuje pouze zařazení do "alba" a vše je připraveno pro prezentaci. Prezentace snímků je asi nejsilnější zbraní. Mechanika se připojí k televizoru prostřednictvím video kabelu a dálkovým ovládáním si můžete vesele listovat alby na ZIP discích.
Samozřejmě při připojení k počítači je možné použít Fotoshow jako běžnou externí ZIP mechaniku, je možné přenášet snímky na Internet apod.
A co práce v terénu? Bez připojení k televizoru jsou samozřejmě možnosti ovládání výrazně omezeny. V podstatě je možné pouze zálohovat snímky z paměťových karet na ZIP disky. To by nebylo špatné, kdyby mechanika měla baterie, které však nemá. Jediným řešením je dokoupit auto kabel pro zapojení do zapalovače, protože jinak musí být mechanika napájena z elektrické sítě.
Hodnocení
Zařízení Fotoshow je teoreticky již k dostání v amerických on-line obchodech. Cena 299USD je velice příznivá a rozšíření přístroje opravdu nahrává. K celé koncepci bych však měl tři drobné připomínky. Tou první je absence baterií, kterou považuji za zbytečné a výrazné omezení mobility. Přitom rozměry i váha by přenášení bez problémů umožňovaly. Druhý problém spatřuji v samotných ZIP disketách. Ty, i při kapacitě 250 MB představují poměrně malé médium. Takový CD-RW disk by byl výrazně zajímavější, i když u společnosti Iomega je zaměření na ZIP pochopitelné. Další otázkou je kompatibilita, protože Iomega zatím nezveřejnila vůbec žádné technické podrobnosti. Z uživatelského návodu je patrné, že si mechanika počítá jakési náhledy, ale pro které typy JPEGů to dokáže, zda umí i TIFF či zda existuje nějaké další omezení nikdo neví. A na závěr tradiční zamyšlení nad otázkou dlouhodobého skladování snímků na magnetickém mediu, ale to je hodně ohraná písnička a každý si jí asi musí zažít sám.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024