Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
IFA 2005: Elektronická super zrcadlovka PRO815 v praxi
Samsung PRO815
6. září 2005, 00.00 | Na veletrhu IFA 2005 jsme měli možnost poprvé v praxi vyzkoušet inženýrský vzorek elektronické zrcadlovky Samsung PRO815 v praxi. Jaké to je držet v ruce 15x zoom s 8MPix snímačem a hned trojicí displejů? Samsung si opravdu dovolil velmi odvážný experiment!
Když počátkem června zcela nečekaně Samsung představil světu technickou specifikaci své nové super elektronické zrcadlovky PRO815, vyrazil dech kde komu. Rozlišení 8MPix, rozsah zoomu 28 - 420mm (15x zoom!), 3,5" velkoplošný LCD displej, manuální funkce, podpora systémového externího blesku a neuvěřitelná kapacita akumulátoru 1 900mAh jsou parametry, které se jen tak nevidí. Nicméně humbuk poměrně rychle utichl pod tlakem novinek od konkurence a zejména protože nikdo neměl možnost vyzkoušet nový slibovaný zázrak Samsung v praxi. IFA 2005 se stala jednou z prvních příležitostí vyzkoušet alespoň inženýrský vzorek, takže vám přinášíme první exkluzivní dojmy.
Konstrukce a ergonomie
PRO815 je neuvěřitelně netradiční fotoaparát, který je jakýmsi hybridem mezi DSLR typu Canon EOS 350D a dobře známého Sony F828. Ne nadarmo se říká, že Sony je velkým nedostižným vzorem Samsung, protože PRO815 F828 opravdu v mnoha ohledech připomíná. Zoom se ovládá prstencem mechanicky přímo na objektivu. Ostření zajišťuje druhý prstenec, který je již elektronický a navíc Samsung přidal ještě třetí prstenec, kterým se dá ovládat expozice. Objektiv má neuvěřitelný výtah, takže na 420mm je hloubka přístroje odhadem kolem 30cm!
Tubus objektivu je na rozdíl od plastového těla kovový stejně jako je tomu u F828 a pro povrchovou úpravu je použit stejný černý mírně zdrsněný nástřik. Tělo působí opravdu hodně robustním dojmem a váží neuvěřitelných 870 gramů bez akumulátoru. Jinými slovy, máte v ruce cihlu větší a těžší než je většina malých DSLR (350D, D50, Dynax 5D, *ist, apod.).
Co se týče ergonomie, tak pokud preferujete větší těla budete nadšeni. Tělo se dobře drží, zoom se přesně ovládá, k dispozici je trojice prstenců, dva rollery a dostatek tlačítek pro přímé ovládání. V tomto ohledu si konstruktéři jednoznačně zaslouží pochvalu. Navíc díky předsunutí blesku na objektiv (stejně jako má F828) je fotoaparát i příjemně nízký a takřka uprostřed horní stěny má velký barevný stavový displej.
Hledáček a displeje
Samsung zřejmě při zadání vývoje PRO815 chtěl mít všeho víc než ostatní, takže fotoaparát je vybaven hned trojicí displejů! První, který opravdu nepřehlédnete, je 3,5" zadní displej. Jeho plocha je ohromující a nabízí skvělou možnost komponovat snímek. Nicméně námi testovaný displej měl z nějakého neznámého důvodu velmi hrubozrnný obraz (jeden bod měl rozměr tak 2x2mm), který se navíc velmi pomalu překresloval. Předpokládejme, že jde o chybu vzorku.
Druhý displej je umístěn v hledáčku a jeho obraz je sice průměrně velký a specifikace slibuje příjemných 235 000 bodů, nicméně u testovaného vzorku byl opět velmi hrubozrnný a s nízkou obnovovací frekvencí. Zajímavostí elektronického hledáčku je jeho umístění zcela vlevo na zadní stěně, které zabraňuje tradičnímu otírání nosem o displej.
Třetí displej je stavový. Nicméně se jedná o plnohodnotný barevný LCD displej s úhlopříčkou 1,7" a poměrem stran 16:9. To znamená, že kromě zobrazování informací o nastavení umí při přepnutí zobrazit i fotografii. Samsung zvolil zřejmě toto řešení proto, aby umožnil vypnout 3,5" LCD jehož spotřeba jistě nebude nejmenší.
Objektiv
Objektiv fotoaparátu nese honosnou značku Schneider-Kreuznach, na kterou jsme zvyklí zejména od digitálních fotoaparátů Kodak. Samsung si nechal navrhnout 15x superzoom, který svým rozsahem 28 - 420mm je zcela unikátní v této třídě. Světelnost f/2.2 - 4.6 je s ohledem na rozsah ohnisek také velmi příjemná, takže jediné, co zamrzí, je absence stabilizace obrazu. Při 420mm je udržení z ruky za běžných světelných podmínek takřka nemyslitelné, navíc minimální zaostřovací vzdálenost na maximální ohnisko překračuje čtyři metry!
Co se týče ostření, s tím měl testovaný vzorek poměrně zásadní problémy. Uvnitř výstavní haly, tedy za špatného osvětlení, typicky zaostřoval 1 - 3 sekundy a to navíc poměrně nespolehlivě. Uživatel navíc musí při odhadování minimální zaostřovací vzdálenosti brát v potaz polohu zoomu a to, zda má nastaven režim normal, makro či super makro. Mimochodem makro při 420mm ostří na vzdálenost 1,5 - 4,3metru.
Drobné postřehy
Fotoaparát je vybaven řízenou hot-shoe paticí pro externí blesk. Samsung oficiálně uvádí podporu pouze jednoho svého blesku se směrným číslem 42, takže je otázkou, zda se toto časem změní.
Velice specifické je také menu fotoaparátu, které je uspořádáno do tří sloupců s tím, že je průběžné, takže na poslední položku navazuje první. To způsobuje, že dokud si nezvyknete na celý systém ovládání, stane se vám často, že rolujete menu stále dokola a hledáte funkci, která v něm není.
Přestože fotoaparát je vybaven velkokapacitním akumulátorem a Samsung slibuje výdrž kolem 500 snímků, naše zkušenost byla trochu jiná. Pokud stále používáte velký zadní LCD, kapacita baterií ubývá závratně rychle.
Další drobností, která příliš nepotěší je skutečnost, že minimálně vzorek, který jsme měli k dispozici, postrádal dioptrickou korekci hledáčku, která je v této třídě fotoaparátů běžným standardem.
Celkový první dojem
Bohužel musíme konstatovat, že celkový první dojem byl velmi rozpačitý. Jedná se bezesporu o velmi unikátní a v mnoha ohledech inovativní fotoaparát, ale námi testovaný inženýrský vzorek měl opravdu mnoho nedostatků. Samsung vyrobil fotoaparát, který je větší než konkurence, má větší rozsah zoomu, více prstenců, více displejů, větší akumulátor či zadní displej, ale celkově mu přeci jen trochu chybí vyzrálost a praxí ověřený fotografický koncept. Nechceme rozhodně na základě první zkušenosti se vzorkem tento model nějak odsuzovat, ale pokud se jej rozhodnete koupit (až bude na trhu), vřele vám doporučujeme jej nejprve v praxi vyzkoušet, abyste se ujistili, že vám fotoaparát padne do ruky i oka.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- IFA 2005 - světová show spotřební elektroniky začíná v Berlíně
- IFA 2005: První praktické dojmy ze širokoúhlého Kodaku P880
- IFA 2005 - svět spotřební elektroniky jak na dlani
- IFA v Berlíně a na ní nové kompakty od Nikonu
- IFA 2005: Elektronická super zrcadlovka PRO815 v praxi
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024