HP a velkoformátový tisk uměleckým nástrojem - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

HP a velkoformátový tisk uměleckým nástrojem

9. srpna 2005, 00.00 | Společnost HP vedle trhu s tiskovými technologiemi a produkty expanduje nyní též do umělecké oblasti. Jejím posledním počinem je spolupráce s Vladimírem Obrem – malířem, grafikem a multimediálním umělcem, jenž vystavuje svá díla po celém světě. Výsledkem této spolupráce jsou umělecká díla, využívající moderních technologií velkoformátového tisku, včetně nejnovějších tiskových médií.

Oblast a možnosti velkoformátového tisku se neustále rozšiřují. Výrobci si kromě standardních spotřebitelů a zákazníků (tedy ryze obchodní oblasti) pomalu ale jistě razí cestu též k dalším sférám lidského tvoření a to konkrétně do sféry umělecké. Zářným příkladem tohoto přístupu je přímá spolupráce jednoho z fundovaných zástupců v oblasti tisku, společnosti HP s Vladimírem Obrem – malířem, grafikem a multimediálním umělcem, jenž vystavuje svá díla po celém světě. Výsledkem této spolupráce jsou umělecké výtvory, využívající moderních technologií velkoformátového tisku, včetně nejnovějších tiskových médií.

Výstava dvou Obrů

Pod záštitou tohoto názvu, byla dne 2. srpna 2005 od 18 hodin uspořádána vernisáž v klubu Solidní nejistota na Praze 1 (Pštrosova ulice). Vystavovaná díla budou na tom samém místě k vidění až do konce srpna. Výstava z pohledu HP představuje další významný krok v aplikaci velkoformátového tisku v grafické oblasti. VF tisk se nejprve úspěšně adaptoval do fotografického a běžného života (kde mezníkem byla vernisáž velkoformátových fotografií Ladislava Kamaráda v roce 2002, vytištěná na tiskárně HP Designjet 5000) a poté pokračuje v rozšiřování pole působnosti. HP označil svou novou spolupráci s V. Obrem jako „průlomový milník v umělecké oblasti“ aneb změnu vnímání tiskárny z výstupního zařízení na pracovní nástroj. Výstava prací Vladimíra Obra vznikla jako projekt, který mimo jiné poukazuje na možnosti tisku velkoformátových tiskáren HP Designjet 5500 s UV inkousty na umělecké tiskové materiály jako jsou lesklé plátno nebo akvarelový papír. Tento počin představuje další významný krok v aplikaci velkoformátového tisku v grafické oblasti.

Vladimír Obr

Vladimír Obr je malíř, grafik a multimediální umělec. Kombinuje fotografické a malířské techniky. V současné době dokončuje své obrazy originálním způsobem v počítači, nebo užívá tradiční olejomalbu. První skupinu reprezentují printy procesem RGB na fotopapíru Kodak Professional Endura nebo archivní pigmentové printy na plátně nebo některém druhu Fine Art papíru. Druhou skupinu představuje kombinace pigmentových tisků (vše v archivní kvalitě- giclée print) s klasickou olejomalbou, pastelem nebo akvarelem na Fine Art papíru nebo plátně. Vladimír Obr se narodil 17. 6. 1954 v Olomouci, žije a tvoří nedaleko Prostějova nebo ve svém pražském ateliéru. Po maturitě na gymnáziu (Olomouc 1973) studoval informatiku a Institut výtvarné fotografie. V době studií začal vystavovat grafiky, malby, fotografie a šperky. Se svou manželkou Annou (malířka, spisovatelka) uspořádali přes 100 výstav po celé ČSR. Od roku 1988 pracuje pro agentury a vybrané klienty jako fotograf a grafik. V roce 2004 obdržel Evropskou cenu Franze Kafky a cenu Františka Kupky. Před rokem zahájil vlastní evropský mezinárodní projekt Barevná křídla pro děti a mládež v oblasti uměleckého vzdělávání beze slov, hranic a bariér.

„Nejčastější otázkou, kterou mi lidé kladou, je, jakým způsobem své obrazy vytvářím. Fotografuji klasickým způsobem a maluji obvyklými výtvarnými technikami - olejomalba, monotyp atd. Tyto materiály následně digitalizuji. Další fáze už probíhá v počítači. Vymezím si formát a začnu malovat, jen místo fyzických barev na paletě a štětců mám paletu a štětce virtuální. V této fázi zapracovávám do obrazu zdigitalizované materiály tak, aby odpovídaly mému vytyčenému záměru. Pak upravuji, maluji a tonálně ladím do chvíle, kdy je obraz hotov. Přitom téměř neužívám vestavěné filtry a efekty, počítač mi slouží jen jako nástroj. Na konci procesu stojí virtuální obraz, jehož podstatou je digitální malba, pak následuje tisk. Garantuji tisk nejvýše 10 rovnocenných originálů, pak software již nikdy neužiji.“, prohlásil Vladimír Obr.

Něco o projektu - HP a Vladimíra Obr

Společnost HP, jakožto partner Vladimíra Obra, si stanovila za cíl posunout vnímání VF tiskáren HP Designjet z pozice "přerostlé fototiskárny" do role "moderního štětce" neboli pracovního nástroje umělce. Digitální fotografie dnes může pořizovat kdokoliv, ale umělecká díla jsou limitována samotným nadáním člověka (tedy něčím, pro většinu z nás nedostupným). Naproti tomu s nástroji, které umělec používá, může pracovat kdokoli. Pomáhají zrealizovat myšlenky a přeměnit je do hmotné podoby. Přestože jsou použité nástroje běžné a přístupné pro každého, umělecké dílo dokáže zrealizovat jen „pár vyvolených“. S tiskárnami je to podobné. Představují vrchol techniky ve svém oboru. Umí tisknout s takovou kvalitou, která je běžnými prostředky téměř nedosažitelná. Dokáží pracovat nesmírně efektivně, reprodukovatelně a spolehlivě. S jistou nadsázkou se dá říci, že dokonce část práce udělají za člověka. Na druhou stranu jsou ale jenom zařízením, kterému chybí vlastní duch, myšlenka a tvořivost. Jsou velice sofistikovaným nástrojem s mnoha funkcemi, ale jsou to pořád jen nástroje. Nástroje, které dokáží jen tolik, jako ten, jenž je používá.

"O tiskárnách HP Designjet můžeme hovořit jako o nástroji, jak pro obyčejného smrtelníka, tak i skutečného mistra. Vysoká kvalita tisku ve spojení s tiskovými materiály používanými pro tradiční umělecké techniky posouvá tiskárny HP Designjet od kanceláře či fotografie k umění a tvořivosti. Stávají se tak digitální podobou malířského štětce, jenž vytváří mistrovské dílo. Naším cílem je ukázat veřejnosti, kam vývoj VF tisku dospěl a kde jsou jeho hranice. Proto spolupracujeme s velikány mezi výtvarnými umělci nebo fotografy. Spolupráce s Vladimírem Obrem představuje velký krok do oblasti, kde zatím nové technologie nejsou příliš rozšířené. Pan Obr je příkladem umělce, který současně používá klasické techniky a postupy, a současně se snaží pro svoji práci najít a využít vše nové a pokrokové, co existuje. Díky tomu jsme velice rychle a snadno našli společnou řeč." Prohlásil pan Jiří Paleta, produktový manažer společnosti Hewlett-Packard pro velkoformátový tisk.

HP Designjet 5500

Tím se dostáváme k samotným produktům, které tvoří jakýsi pomyslný můstek mezi autorem – umělcem a zprostředkovatelem – dodavatelem technického zázemí. Pro uměleckou oblast je zajímavá především tiskárna HP Designjet 5500. Tiskárna v provedení 5500UV je vybavena pigmentovými inkousty, které zajišťují světlostálost přes 100 let, vysokou odolnost vůči blednutí a také vůči vodě. Inkousty jsou schopné obsáhnout široké spektrum barev, od lehkých tónů až po velmi syté a zářivé barvy. Druhou vlastností, která z tiskárny HP Designjet 5500 dělá vhodný nástroj pro umělce, je možnost tisku na celou řadu tiskových médií. Sortiment dostupných tiskových materiálů HP začíná běžným papírem, pokračuje přes fotografické papíry a končí u speciálních strukturovaných papírů, pláten či hedvábí. Tiskárna umí tisknout na cca 45 druhů materiálů. Výtisky na lesklém plátně nebo na akvarelovém papíře pak dodají celému uměleckému dílu tu správnou dimenzi. Jemná struktura média doplňuje detaily v obraze a naopak. Velký formát výtisku pak zajišťuje čitelnost i těch nejmenších detailů umělcova díla.

VF tiskárna HP Designjet 5500UV pracující na technologii Termálního inkoustového tisku, umožňuje vysokou rychlost, mimořádnou fotografickou kvalitu v barvách a spolehlivou výkonnost. Tiskové režimy mají rychlost: 9,29 m2/h pro lesklá média, 17,56 m2/h pro média s povrchovou úpravou, 52,86 m2/h v režimu maximální rychlosti. Zařízení dále umožňuje rychlost přenosu dat 4,5 MB/s, je vybavena velkokapacitními (680 cm3) inkoustovými kazetami, nabízí rozlišení 1 200 x 600 dpi (lesklá média), široký barevný gamut, hladké přechody a souvislé tóny. Výstupní kvalitu zajišťuje technologie vrstvení barev pracující se šesti inkousty. Práci s tiskárnou a tisk zjednodušuje připojení do multiplatformního prostředí (UNIX, Linux, Mac OS®, Windows®), prostřednictvím nástroje Web-file submitter, který umožní přímý tisk souborů PDF a TIFF. Maximální délka tisku dosahuje až 91,4 m. Další informace o HP Designjet 5000 naleznete v recenzi zde.

Tisková média

Výběr vhodných tiskových materiálů ze sortimentu HP musí korespondovat s každým určitým obrazem a způsobem jeho vzniku. Strukturovaná média dokreslují detaily u děl, ve kterých nefigurují ostré hrany nebo detaily - příkladem je HP FineArt paper Aquarella nebo lesklé plátno HP Studio Canvas. Oba materiály dodávají dílu charakter stejný jako u tradičního postupu - akvarelový papír nebo klasické lakované plátno. Díla, obsahující velké množství detailů, vyžadují médium, které umožní jejich plné vykreslení. Příkladem je HP Productivity Photo Gloss paper nebo Photo Paper RC Matte. Na těchto médiích vynikají plnější a zářivější barvy, vysoké rozlišení, a kvalita tisku pak vytáhne i ty nejmenší detaily. U každého díla je nesmírně důležité dosáhnout barevné přesnosti a správnosti v celém procesu, od vlastní myšlenky až po výtisk. Proto byla pro tisk použita speciální aplikace, tiskový RIP ONYX PosterShop, která zajišťuje barevnou správnost na všech použitých tiskových médiích. Po sladění celého pracovního procesu byly barvy konzistentní od návrhu až po finální výtisk.

Průběh vernisáže

Začátek vernisáže byl stanoven na 2. srpna od 18 hodin v prostorách Solidní nejistoty na Praze 1 (mezi Karlovým náměstím a Národním divadlem). Uvnitř jste mohli obdivovat několik desítek obrazů formátu 60 x 90 cm, z nichž většina byla vytvořena technologií: kombinovaná, multimediální malba. Na výstavě jste si samozřejmě mohli nějaké dílo též rovnou zakoupit (ceny jednotlivých obrazů se pohybovaly od 30 000,- Kč výše). Veškerou techniku (včetně tiskových materiálů) dodala výhradně společnost HP. V 18:45 oficiálně zahájil výstavu úvodní řečí Vladimír Obr. Poté proběhlo zhudebnění jednoho jeho díla (obrazu s názvem Deja-vu), houslovým virtuosem Alexandrem Shonertem. A pak se již všichni návštěvníci mohli dosyta nakrmit jak vizuálně (nad vystavovanými díly), intelektuálně (při odborné konzultaci nad obrazy) nebo prostě jen fyzicky (při podávání občerstvení). Touto výstavou vstupuje na veřejnost partnerství umělce Vladimíra Obra se společností HP v oblasti velkoformátových tisků. Jako výtvarník, preferuje Vladimír Obr papíry Pro Fine Art print, pro tiskový výstup potom velkoformátovou tiskárnu HP Designjet 5500. Při současném užití pigmentových inkoustů získá obraz garanci světlostálosti přes 100 let (jen pro informaci - výrobci mistrovských olejových barev udávají průměrnou dobu garance světlostálosti těchto barev od 30-50 let).

Závěrem

Ať tak či tak, označit tiskárnu „pracovním nástrojem umělce“ je přeci jen trochu přitažené za vlasy. Samotným „uměleckým nástrojem“ jsou především ruce, interpretující myšlenku, kterou vytvořil mozek. Tedy samotný stroj, sloužící k tisku rozhodně takto označit nelze. Na druhou stranu však každý (a nemusí to být nutně přímo umělec), jehož pracovní náplní je jakýkoliv tvůrčí proces, dobře ví, že na výsledku se vždy pozitivně ale též negativně podílí všechny faktory, které pomáhají spoluvytvářet konečné dílo. A těmito faktory myslíme též veškeré pracovní pomůcky. Jinými slovy, máte-li při ruce spolehlivě a přesně fungující „technické pomocníky“, všechno jde lépe a rychleji. Připočteme-li k tomu ještě médium, jenž zajistí větší stálost a delší životnost vašeho díla, jsou a do budoucna rozhodně budou takovéto nevšední přístupy výrobců i dodavatelů jen přínosem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: