HP a Kodak ukončili projekt Phogenix - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

HP a Kodak ukončili projekt Phogenix

19. května 2003, 00.00 | Společný vývoj nové technologie pro maloobchodní zpracování digitálních fotografií společností HP a Kodak byl nečekaně ukončen těsně před dokončením. Po několika letém vývoji se obě společnosti dohodly na ukončení projektu Phogenix v době, kdy se měl dostat poprvé na trh.

Digitální fotografie mění svět k nepoznání. Uživatelé se chovají jinak, mění se poměr sil na trhu a v neposlední řadě dochází k obrovským změnám i ve zpracovatelském segmentu. Jakmile se začala digitální fotografie prosazovat jako masové řešení, bylo jasné, že zpracovatelský průmysl čekají velké změny. Tou nejzásadnější je samozřejmě adekvátní změna technologie, která umožní optimální přechod z analogové fotografie na digitální a jejich souběžné zpracování. Takováto změna znamená investice v řádech miliónů korun pro každou jednotlivou provozovnu s minilabem a desítek či stovek miliónů pro běžnou foto-laboratoř.

Očekávané změny ve zpracovatelském procesu nejen rozhýbaly postupný přerod klasických minilabových technologií, ale i hledání alternativ. Moderní digitální minilaby Agfa, Fuji, Noritsu apod. nabízejí špičkovou kvalitu zpracování, možnost duálního provozu a vysokou efektivitu, nicméně vyžadují velkou počáteční investici a kvalifikovanou obsluhu. Chemický proces přeci jen vyžaduje fotografický kumšt, bez kterého se ani nejmodernější digitální minilaby neobejdou. Proto někteří výrobci začali hledat alternativní cesty.

Jednou z alternativ digitálních minilabů měl být společný projekt společností HP a Kodak nesoucí název Phogenix. Mělo jít o plnohodnotnou alternativu digitálních minilabu co do výkonnosti i kvality výstupu založenou na inkoustové technologii. HP ani Kodak v uvedeném oboru nebyli žádní nováčci, takže oznámení založení společného podniku bylo chápáno jako docela dobrý nápad.
HP nemělo ve světě fotofinišingu prakticky žádné zkušenosti, ale s inkoustovou technologií jich má až až a hlavně jde o společnost, která precizně zvládá strategické plánování. Její cíl byl jasný, pojistit se pro případ, že by přeci jen v budoucnu uživatelé raději dělali fotografie u obchodníků a nedostatečně preferovali stolní inkoustový tisk, kterému HP dominuje. Pokud by projekt Phogenix vyšel, HP by bylo schopno nabídnout uživateli zpracování v libovolné podobě a v libovolném množství, protože navíc odkoupilo Indigo, se kterým by chtělo útočit na velkozpracovatele.
Co se týče Kodaku, byla logika Phogenixu ještě přímočařejší. Kodak má bohatou zkušenost s fotografií, má velmi dobré jméno, ale zatím nevyrábí vlastní hardware pro zpracování. Spolupracuje s většinou výrobců, ale mít v záloze vlastní řešení by se mu jistě líbilo, protože některé aliance jsou logicky dost křehké.
Když tedy Phogenix startoval, šlo o zajímavý, rozumově snadno pochopitelný projekt, jehož zdánlivě jediným úskalím mohla být technologie samotná.


Stánek HP na photokině 2002, kde byl Phogenix k vidění poprvé v provozu

První funkční Phogenix byl k vidění na stánku HP na loňské photokině. V té době nebyly dokončeny ještě práce na okolních perifériích jako jsou samoobslužné terminály či řezačka, ale principielně již stroj pracoval. Kvalita výstupu byla překvapivě dobrá na to, že zástupci Phogenixu se netajili tím, že hlavní záměr je přijít s cenově lákavým řešením "dostatečné kvality". Na photokině se tedy zdálo, že Phogenix čekají samé zářné zítřky a podařilo se překonat nejvážnější úskalí - vyvinout technologii.


Optimismus Kodaku na PMA 2003 neznal mezí

Na PMA 2003 v březnu tohoto roku byl stroj Phogenix vidět jak na stánku HP, tak i na stánku Kodaku. V obou případech šlo již o plně vybavený stroj s veškerými doplňky a produkční rychlostí i kvalitou. Obsluha stejně jako manažeři zářili spokojeností a nešetřili chválou na to, jak vše běží přesně podle plánu a trh v podstatě lačně čeká na to, až se začnou dodávat tisíce strojů. HP dokonce oznámilo, že má již první komerční instalaci v jedné retailové síti v Kanadě. Greg Hampton z HP, se kterým jsme mluvili na PMA nám prozradil, že Phogenix je na dobré cestě a vývoj je opravdu ukončen. Jediné, co je třeba dořešit, je vstup na trh, podpora a zvládnutí marketingu.


Na stánku HP na PMA 2003 měl Phogenix čestné místo v čele

A pak přišel šok. 14.5.2003 vydaly společnosti HP a Kodak společné tiskové prohlášení, které stroze oznamuje, že po vzájemné shodě je joint venture Phogenix ukončen. Přes formální zdvořilost a obecné fráze o vzájemné shodě je i z tiskové zprávy patrno, že konec byl náhlý a zřejmě ne příliš příjemný. Co se přesně stalo není známo. Co bude dál s technologií zřejmě není rozhodnuto, přesto je zřejmé, co tato skutečnost znamená pro obě společnosti.

Z pohledu HP, jde o velmi nepříjemnou situaci. Tato společnost investuje nemalé prostředky do toho, aby si našla své místo ve zpracovatelském průmyslu. Najednou nečekaně přichází o jednu ze dvou technologií, kterou vyvíjí a to jistě poškodí i nástup technologie Indigo. Dá se očekávat, že HP buď převezme Phogenix pod vlastní křídla a bude s ním pokračovat, jen aby neztratilo důvěru trhu, nebo si rychle najde alternativní technologii.

Z pohledu Kodaku dost možná šlo o úlitbu bohům. Phogenix znamenal investice v řádu desítek miliónů dolarů v těžkých dobách, které Kodak prožívá a s poměrně vzdálenou vidinou návratnosti. Na rozdíl od HP Kodak nepotřebuje strategickou investici, ale rychlý úspěch, který by ho opět vrátil mezi úspěšné. Ukončení Phogenixu může být tedy z pohledu akcionáře Kodaku chápáno jako ukončení nedostatečně perspektivního investování, což je jistě v této době příznivé. Navíc Kodak okamžitě oznámil, že hodlá v budoucnu spolupracovat s Noritsu, a tudíž vsadit na jistotu osvědčené, fungující a okamžitě dostupné technologie.

Co dál?
Co bude dál s vyvinutou technologií? Pokud bychom měli spekulovat, nejpravděpodobnější nám připadá varianta, kdy HP převezme vývoj i technologii pod svá křídla a velmi brzy ji představí pod označením HP bez účasti Kodaku. Pokud však tuto variantu vztahy mezi HP a Kodakem neumožní, je dost pravděpodobné, že celý vývoj přijde v niveč a technologie se nikdy nedostane do praxe. Koneckonců moderní historie zná mnoho podobných případů.
Kodak se mimochodem nechal slyšet, že kvalita inkoustového řešení nebyla dostatečná, a že již tento měsíc začne dodávat minilaby založené na technologii Noritsu. Jak rychlý obrat ...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: