Green Clean - ze snímače špínu vysajeme, umyjeme - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Green Clean - ze snímače špínu vysajeme, umyjeme

30. dubna 2008, 00.00 | Produkty Green Clean se specializují na čištění všeho možného, ale nás samozřejmě zaujala řada produktů pro čištění snímačů zrcadlovek a digitálních zadních stěn. Český dovozce nám věnoval několik vzorků na vyzkoušení. Hráli jsme si nejen s nedávno představeným "vysavačem prachu", ale i sadou pro čištění morkou cestou.

Produkty Green Clean se specializují na čištění všeho možného, ale nás samozřejmě zaujala řada produktů na čištění snímačů zrcadlovek a digitálních zadních stěn. Český dovozce nám věnoval několik vzorků na vyzkoušení. Hráli jsme si nejen s nedávno představeným "vysavačem prachu", ale i sadou pro čištění mokrou cestou.

Oba nástroje lze pořídit odděleně, ale i v balení nazvaném Sensor Cleaning System. Další součást názvu určuje konkrétní použití, existují varianty pro "full frame" i "non full frame". Rozdíl je ve velikosti čistících špachtlí, které jsou přizpůsobeny menším snímačům nebo velkým snímačům o velikosti 36 x 24 mm. Menší verze špachtlí má šířku 15 mm, větší pak 24 mm.

Sensor Cleaning System
Obě varianty (viz výše) obsahují nádobu se stlačeným vzduchem, příslušný nástavec (vývěva vytvářející podtlak), ke kterému připojíme vysávací hadičku a výdechový filtr, koncovku pro vysávání (plus dvě náhradní) a tři balíčky čistící sady (obsahující mokrou i suchou špachtli).

K vysávací hadičce se ještě připojuje výše zmíněná plastová koncovka, která by díky zploštěnému konci měla být šetrná vůči povrchu, kterého se dotkne. Vysáté nečistoty se proženou vývěvou a buď zůstanou na dně ve válci, v jeho filtru nebo vylétnou ven.

 

Po zásahu "vysavače" pak mohu přijít ke slovu čistící špachtle. Ty jsou dvě, jedna s houbičkou napuštěnou čistící kapalinou a druhá vybavená utěrkou z mikrovláken, se kterou usušíme povrch snímače (resp. povrch ochranného sklíčka umístěného před snímačem).

Praktické zkušenosti
Nápad prach vysávat je oproti technice "vyfoukávání" logičtější, ale celkově hůře proveditelný. Zřejmě každý zná ofukovací balónky, kterými můžeme nečistoty z povrchu snímače odstranit. Bohužel ale nečistoty nikam nemizí, pouze se přesouvají (a tak můžeme prach uvnitř zrcadlovky honit stále dokola). Vysávání tento problém řeší, ovšem problémem je horší účinnost. Vytvořit proud vzduchu s dosahem několika cm je jednodušší než vytvořit podtlak na výrazně menší vzdálenost. A to je problémem i tohoto systému. Koncovkou musíme být extrémně blízko povrchu, který chceme čistit. A i tak se z povrchu dostane jen část nečistot. Ideální účinnost je při kontaktu s povrchem. Problém je i ten, že ve stísněném prostoru vnitřku zrcadlovky se špatně manipuluje a odhaduje vzdálenost od povrchu snímače. Na druhou stranu je pravdou, že snímač je ukryt pod ochranným sklem a koncovka vysavače je z plastu, navíc se zakulacenou hranou, tudíž poškození povrchu je velmi nepravděpodobné.



 

Práce s čistícími špachtlemi je bezproblémová, hlavně díky vhodně řešeným rozměrům. O jejich čistotu nemusí být velká obava, jsou uschovány v hermetickém obalu.



Závěr
Cena sady pro menší i velké snímače je cca 1 300 Kč včetně DPH. Samotná sada čistících špachtlí (tyčinek) vyjde na cca 400 Kč za tři sady.
Instruktážní video: http://www.sensor-cleaning-system.info

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: