Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Fun Beat FB800: multimediální foto-rámeček v praxi
18. července 2008, 00.00 | Po nějaké době se nám do redakce dostal další fotorámeček – sloužící nejen k prohlížení fotografií ale také například k poslouchání hudby nebo přehrávání video souborů. Jedná se o produkt Fun Beat FB800 s úhlopříčkou 26,5 cm (10,4 palců), nabízející dále bezdrátovou komunikaci nebo čtečku paměťových karet.
Po nějaké době se nám do redakce dostal další fotorámeček – Fun Beat FB800. V minulosti jste se již mohli na našich stránkách seznámit s těmito produkty – protřednictvím fotorámečků od společnosti AGFA Foto (AF 5070 a AF 5070M). Zařízení Fun Beat je tedy dalším produktem v řadě, s úhlopříčkou 10,4 palců, umožňujícím prohlížení snímků nebo také poslech hudebních souborů (v MP3 formátu). Mimoto Fun Beat zaujme také možností bezdrátových přenosů (pomocí bluetooth modulu), implementovanou čtečkou karet či USB rozhraním.
Základní popis
Fan Beat FB800
je digitální multifunkční fotorámeček moderního střihu s úhlopříčkou 10,4". Jednoduché a funkčně dobře vybavené zařízení umí zobrazovat fotografie (jak jednu nebo více – pomocí slideshow), videa, popřípadě můžete na něm též přehrávat zvukové soubory. A to vše buďto pomocí počítače, nebo přímo z paměťových karet, flash pamětí čí přímo z digitálních fotoaparátů nebo ostatních externích zařízení. Výhodou je, že fotorámeček lze díky jeho malým rozměrům umístit jednoduše kdekoli (stejně jako klasický foto-rámeček), jediným limitem bude přítomnost elektrické sítě (digitální fotorámeček je napájen pomocí 12V adaptéru).
Vysoká kvalita obrazu zajišťuje optimální zobrazení fotografií nebo video souborů. Velkou výhodou je přítomnost funkce (pomocí přiloženého adaptéru), díky níž nepotřebujete kromě napájení žádné další propojovací kabely. Funkci bluetooth oceníte při přenosu fotografií z mobilního telefonu, z notebooku či z digitálního fotoaparátu (vybaveného též bluetooth). Díky mobilitě zařízení jej lze použít například také coby “projektor” na prohlížení foto-prezentací. Samotné ovládání usnadňuje přiložený dálkový ovladač. Digitální foto-rámeček můžeme umístit na stůl nebo i na zeď. Součástí zadního panelu rámečku je výškově nastavitelné opěrné rameno, které umožňuje nastavit sklon rámečku (při postavení). Zadní strana obsahuje dvojici otvorů sloužících pro pověšení na zeď (pomocí klasických skobiček).
Technická specifikace
Základem Fun Beatu FB800 je TFT LCD display s fyzickým rozlišením 640 x 480 bodů. Displej disponuje úhlopříčkou 10,4 palce (26,5cm), zobrazovací plocha je 22 x 16,3 cm, což nám dává poměř stran 4:3. Kromě zobrazovacího pole, zde máme ještě rámeček, lemující aktivní plochu Fun Beatu. Celkové rozměry zařízení jsou tedy: 330 x 270 x 70 mm a hmotnost 1,2 kg. Jas displeje dělá 300:1, podporovaný obrazový systém – NTSC/PAL. Co se týče formátů, s kterými si zařízení poradí - v případě obrázků to je formát JPEG (dle oficiální technické specifikace je zařízení schopno zobrazit fotografie s rozlišením až 8000 x 8000 obr. bodů – tedy 64 Mpix!).
Při promítání videa můžeme pracovat s formáty: MPEG1(VCD/SVCD), MPEG2 (DVD), MPEG4 (DIVX a XVID) a kompatibilní zvukové soubory jsou MP3. Samotné přehrávání zprostředkuje dvojice 2W reproduktorů (2x 2W) umístěných na zadní straně rámečku. Nechybí ani jack výstup (3,5mm). Jako rozhraní slouží dvojice slotů USB 2.0, velkou devízou je zde také podpora bezdrátové technologie bluetooth – pomocí přiloženého adaptéru. V případě čtečky karet (jež rámeček obsahuje) můžeme stahovat data z médií typu: SD (Secure Digital), MMC ( Multimedia Card), Memory Stick Pro/Duo, MS, xD nebo CF (CompactFlash I a II). Rámeček Fun Beat napájí 12V adaptér, který je součástí balení. V příslušenství naleznete kromě samotného zařízení a napájení dále také AV kabel , Manuál a Stojan .
Funkce a ovládání
Fun Beat FB800 disponuje zajímavou řádkou různých funkcí, což z něj dělá malé multimediální zařízení. K dispozici jsou možnosti prohlížení jako slide show
nebo sólo fotografií (klasický rámeček), v menu je na výběr z několika jazyků (anglicky, čínsky, německy, francouzsky a rusky), automatické přehrávání obrázků lze navíc doplnit přechodovými filtry a ukazatelem času. Z toho vyplývá, že Fun Beat rámeček nepostrádá ani tak praktickou funkci, jako jsou právě hodiny, dále také budík a nechybí ani kalendář. Díky video/audio konektoru (a přiloženému AV kabelu) lze rámeček propojit též s TV a použít jej také jako další zobrazovací médium. V neposlední řadě vám poslouží i jako hudební přehrávač. Zobrazovat můžete prostřednictvím rámečku také textové soubory.
Po zapnutí fotorámečku (na pravém boku) se dostaneme do základního menu, kde si můžeme vybrat z prohlížení snímků, poslouchání hudby, kombinace fotografií a hudby, pouštění video souborů, prohlížení textových souborů, editaci souborů (mazání, kopírování), menu nastavení (setup) nebo zobrazení kalendáře. V setupu můžeme měnit jazyk menu (čeština bohužel chybí), rychlost slideshow, hudbu, opakování motivů, zobrazení času a data, budík, sytost barev, kontrast, jas displeje, tovární nastavení, USB mód a firmware.
V menu se pohybujeme jednoduše čtyřmi tlačítky (na pravém boku rámečku) - šipkami nahoru/dolů a do stran. Dále je na boku ještě klávesa “Menu” a “Enter” pro potvrzení volby. Zvolením prohlížení snímků se dostaneme k další volbě, a to k výběru zdroje dat. Na displeji se zobrazí pět ikonek (SD/MMC, MS, CF, xD, USB), kde si vybereme požadované médium (ostatní – prázdné sloty jsou “zmrazené” - šedé), potvrzením volby vstoupíme do zdrojové složky (karty nebo flash paměti, popř. dalšího externího zařízení).
Praktické dojmy
Kvalita obrazu je vynikající – barvy jsou pěkně jasné a kontrastní, promítáte-li si kvalitní fotografie, budete s jejich prezentací prostřednictvím rámečku určitě spokojeni. Také rozlišení je dostačující, z blízka sice poznáte drobné nuance v závislosti na VGA rozlišení rámečku, ale z běžné pozorovací vzdálenosti (1m a více) vypadají snímky opravdu dobře. V menu rámečku lze navíc ještě dodatečně doladit kontrast, jas i barevnost – podle vlastních potřeb. S pozorovacími úhly je na tom rámeček také dobře – v rozmezí cca +/- 45° (od kolmého úhlu) není problém – barvy si zachovávají svůj charakter.
U videa záleží samozřejmě hodně na kvalitě. Při “akčnějších (rychlejších)” záběrech již odezva sice není nejlepší, ale upřímně – málokdo si bude chtít na tomto zařízení pouštět hollywoodské blockbustery, že?! Poslouchání hudby na Fun Beatu mě osobně příliš nenadchlo – vzhledem k miniaturním repráčkům o výkonu 2x 2W ani nelze čekat žádný plný, prostorový zvuk (zvuková frekvence je dosti omezená a nízké - basové tóny, chybí úplně). Na přehrávání vašich oblíbených alb to tedy není, ale jako hudební kulisa to dostačuje (což je také daný účel, ke kterému má rámeček sloužit).
Velkou výhodou rámečku je oproti konkurenci (např. AgfaPhoto AF5070) úplně volná zadní plocha (nepřekáží tam žádné výstupky, sloty s kartami, konektory atd.), tudíž lze rámeček pohodlně a bez problému umístit na zeď. Další devízou je podpora bluetooth, díky čemuž můžete komunikovat s ostatními zařízeními (např. mobilem, notebookem) i bez nutnosti dalších otravných kabelů. Poměr stran 4:3 je zde použit celkem logicky, neboť drtivá většina amatérských digitálních fotoaparátů (kompaktů) používá tento typ zobrazení. Tudíž zde nebude problém. V případě snímků s DSLR (které mají formát zobrazení 3:2), dojde ke změně režimu zobrazování buď zobrazení přes celou šířku displeje (horní a dolní přesahující část snímku se ořízne) nebo zobrazení přes výšku displeje.
Co se týče designového zpracování, působilo na nás tak trochu “pohřebním” dojmem, neboť ve vypnutém stavu rámeček připomíná spíše nenatištěné parte než cokoli jiného. Černé lemování v kombinaci s vnějším průhledným rámečkem zvolil výrobce trochu nešťastně – nějaké veselejší barvy (popř. alespoň neutrální stříbrná) by rámečku jen prospěla. Nicméně toto je spíše individuální záležitost, konečný názor nechť si vytvoří každý sám. Rámeček může posloužit například také jako hodiny nebo kalendář.
Ovládání si zaslouží také pár výhrad. Jednak je “utopeno” za předním panelem a přístup je k němu značně krkolomný a také zde výrobce naprosto nelogicky umístil ovládací tlačítka pro pohyb nahoru/dolů (jsou prohozena – klávesa “nahoru” je dole a tlačítko “dolů” naopak nahoře), což je celkem problém. Rozhodně doporučujeme ovládat rámeček raději pomocí dálkového ovladače.
Závěrem
Rámeček Fun Beat FB800 je jednoduchou alternativou pro zobrazování snímků (ať již klasickou cestou – po jednom, či formou slideshow). Vedle toho můžeme používat i další možnosti zařízení – jako je například přehrávání videa nebo hudby v MP3 formátu. To vše navíc lze provádět i bezdrátově (přes bluetooth). Podobná zařízení se sice těší poměrně široké neoblíbenosti (dost lidí to považuje za zbytečné zařízení), přesto si Fun Beat svého zákazníka určitě najde. Oficiální cena FB800 byla stanovena na 4 546 Kč vč. DPH. V balení je kromě samotného přístroje i dálkové ovládání, bluetooth adapter, síťový adapter, A/V kabel (propojení s TV), stojánek, manuál a záruční list.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024