Fujifilm FinePix S9600: tak trochu jiná EVF v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Fujifilm FinePix S9600: tak trochu jiná EVF v praxi

6. září 2006, 00.00 | Fujifilm teprve před pár dny oficiálně představil zbrusu novou elektronickou zrcadlovku FinePix S9600 s rozlišením 9,0 MPix, 10,7x optickým zoomem, bohatou výbavou a robustním tělem. My vám nyní přinášíme exkluzivní a podrobnou recenzi - včetně živých fotografií. Jaká je tedy S9600 v praxi?

{Úvod}

Je tomu jen pár dní, co společnost Fujifilm představila populárního nástupce rok starého modelu FinePix S9500. Novinka nese označení S9600 a nabízí opět robustní tělo, efektivní rozlišení 9 MPix, citlivost až ISO 1 600, výklopný displej, 10,7x optický zoom a jeho mechanické ovládání pomocí prstence na objektivu. Naší redakci se jako jedné z mála podařilo získat hned po oficiálním uvedení jeden kousek na testování. Nicméně jedná se zatím stále ještě o beta-verzi, která se od standardních produkčních vzorků může mírně odlišovat. A na co se tedy můžeme těšit? (Jen pro úplnost, spolu s modelem S9600 se můžete setkat také s označením FinePix S9100 - jedná se o tentýž model, určený pro americký trh).

Podle základní specifikace i co se týče konstrukčního provedení není mezi oběma modely rozdíl a na první pohled jde o jeden a tentýž přístroj. Ano i ne. Nepředstavujte si Fuji FinePix S9600 jako regulérní nový aparát, ale spíše jako vylepšenou verzi toho předchozího, která přináší několik užitečných změn. Následující recenzi jsem proto pojal tak trochu netradičně, s tím, že největší prostor bude věnován kvalitě snímků a rozdílům mezi oběma modely. Naopak oproti našim standardním recenzím zde není kladen takový důraz na "praktické zkušenosti" (ačkoli na ně také dojde). Nebylo by totiž fér, soudit novinkovou řadu podle před-produkčního vzorku. Pochopitelně však nesmí chybět základní popis, včetně technické specifikace.

Fujifilm FinePix S9600 je určen výhradně pro ty, kteří chtějí mít pohodlí kompaktních, respektive EVF přístrojů (snadné ovládání, ultrazoom, displej s živým náhledem a histogramem, možnost změny režimu na elektronický hledáček), na druhou stranu však zároveň požadují mohutnější konstrukci. Ačkoli to pro mnohé zní nepochopitelně, věřte že těchto lidí není málo. Zvyk je železná košile a člověk, jež je navyklý na DSLR přístroje (nebo má zkrátka jen velké ruce) prostě neskousne maličký kompakt či elektronickou zrcadlovku a raději dá přednosti velkému tělu a o poznání vyšší hmotnosti. Není na tom nic divného, neboť jednak zde je psychologický efekt a také specifické situace, v kterých není větší velikost ani váha na překážku, ale naopak. A proti gustu žádný dišputát.

[-more-]{Konstrukce a technické parametry}

Popis

FinePix S9600 má černé provedení, rozměry a hmotnost přístroje jsou: 128 x 93 x 129 mm a 650 g (bez baterie a paměťové karty). Přední straně dominuje teleskopický objektiv s 10,7x násobným zoomem s mechanickým ovládáním. Na opačné straně leží bateriový grip v kterém se zároveň ukrývají napájecí články (4 x AA baterie). Nalevo pod objektivem je kryt gumovou záslepkou synchronizační konektor pro externí blesk. Nad objektivem je senzor autofokusu a zelené asistenční světlo AF. Tubus objektivu obsahuje dva prstence - jeden (větší-přední) pro ovládání zoomu a druhým (menším-zadním) ovládáte manuální ostření. Na horní straně leží interní blesk typu pop-up s paticí pro externí blesk. Ta bohužel neobsahuje možnost řízení blesku a má pouze středový kontakt. Horní strana dále obsahuje kruhový volič režimů, roller pro změny expozičních parametrů, spoušť s prstencem pro přepínání režimů (Off / Prohlížení / Fotografování) a trojici jednoúčelových tlačítek: Kompenzace expozice, Funkce blesku, Režim snímání. Uprostřed spouště nepřehlédnete závit pro mechanickou externí spoušť.

Z boku (ze strany objektivu) ovládáte třípolohovým přepínačem a jedním tlačítkem režimy ostření (Normal AF, Makro a Supermakro) a způsob ostření (Kontinuální, Jednorázové a Manuální). Pak je zde již jen klávesa "Info" pro zobrazení parametrů na displeji a také velká gumová záslepka pro připojení USB kabelu, výstupu A/V a vstupu pro napájení (DC 5V). Na druhém boku (ze strany gripu) jsou dvířka pro paměťové médium, kde jsou dva sloty - pro CF a xD karty). Na zadní stěně naleznete výklopný displej, elektronický hledáček s dioptrickou korekcí (+/- 2 dioptrie) a šest ovládacích prvků (od shora dolů): způsob měření expozice - včetně zámku expozice (AE-L), přepínání režimu EVF/displej, zvětšený náhled, tlačítko "F" pro změnu základních parametrů (rozlišení, citlivost, barevné filtry), multifunkční křížový ovladač s klávesou Menu/OK uprostřed a tlačítko Disp/Back. Spodní strana přístroje obsahuje pak již jen dvířka pro vložení/vyjmutí baterií a kovový závit pro umístění fotoaparátu do stativu.

 

Specifikace

A teď k vybavení přístroje. Fuji FinePix S9600 obsahuje Super CCD HR snímač o úhlopříčce 1/1.6" s rozlišením 9,0 MPix (fyzické rozlišení je 9,24 MPix). Fotografovat tedy můžete do maximální velikosti 3 488 x 2 616, v dalších rozměrech poté: 3 696 x 2 464 (3:2), 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů. Všechna data se ukládají na paměťová média typu Compact Flast nebo xD karty. Citlivost můžete nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600. Kromě fotografování je také možnost záznamu videa se zvukem do velikosti VGA 640 x 480 bodů nebo v poloviční velikosti - QVGA 320 x 240 při snímkování 30 snímků za sekundu. Použité formáty jsou JPEG a CCD-RAW (obraz), AVI (video) a WAV (audio). Měření expozice je poměrové, bodové nebo se se zdůrazněným středem. Rychlost závěrky: 1/4 - 1/4000 s (režim "Noční scéna" až na 4 sekundy). Je zde možnost režimu bulb, s časem závěrky až 30 sekund. Expoziční kompenzaci můžeme měnit +/- 2EV po 1/3EV krocích. Expoziční kreativní režimy máme k dispozici: automatický (Auto), program (P), priorita času (S), priorita clony (A), manuální režim (M) a 6 asistenčních programů (Noc, Portrét, Krajina, Přírodní světlo, Proti-rozmazání a Pozice ve scéně). Nechybí ani sériové snímání pracující ve 3 režimech: 4 snímky do série, 3 snímky do série (obojí rychlostí 1,5 snímků/sekendu) a 40 snímků v sérii (frekvence 1,1 snímek/sekundu).

Použitá optika se skládá z 13 čoček, řazených do 10 skupin a tato soustava nabízí 10,7x optický zoom, přičemž rozsah ohniskové vzdálenosti je zde 6,2 - 66,7 mm (28-300 mm je ekvivalent 35 mm kinofilmu), při světelnosti F2,8 - 4,9. V plně manuálním režimu lze nastavit maximální clonu až F11, ve všech ostatních režimech (prioritu clony nevyjímaje) se nedostanete nad F8 na nejkratším i nejdelším ohnisku. Autofokus funguje na principu TTL měření a měří kontrast zónově, poměrově nebo bodově se zdůrazněným středem. V případě potřeby je zde i možnost manuálního ostření. Autofocus ostří ve dvou režimech: jednorázově nebo průběžně. Ve tmě či za zhoršených světelných podmínek pomůže silné asistenční světlo AF. AF pracuje v režimu Normálním, Makro nebo Supermakro. V normálním režimu zaostříme od cca 40 cm (na nejkratším ohnisku) nebo od 2 m (na nejdelším ohnisku), v režimu Makro od 10 cm (na ohnisku nejkratším) respektive od 90 cm (na ohnisku nejdelším) do vzdálenosti 2 metrů, v režimu Supermakro ostří fotoaparát již od 1 cm.

Vyvážení bílé barvy pracuje plně automaticky, nebo můžeme nastavit dva manuální presety (Custom 1 a Custom 2) a samozřejmě nechybí ani předdefinované režimy WB. Těch zde máme celkem šest: Den, Stín, Zářivka 1, Zářivka 2, Zářivka 3 a Žárovka. Integrovaný blesk typu pop-up (s výjimečně velkým zdvihem) má dosah 0,3 - 5,6 m a pracuje v 5 režimech: Auto, S redukcí červených očí, Vynucený záblesk, Pomalá synchronizace, Redukce červených očí a pomalá synchronizace. Při náhledu i při fotografování můžete kontrolovat správnost expozice pomocí živého histogramu.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Fuji FinePix S9600 fotografuje celkem na šest různých citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600. První dvě citlivosti ISO 80 a 100 nabízejí snímky v podstatě bez šumu. Na citlivosti ISO 200 je sice pozorovatelný lehký šum, ale pouze při hodně zvětšeném náhledu. Snímky jsou bez problému použitelné. Podobná situace je i při další citlivosti ISO 400 s tím, že šum je zde již znatelnější a stejně tak je zřetelná i silnější softwarová redukce. Snímky pořízené na ISO 800 již vykazují silné zašumění a to i na zmenšených obrázcích. Lze je v krajním případě ještě použít, ale jen jako malé náhledy. Poslední citlivost ISO 1 600 pak již přináší velice silný šum a takto pořízené fotografie jsou již v drtivé většině případů nepoužitelné. Svou roli zde samozřejmě hraje malá fyzická velikost čipu v kombinaci s vysokým rozlišením. Nicméně Fuji FinePix S9600 představuje - co se šumu týče, průměr ve své kategorii a to nabízí o dost vyšší rozlišení než většina dnešních EVF ultrazoomů.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600.

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje na denním světle spolehlivě. V umělém osvětlení je třeba nastavit některý z předdefinovaných módů nebo nastavit vyvážení manuálně, pomocí dvou - k tomu určených hodnot (Custom 1 a Custom 2).

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Ostrost a kresba jsou na velice dobré úrovni, čemuž přístroj vděčí především svému velkému rozlišení. Jsou patrné i klasické vady optiky, ale nijak výrazně. Moiré je naprosto mizivé, chromatickou aberaci zde máme patrnou, ale ne nijak výrazně - a především v okrajích snímku, kde však zároveň dochází též k úbytku ostrosti (a to i na nejkratším ohnisku). V případě krátkých ohnisek je patrné soudkovité zkreslení, které je však tolerovatelné a se zvětšujícím se ohniskem mizí. Stejně tak dochází i k úbytku ostrosti. Objektiv vinětuje (ztrácí se světlo v rozích) jen nepatrně. Kvalita snímků je vzhledem k dané kategorii vysoce nad průměrem.

 

Fotografování s minimálním zacloněním na nejkratším ohnisku (vlevo, F2,8) a na nejdelším ohnisku (vpravo, F4,9).

 

Fotografování se středně nastavenou clonou na nejkratším ohnisku (vlevo, F4,9) a na nejdelším ohnisku (vpravo, F6,5).

 

Fotografování s maximální clonou na nejkratším ohnisku (vlevo, F8) a na nejdelším ohnisku (vpravo, F8).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600.

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Rozdíly: S9500 vs. S9600}

Výrobce zapracoval u nového modelu na systému autofocusu, který tak nabízí spolehlivější a rychlejší výsledky (především za horších světelných podmínek). Dále zde máme k dispozici nový procesor Real Photo Processor druhé generace (II), který pomocí speciálních algoritmů pro zpracování nabídne rychlejší odezvy, vyšší pracovní rychlosti a také lepší obrazovou kvalitu fotografií.

Dále je zde větší displej - 2,0" s rozlišením 235 000 bodů (oproti staršímu modelu, jež měl rozlišení displeje jen 118 000 bodů) a také S9600 zcela nově podporuje Compact Flash karty do kapacity 2GB, zatímco předešlý model pracoval s kartami pouze do kapacity 1GB. Také výrobce vybavil FinePix S9600 speciálním řídícím čipem interního blesku - Intelligent Flash system, který má na starosti jeho přesnější řízení.

Pojďme k systému autofocusu, jehož dobré výsledky se nám potvrdily v praxi. Za běžných podmínek v interiéru i exteriéru při denním světle, trvá autofocusu ostření po dobu cca 0,4 s v celém ohniskovém rozsahu. Za zhoršených světelných podmínek a v noci ostří AF na nejkratším ohnisku od 0,8 s do 1,5 s. Při použití nejdelšího ohniska, se ve výjimečných případech tento čas může až zdvojnásobit a čas potřebný pro ostření dosáhne tak výjimečně až 3 sekund (což však není pro tuto kategorii fotoaparátů nic výjimečného).

Posledním rozdílem je kvalita snímků. Výrobce zde použil obrazový procesor druhé generace - Real Photo Processor II, který se stará o lepší výstup zejména co se týče ostrosti a redukce šumu. Obrazový procesor vám tedy částečně nahrazuje grafické editory, sám upravuje snímky do optimálních výsledků a šetří vám tím práci i čas. Na srovnávacích snímcích je jasně vidět rozdíl.

Srovnání redukce šumu na všech citlivostech (S9500 - nahoře, S9600 - dole).

Ukázka ostrosti na testovacím terči, při nejkratším ohnisku (S9500 - nahoře, S9600 - dole).

Ukázka ostrosti na testovacím terči, při nejdelším ohnisku (S9500 - nahoře, S9600 - dole).

V případě šumu i ostrosti a kresby je znatelná silnější softwarová redukce a doostřování - snímky s9600 jsou ostřejší a celkově "čitelnější" (prokreslenější detaily). Na druhou stranu se však více projevují kontury "zašuměných" ploch, což může působit ve větších jednolitých plochách rušivě. Pokud patříte k lidem, kteří chtějí mít ostré a upravené snímky hned a bez práce, Fuji FinePix S9600 určitě oceníte. Ovšem děláte-li často výřezy a dáváte-li přednost vlastní úpravě fotografií v počítači, pak to pro vás bude spíše zklamáním. Nicméně u cílové skupiny, pro kterou je fotoaparát určen, se obecně nepočítá s dalšími pokročilejšími úpravami pořízených snímků v PC.

[-more-]{Ovládání, menu a praktické zkušenosti}

Ovládání

V případě ovládání nedoznala novinka žádných změn oproti svému předchůdci. Ovládání je velice triviální a intuitivní záležitostí (což ovšem může býti relativní - snadné pro uživatele zrcadlovek, složité pro uživatele kompaktů a možná i některých EVF přístrojů). Takže pojďme si jej zrekapitulovat. Hlavním rozdílem oproti ostatním fotoaparátům dané kategorie je mechanické ovládání zoomu. To může být pro spoustu lidí velice příjemnou změnou, ale pro ostatní naopak velikým zklamáním. Jednoznačně PRO hovoří příjemnější a pohodlnější ovládání a zároveň možnost přesnějšího krokování, kdy se nemusíme zlobit s mnohdy pevně nastaveným a nepřesným krokováním na elektronických (kolébkových) ovladačích zoomu. Navíc tento systém kolébkových ovladačů mnohdy funguje buďto příliš lehce, nebo naopak příliš tvrdě, tudíž ne vždy máte úplnou kontrolu nad finálním ohniskem. Na druhou stranu si však zde musíte zvyknout na jiné ovládání v případě zoomování již pořízených snímků (což zpravidla probíhá pomocí stejné klávesy), které zde provádíte křížovým ovladačem.

 

 

 

Nastavování expozičních režimů provádíme kruhovým ovladačem (Auto, Program, Priorita času, Priorita clony, Manuální režim, Kamera a 5 motivačních programů). Nastavování samotných parametrů expozice poté kolečkem (rollerem), ležícím hned vedle kruhového ovladače. V režimu priority času/clony stačí točit rollerem pro požadované změny, pouze v plně manuálním režimu měníte clonu držením tlačítka kompenzace expozice při současným otáčením rolleru (podobný systém jako je použit například u Canonu 350D). Chcete-li nastavit například režim blesku, kompenzaci expozice nebo režim snímání, provedete to stiskem příslušné klávesy (také na vrchní straně přístroje), přidržením a poté otáčením rollerem. Pro ovládání ostřícího systému slouží tlačítka na boku aparátu (na straně objektivu). Je zde tří-polohový přepínač, kterým nastavíme volby: Průběžné ostření, Jednorázové ostření a Manuální ostření. Manuálně ostříme pomocí menšího prstence objektivu. Tlačítko uprostřed třípolohového přepínače slouží k okamžitému automatickému zaostření - právě v manuálním módu. Pod tímto ovládacím prvkem leží ještě tlačítko ke změně Normálního a Makro režimu. Na zadní straně pak ještě máme multifunkční křížový ovladač (sloužící též pro zvětšené náhledy), dále klávesa "F" (kterou nastavujeme rozlišení, citlivost a barevné filtry), klávesa Disp/Back (sloužící pro návrat v menu a k zobrazení/deaktivaci údajů na displeji) a poté dvojice kláves k přepínání režimů náhledu (EVF/LCD) a Lupa (digitální zoom - výřez). Poslední ovládací prvek tvoří prstenec pro způsob měření expozice s tlačítkem zámku expozice (AE-L) uprostřed.

Menu

Při vstupu do menu se vám zobrazí možnosti: nastavení samospouště, vyvážení bílé, rychlá závěrka, oblasti AF, intenzita záblesku, menu nastavení (Set-up), ostrost, saturace, kontrast, bracketing, vícenásobné expozice, externí blesk. Pod položkou Set-upu (Nastavení) se nachází nastavení délky zobrazení pořízeného snímku, zvuky závěrky, zvuky tlačítek, hlasitost zvuků, číslování souborů, jas displeje, používané paměťové karty, aktivaci fotografování do RAWu, nastavení frekvence displeje, AE-L mód, asistenční světlo AF, automatické vypínání, formátování karty, nastavení data/času, časové pásmo, jazyk, barvy pozadí, USB režimu, výstupní video formát, možnost vybití baterií a reset. V menu prohlížení lze provádět základní úpravy snímků jako je: ořez, rotace, třídšní (podle data), přidávat komentáře a podobně.

Praktické zkušenosti

V případě pracovních rychlostí nabízí S9600 velice uspokojivé výsledky. Rychlost spuštění fotoaparátu, tj. doba od zapnutí k vyexponování prvního, dělá cca 1,2 sekundy, což není vůbec špatný parametr. Reakce závěrky na stisk namáčknuté spouště je okamžitá, tudíž v našich podmínkách neměřitelná (menší než 0,1sekundy). Zpoždění závěrky bez namáčknuté spouště se omezí jen na dobu zaostření autofokusu - tedy okolo 0,5 s. Zpoždění displeje je minimální, stejně tak v případě elektronického hledáčku. Měření expozice i automatické ostření funguje dobře a rychle. Nicméně během redakčního testu jsem se setkal také s jistými zádrhely a to především v případě právě fungování autofocusu a také samotného zpracování snímků.

 

AF signalizuje pípnutím a také vizuálně (na displeji) správné zaostření. V opačném případě máte v pravé části displeje upozornění "!AF + ikonku ruky", že AF selhal (případně ostříte-li na kratší vzdálenost, než na kterou je autofocus schopen zacílit). AF měl občas problémy se zaostřením a v takovém případě bylo nutné znovu určit celkovou expozici. Stejně tak docházelo ze začátku k dlouhým prodlevám mezi zpracováním právě pořízené fotografie a možnosti znovu exponovat (uběhlo běžně 8 - 10 sekund), což měl za následek nejspíše obrazový a právě probíhající redukce šumu. Oba tyto neduhy se však nepochopitelně během prvních 2 dnů testování (které byly mimochodem pro aparát značně zátěžové) sami eliminovaly a pak již fungovalo vše tak, jak má. Nicméně, jak jsem uvedl již na začátku, jedná se o před-produkční vzorek, tudíž zde nelze dělat žádné závěry. S největší pravděpodobností to byla jen chyba firmwaru fotoaparátu a tyto neduhy budou u ostrých verzí již minulostí.

Samotná práce s fotoaparátem je velice pohodlná a příjemná. Osobně preferuji větší rozměry těla i hmotnost, tudíž jsem si držení, ovládání i fotografování nemohl vynachválit. Všechna ovládací tlačítka jsou snadno dostupná, jejich chod je okamžitý a rychlý. Malou výtku si v tomto případě zaslouží snad jen dvojice kláves EVF/LCD a LUPA (v pravé horní části), která jsou umístěna příliš blízko palce, tudíž se snadno může stát, že je nechtěně stisknete a přepnete režim prohlížení, případně zobrazíte zvětšený náhled na displeji/hledáčku. Trochu neprakticky je také zvoleno ovládání focusu v kombinaci s řemenem na krk, který vám tato tlačítka překrývá a tím dost překáží. Naopak výhodou a velice příjemnou záležitost představuje mechanický zoom a také výklopný displej, díky němuž můžete pohodlně fotografovat jak od pasu, tak i vysoko nad hlavou. Jen škoda, že vyklopení displeje není možné i dolů pod úhlem až 90 stupňů (nahoru toto lze). Pro snadnější kontrolu expozice nechybí ani živý histogram. Jak je však pro tuto kategorii typické, je pouze orientační, ale základní představu o expozici vám dá. Ukládání snímků je stejně jako u předešlého modelu vyřešeno dvojím způsobem. K dispozici máte dvojici slotů: pro CF karty a nebo pro xD karty (přepínání mezi oběma typy médií provádíte přes menu - Nastavení). Napájení zajišťuje čtveřice AA článků.

[-more-]{Živé fotografie a závěr}

Závěr

Fuji FinePix S9600 je názorným příkladem, kam až lze zajít při vývoji elektronických zrcadlovek. Ačkoli tento model spadá do kategorii EVF přístrojů, mnohým se podobá spíše pravým zrcadlovkám. Své zastánce si však určitě najde a nebude jich málo, neboť jeho funkční vybavení (9 MPix, 10,7x optický zoom, snadné ovládání, výklopný displej, velký elektronický hledáček) by mu mohl leckterý konkurenční stroj jen tiše závidět. Na druhou stranu majitelé S9500 mohou zůstat klidní. Nemají mnoho důvodů lamentovat, neboť novinka zas tolik inovací nepřináší, aby se vyplatilo vyměnit S9500 za S9600. Jen škoda absence optické stabilizace či elektronického řízení externího blesku, což by bylo více než vítáno a prestiž novinky by to pomohlo pozvednout ještě o pár stupínků výše. Patříte-li tedy mezi skupinu amatérských fotografů, požadujících pohodlné a intuitivní ovládání, velký rozsah zoomu a vysoké rozlišení, ale robustnější tělo i váha pro vás nepředstavují žádnou překážku, pak je Fujifilm FinePix S9600 určen právě vám. Na trhu bude fotoaparát k dostání na přelomu září/října 2006, předběžně stanovená cena se bude pohybovat okolo 15 000 Kč (včetně DPH).

:: Technická specifikace

:: Srovnání fotoaparátů: Fuji FinePix S9600 vs Panasonic Lumix FZ30 vs Samsung Digimax Pro815

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: