Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
FUJI FinePix Z2 - malý ale výkonný kompakt v praxi
24. ledna 2006, 00.00 | V dnešní recenzi se blíže seznámíme s typickým kompaktním fotoaparátem společnosti Fujifilm, nesoucím označení FinePix Z2. Jde o přístroj příjemných rozměrů se stylovým designem, rozlišením 5.1 MPix a 3x optickým zoomem.
{Základní popis}Dnes je na programu recenze digitálního fotoaparátu společnosti Fujifilm, nesoucí označení FinePix Z2. Jedná se o typický kompaktní přístroj se stylovým designem, rozlišením 5.1 MPix a 3x optickým zoomem. "Zed-dvojka" představuje další z modelů založených na konceptu periskopových objektivů a uvítají jej zejména ti, kteří kladou zvýšené nároky na skladnost a kompaktnost. FinePix Z2 je přímým nástupcem modelu FinePix Z1. Po stránce designu nebo technických parametrů se sice žádná inovace nekoná, ale nenechte se zmást prvním dojmem a buďte trpěliví. Ne všechno je takové, jakým se na první pohled může zdát být. Takže jaký je tedy nový model Z2?
Konstrukce a design
Tělo fotoaparátu je celokovové. Design přístroje nabízí stylový hrubě-kovově-stříbrný koncept (k dostání bude také v černém provedení). Kovový povrch je nastříkán silnou vrstvou bezbarvého laku. Rozměry a hmotnost přístroje jsou: 90 x 55 x 19 (Š x V x H) a 130 g (bez baterie a paměťového média). Přední části dominuje velký, posuvný kryt, jehož odsunutím odkryjete objektiv, ležící v pravém horním rohu. Tímto úkonem zároveň zapínáte nebo vypínáte fotoaparát. Kromě krytu leží na přední straně ještě integrovaný blesk a modré-pomocné asistenční světlo autofocusu. Na horní desku umístil výrobce tlačítko spouště a dvoupolohový přepínač režimů: fotoaparát / kamera. Kromě těchto dvou prvků obsahuje vršek aparátu už jen tři malé otvory, pod nimiž se ukrývá mikrofon. Ve spodní části jsou dvířka pro vložení akumulátoru a paměťové karty - typu xD. Vedle těchto dvířek je zdířka pro kabel USB a zároveň místo na propojení s dodávaným stojánkem (ten je součástí standardního balení).
Závit pro umístění fotoaparátu do stativu byste zde hledali marně, není tu! Ale nechybí v již zmíněném stojánku. Na levém boku aparátu (z čelního pohledu) leží infraport a dva otvory pro uvázání řemínku. Na protilehlé straně je pouze zabudovaný reproduktor. Zadní straně vévodí 2,5“ LCD displej s rozlišením 232 000 bodů a ovládací prvky, umístěné po jeho pravici. Středobodem ovládání aparátu je čtyř-směrový multifunkční ovladač s potvrzovací klávesou uprostřed. Nad tímto ovladačem leží dvojice kláves: jedna slouží pro přepínání režimu: fotografování / prohlížení a druhá pro aktivaci základního menu, sloužící k nastavení nejběžněji používaných funkcí (rozlišení, citlivost, barevné filtry). Ve spodní části je klávesa displej / back, sloužící k zobrazení / deaktivaci informací o snímcích a také k návratu do pohotovostního režimu. Výčet ovládání zakončuje kolébkový ovladač zoomu (v horní části zadní stěny kompaktu).
[-more-]{Technické parametry}Technická Specifikace
Základ "zed-dvojky" tvoří snímací čip Super CCD V HR páté generace s efektivním rozlišením 5,1 MPix, umožňující pořizovat snímky o velikostech: 2 592 x 1 944 bodů (5 Mpix ve třech režimech - Fine, Normal a 3:2), 2 048 x 1 536 bodů (3 MPix), 1 600 x 1 200 bodů (2 MPix) a VGA kvalita - 640 x 480 bodů. Výrobce zde opět použil svůj osvědčený obrazový procesor RPT technologie (Real Photo Technology). Přístroj je mimo jiné vybaven zapouzdřenou optikou Fujinon Zoom Lens, nabízející 3x optický zoom s ohniskovým rozsahem f/6,1 – 18,3 mm (ekvivalent 35mm kinofilmu je 36 - 108 mm) a světelností F3,5 – 4,2 s maximálním clonovým číslem F8. Kompakt umožňuje fotografovat na celkem šest různých citlivostí: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. AF pracuje v normálním režimu od 60 cm, v makro režimu pak od 8 cm. Časy závěrky mají rozsah od 4 do 1/1 000 sekundy. Aparát umožňuje dále sériové snímání, pracující rychlostí 2,2 snímky za sekundu a také natáčení videosekvencí a to v kvalitě VGA (640 x 480 bodů) nebo poloviční - QVGA (320 x 240 bodů). Videa se ukládají ve formátu AVI, se zvukem ve formátu WAV.
Vzhledem k tomu, že se jedná o klasický rodinný kompakt, nehledejte zde žádná manuální či polo-manuální nastavení. Aparát sice nabízí režim "Manual", jeho výběr však nabízí jen možnost změny základních parametrů, jako je: kompenzace expozice (+/- 2EV po 1 / 3 EV krocích), vyvážení bílé barvy (sedm režimů - Auto, den, zataženo, 3 typy zářivky a žárovka), sériové snímaní nebo způsob automatického ostření (celoplošného nebo bodového se zdůrazněným středem). Kromě režimu "Manual" můžete zvolit plně automatický mód nebo 5 předdefinovaných režimů: portrét, přírodní světlo, krajina, sport a noc. Funkce interního blesku nabízí fotoaparát: automatický režim, režim redukce červených očí, vynucený záblesk, deaktivace blesku, pomalá synchronizace a pomalá synchronizace+redukce červených očí. Dosah blesku činí 0,5 - 2,7 m. Pro pohodlnější fotografování lze použít též funkci samospouště, kterou můžete nastavit na 2 nebo 10 sekund.
Z dalších funkcí můžeme jmenovat například digitální zoom, prohlížeč záznamů - 4x zoom nebo náhled - 9 obrázků na displeji. U FinePixu Z2 použil výrobce stejně jako u jeho předchůdce periskopový objektiv, který je uložen v těle přístroje na plocho. Světlo na něj dopadá odrazem v úhlu 45 stupňů. Průhledový hledáček u tohoto typu fotoaparátu chybí a vlastně by jej stejně nebylo vzhledem k velikosti aparátu, kam umístit. Místo toho zde dobře poslouží rozměrný displej, u kterého můžete (přes menu - nastavení) korigovat jas, takže je dobře čitelný i v silném protisvětle. Jako paměťové médium použil výrobce xD kartu.
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Fotoaparát se uvádí do chodu odsunutím předního krytu (jeho zasunutím jej naopak vypnete). Dodávaný kolébkový stojan je vybaven samostatným tlačítkem On/Off, jehož stiskem se rovnou dostanete do režimu prohlížení snímků. Na vrchní části přístroje je dvoupolohový přepínač pro změnu stavu: kamera nebo fotoaparát. Multifunkční kruhový ovladač slouží kromě listování mezi snímky také pro přepínání způsobu ostření: normální / makro režim (vlevo), zjasnění displeje (nahoru), ke změně režimu blesku (vpravo) a pro aktivaci samospouště (dolů). Středovou klávesou potvrzujete vybranou volbu a aktivujete strukturu hlavního menu. V režimu prohlížení fotografií kruhovým ovladačem listujete vpřed a vzad (vlevo, vpravo), mažete snímky (nahoru) nebo tlačítkem OK děláte základní manipulace s obrázky: mazání (jednoho / všech), rotace, zobrazení data, ochrana proti smazání, způsob prohlížení (přeskakování, fade in – pozvolný přechod ze snímku do snímku), hlasové poznámky.
Další ovládací prvky představuje dvojice kláves - prní přepínáte režimy a druhou - s označením "F", vstupujete do základního menu, kde lze měnit parametry: rozlišení (5 MPix Fine, 5 MPix Normal, 5 MPix 3:2, 3 MPix, 2 MPix a 0,3 MPix), citlivost: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600 a základní filtry: standard, chrom (jasnější barvy), black & white. Úplně dole leží tlačítko „Disp / Back“, kterým zobrazíte (nebo naopak zrušíte) základní informace o snímcích na displeji, v režimu prohlížení pak aktivuje náhled 9 snímků nebo 9 snímků s časovým harmonogramem. Do hlavního menu se dostanete stiskem klávesy OK (v režimu fotografování i prohlížení). Hlavní menu umožňuje nastavovat funkce: Režimy (Manuál, Auto a 5 scénických režimů), Kompenzace expozice, Vyvážení bílé barvy, Snímání v režimu High-Speed (rychlé ostření), Typ snímání (Normální, Nejlepší 3 snímky v sérii, Poslední 3 snímky v sérii a sérii 40 snímků), Způsob ostření AF, Nastavení.
Potvrzením poslední položky (Nastavení - Set) vstupujete do dalšího pod-menu, které umožňuje nastavit dobu zobrazení pořízeného snímku (1,5 s, 3 s, vypnout), hlasitost tónů (závěrky, zvuk kláves, hlasitost přehrávání audia), měnit označení jednotlivých fotografií, jas displeje, zapnout / vypnout digitální zoom, automatické vypnutí aparátu (2 minuty / 5 minut, vypnout), nastavení času a data, časová pásma, nastavení jazyka, nastavení barvy pozadí, USB / PictBridge, videoformát (PAL, NTSC) a funkce formátování. Menu v režimu prohlížení snímků nabízí možnosti: Mazání (po jednom, všechno), Rotace snímků, Funkce tisku, Sdílení, Ochrana proti smazání, Automatické prohlížení (sólo, slideshow, nastavení různých intervalů a prolínání snímků), Hlasový zápisník a Nastavení (zahrnuje stejné možnosti jako "Set" v režimu fotografování). Kolébkový přepínač slouží k ovládání zoomu při fotografování, ale také přiblížení prohlížených snímků (rozděleno do 20 kroků).
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Fuji FinePix Z2 fotografuje na 6 různých citlivostí: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Při nejnižší ISO 64 není patrný téměř žádný šum. Podobné je to i při dalších dvou citlivostech – ISO 100 a 200, kde je redukce šumu také velmi účinná. Při ISO 400 se již začíná šum projevovat, ale je patrný jen při zvětšení. Snímky jsou i v tomto případě v měřítku 1:1 stále dobře použitelné. Při nastavení ISO 800 již je šum silnější, ovšem fotografie i s touto citlivostí můžete používat, například jako zmenšené náhledy. Poslední citlivost ISO 1600 již nese známky velmi silného šumu a zde již příliš nezmůžou ani grafické programy. Celkový obraz je navíc znatelně rozostřený. Fotoaparát FinePix Z2 používá silné softwarové úpravy snímků, především doostřování, díky čemuž můžete pořizovat fotografie i na vyšší citlivosti (ISO 400, 800). Naopak daní za ony úpravy je šum ostrého zrna. V případě citlivosti však dopadl přístroj velmi dobře a ve své kategorii představuje nadstandard (vezmeme-li v úvahu, že drtivá většina konkurenčních přístrojů končí s citlivostí na hranici ISO 200).
Vyvážení bílé pracuje na denním světle dobře. Problém opět nastává u umělého osvětlení, ale to není u tohoto typu fotoaparátu neobvyklé (stejným neduhem trpí všichni jeho konkurenti). Škoda, že zde chybí funkce manuálního nastavení vyvážení bílé. Z předdefinovaných režimů WB nabízí "zed-dvojka" 7 možností: automatiku, den, zataženo, žárovku a 3 typy zářivky. My jsme pro naše účely použili při fotografování v ateliéru režim "žárovka", který našim požadavkům plně vyhověl.
Ostrost snímků je opět velmi dobrá a to i vzhledem ke konstrukci objektivu - zapouzdřená optika. FinePix Z2 zašel v kvalitě fotografií ještě dál, oproti předchůdci Z1, kde se ještě silně projevovaly klasické neduhy objektivu. Chromatické aberace, stejně tak ani moiré se sice Fuji Z2 úplně nezbavil, ale obě vady zde nejsou nijak výrazné. Kromě toho lze pozorovat také drobnou ztrátu světla v rozích – vinětaci. Na nejkratším ohnisku se projevuje jen slabé soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem úplně zmizí. Na nejširším ohnisku sice dochází k určité ztrátě ostrosti - zejména v rozích, naproti tomu však téměř úplně mizí moiré i chromatická aberace. Shrneme-li fakta, i v případě celkové kvality snímků se jedná o slušný nadstandard a tedy také v této kategorii si může FinePix Z2 připsat další velké plus.
Fuji FinePix Z2 v praxi
Od zapnutí (odsunutím předního krytu objektivu) k vyexponování prvního snímku, uplynou necelé 2 sekundy - cca 1,9 s. Prodleva spouště je téměř nulová - pod 0,1 s, v našich podmínkách tedy neměřitelná. Reakce aparátu bez namáčknutí spouště představuje čas něco málo přesahující půl sekundy - 0,6 s. Přezoomování z nejkratšího na nejdelší ohnisko trvá Z2 cca 1,8 s. Posouvání zoomu je rozděleno do 9 kroků. Displej má jisté zpoždění, ale vzhledem ke třídě aparátu to není nic neobvyklého. V automatickém režimu pracuje fotoaparát spolehlivě a můžete se na něj spolehnout. Pro amatérské fotografování specifických "scén" dobře poslouží 5 scénických režimu: Denní světlo, Portrét, Krajina, Sport nebo Noc. Za špatných světelných podmínek vám bude dobře asistovat pomocné světlo autofocusu, které pracuje také dobře a vzhledem k malým rozměrům kompaktu je i celkem silné. Autofocus funguje rychle a též spolehlivě. Samotné menu i ovládání kompaktního aparátu je přehledné a intuitivní, s přístrojem se pracuje lehce a snadno. Bytelné kovové tělo aparátu dobře chrání vnitřní uspořádání přístroje.
Expoziční automatika i autofokus pracují dobře a spolehlivě. Konečnými výsledky jsou na tuto třídu fotoaparátu nadstandardně kvalitní snímky. Součástí standardního balení je Lithium-Iontový (NP-40, 3,6V a 750 mAh) akumulátor, řemínek, CD-ROM se softwarem, USB a TV kabel, AC adaptér, manuál a speciální kolébkový stojan, ve kterém můžete prohlížet fotografie způsobem TV slide (zapnete ON, nastavíte průběžné prohlížení). Kromě prohlížení snímků slouží onen stojánek také jako "redukce" pro umístění kompaktu do stativu a dále pro nabíjení (přístroj samotný totiž nemá přímý vstup pro napájení). Ovšem stejně jako u předchozího modelu FinePix Z1, ani zde výrobce neeliminoval onen nepříjemný stav - nestabilnost fotoaparátu ve stojanu. Přístroj opět ve stojanu "nesedí" jak by měl a nepříjemně se v něm viklá, tudíž si v tomto případě budete muset poradit po svém a fotoaparát nějak "stabilizovat" (my jsme toto opět vyřešili pomocí kousků papíru a fotoaparát jsme jimi ve stojanu „vyvložkovali“).
Resumé
FujiFilm FinePix Z2 představuje další z řady klasických a skutečně "kompaktních" fotoaparátů, který je určený nenáročným uživatelům. Přístroj může nabídnout povedený design, příjemné rozměry, snadné ovládání a na svou kategorii také dobrou kvalitu fotografií. Jedná o přímého nástupce typu FinePix Z1. Po stránce designu či technických parametrů jde o totožné přístroje, avšak výrobce u novějšího modelu zvýšil citlivost (z ISO 800 na ISO 1600), přidal pár maličkostí - například více režimů blesku), ale především zapracoval na kvalitě snímků, což je rozhodně velmi pozitivní krok. A to vše za velmi příznivou cenu. Fuji FinePix Z2 je k dostání (stejně jako jeho předchůdce) ve stříbrném a černém barevném hávu. V prodejních sítích je nabízen za maloobchodní cenu, pohybující se okolo 8 500 Kč.
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024