Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Fuji FinePix A500: levný a nenáročný kompakt v praxi
9. února 2006, 00.00 | Společnost Fujifilm představila zhruba před měsícem na veletrhu CES hned čtyři nové modely kompaktních přístrojů. Jeden z nich se nám podařilo získat na testování již nyní. Jedná se o Fuji FinePix A500, základní model s rozlišením 5.1 MPix a 3x optickým zoomem.
{Základní popis}Získali jsme do redakce na test jednu z posledních novinek společnosti Fujifilm - FinePix A500. Nicméně zatím pouze před-produkční vzorek, takže nelze vyloučit, že konečná verze, která bude v dohledné době na pultech prodejen, může vykazovat drobné odlišnosti. Jedná se o základní model "A" řady, tedy aparát pro úplné začátečníky, který nabízí všechny základní funkce a zároveň je naprosto nenáročným na ovládání. FinePix A500 tedy představuje vhodnou volbu pro všechny uživatele, kteří v oboru digitální fotografie teprve začínají. A co nový přístroj A500 nabízí? Rozlišení 5.1 MPix, 3x optický zoom, příjemný design a plastový plášť, chráněný po obvodu přední strany hliníkovým rámem. Vzhledem k tomu, že se jedná o základní třídu aparátů, nedají se od této novinky čekat žádné velké zázraky, včetně kreativních funkcí. My zde však jsme od toho, abychom hodnotili - a to od vzhledu, přes ovládání, až po samotnou kvalitu snímků. Takže s chutí do toho.
Konstrukce a design
Vzhledově jde o typický kompakt, víceméně obdélníkové konstrukce se zakulacenými rohy. Povrch přístroje se nese v duchu matně stříbrné barvy - imitace kovu, kterou tu a tam vkusně doplňuje leskle stříbrná. Plášť kompaktu je plastový. Matně stříbrný plast tu a tam zdobí kovové doplňky v podobě ochranného hliníkového rámečku (po obvodu přední strany aparátu), vystouplá lišta pro lepší uchopení a prstenec teleskopického objektivu. Objektiv zabírá téměř 50% přední strany, hned nad ním leží integrovaný blesk a průzor průhledového hledáčku (v pravém horním rohu). Mezi bleskem a objektivem ještě naleznete indikátor samospouště.
Na levém boku (z čelního pohledu) je pouze vstup pro napájení, zdířka USB a video/TV výstup. Z opačného boku na vás kouká jen ucho pro připevnění řemínku na zápěstí. Na vrchní stranu umístil výrobce tlačítko pro zapnutí / vypnutí a spoušť. Ze spodní strany stojí za zmínku plastový závit pro umístění aparátu do stativu a samozřejmě zde nesmějí chybět ani dvířka, pod kterými se ukrývá paměťová karta (typu xD) a akumulátor. Fuji FinePix A500 je napájen dvěma tužkovými bateriemi AA.
Hlavní ovládací panel se nachází samozřejmě až na zadní straně kompaktu. Skoro 3/4 plochy zadní stěny zabírá displej, který však není příliš velký (což je u této třídy kompaktů podstatný nedostatek). Jeho malé rozměry však částečně kompenzuje - a určitě i mnohé překvapí, přítomnost optického hledáčku. Displej má úhlopříčku pouhých 1.8" a nabízí rozlišení 77 000 bodů. Hned nad ním je onen optický, průhledový hledáček. Veškeré ovládání obstará jen skutečně minimální počet tlačítek. Hned nad displejem leží klávesa pro přepínání režimů (fotografování / prohlížení), napravo od displeje je dvojice nad sebou umístěných kláves Menu / OK a Disp / Back. V pravém horním rohu jsou ještě tři ovladače (suplující multifunkční, čtyř-směrový ovladač): kolébkové tlačítko pro pohyb nahoru / dolů a dvě klávesy - vlevo/vpravo. Toť vše. Rozměry a hmotnost jsou: 93 x 60 x 28 mm a 128 g.
[-more-]{Technické parametry}Specifikace
Fuji FinePix A500 disponuje Super CCD snímačem s rozlišením 5.1 MPix a úhlopříčkou snímacího čipu 1/2.5". Použitý snímač umožňuje pořizovat snímky o velikosti: 2 592 x 1 944, 2 592 x 1 728 (3:2), 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů. V případě citlivosti lze zvolit buďto automatiku, nebo jedno ze tří dostupných nastavení: ISO 100, 200 nebo 400. Kromě fotografování, můžete pořizovat také videosekvence (ovšem bez zvuku) ve formátu AVI a to v kvalitě 320 x 280 bodů nebo 160 x 140 bodů při frekvenci 10 snímků za sekundu. Optika FinePix A500 nabízí 3x optický zoom (který lze rozšířit ještě zoomem digitálním), ohniskový rozsah objektivu se pohybuje v rozmezí 6.4 - 19.2 mm (38 - 114 mm je ekvivalent 35mm kinofilmu), při světelnosti f/3.3 - 5.5 s maximálním clonovým číslem F8.5. Závěrka pracuje od 1/1500 do 2 sekund. Autofocus pracuje v normálním režimu od 60 cm až do nekonečna, v režimu makro pak od 10 do 80 cm.
Co se týče expozičních režimů, jedná se o plně automatický přístroj, od kterého tudíž nemůžete očekávat žádné zázraky, ovšem na druhou stranu nedělá žádnou ostudu své kategorii. Kromě automatiky máte na výběr ze 4 scénických režimů a to: Portrét, Krajina, Sport a Noc. Můžete v případě potřeby nastavit též režim "Kamera" (ta se aktivuje přímo v menu přístroje) nebo mód "Manual". Ruční režim zde však umožňuje pouze korigovat nastavení vyvážení bílé barvy a kompenzaci expozice (v rozsahu +/- 2EV po 1/3EV krocích). Expozice se měří celoplošně na 64 zónách.
Všechna data jsou ukládána buďto na paměťové médium typu xD a nebo do interní paměti o kapacitě 12 MB. Interní blesk pracuje od 0,6 do 3,1 m a nabízí režimy: Vypnuto, Zapnuto, Auto, Redukce červených očí a Pomalá synchronizace. Vyvážené bílé barvy lze nastavit buďto automaticky, a nebo zvolit některý ze 4 předdefinovaných režimů: Den, Stín, Zářivka a Žárovka. Použitý optický průhledový hledáček má reálné zobrazení zoomu a pokrývá zhruba 80% fotografované scény. Bohužel zde chybí možnost dioptrické korekce. Pro připojení disponuje přístroj videovýstupem, podporující formáty PAL a NTSC, nechybí zde také USB výstup, pomocí něhož lze také fotoaparát připojit k tiskárně a tisknout fotografie přímo - přes PictBridge (přímý tisk bez přítomnosti počítače).
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Ovládaní Fuji FinePix A500 je vzhledem k zaměření přístroje navrženo s maximálním důrazem na co největší přehlednost a jednoduchost. Kompakt zapneme tlačítkem "Power", umístěným na vrchní straně. Veškeré ovládání a nastavování parametrů poté provádíme pouhými pěti ovládacími prvky. Klávesou Menu/OK vstupujeme do hlavního menu a zároveň potvrzujeme vybranou volbu. V samotné struktuře Menu se pohybujeme pomocí kolébkové klávesy a dvou tlačítek (vlevo/vpravo). Těmito klávesami také listujeme při prohlížení fotografií. V režimu fotografování nám klávesy s ikonkami šipek vlevo/vpravo slouží také k nastavení ostření (makro/normal) a k regulaci funkcí blesku (zapnuto, vypnuto, s redukcí červených očí, pomalá synchronizace, pomalá synchronizace + redukce očí, auto). Kolébkovým ovladačem aktivujeme zoom (v režimu fotografování) a náhled (v režimu prohlížení). Kromě těchto ovládacích prvků nabízí A500 ještě dvojici kláves - jednu ke změně režimů (fotografování / prohlížení) a druhou Disp / Back, pro zobrazení / deaktivaci údajů na displej a k návratu zpět.
Do hlavního Menu vstoupíme stiskem stejnojmenné klávesy (sloužící zároveň pro potvrzování volby). Menu se skládá ze dvou úrovní. V té hlavní jsou nejpoužívanější - základní nastavení, týkající se převážně samotné kompozice. Položky v této úrovni menu jsou řazeny následovně: Shooting Mode (Movie, Auto, Manual a 4 předdefinované režimy - portrét, krajina, sport a noc), Rozlišení (5 MPix-Fine, 5 MPix-Normal, 5 MPix-3:2, 3 MPix, 2 MPix a 0.3 MPix), Samospoušť (10 s nebo 2 s), Možnosti (Set-Up, LCD), Citlivost (ISO 100, 200 a 400), Kompenzace expozice (+/- 2EV po 1/3EV krocích), Vyvážení bílé barvy (žárovka, 3 typy zářivek, zataženo, den, auto). Při aktivaci jiného režimu než je "Manual" nám z hlavního menu zmizí pouze dvě položky: White Balance (vyvážení bílé) a Kompenzace expozice.
Druhá úroveň menu, tzv. nastavení, je pod položkou "Možností". Pod tímto výběrem naleznete klasický Set-Up a ještě složku LCD - sloužící ke korigování jasu displeje (celkem 10 kroků). Menu Nastavení (Set-Up) je dále rozděleno do 4 roletek. První z nich obsahuje možnosti: zobrazení snímků na displeji (On/Off), zvuk kláves (On/Off), číslování souborů, LCD (On/Off). Druhá roletka nabízí: digitální zoom (On/Off), automatické vypnutí (Off/2min/5min), úsporný mód displeje (On/Off), formátování. Třetí záložkou nastavíte datum/čas, další časové pásmo, jazyk (7 řečí - čeština chybí), USB. Poslední položkou lze nastavit výstup (PAL, NTSC), vybíjení akumulátoru nebo Reset systému.
V režimu prohlížení máte při vstupu do menu k dispozici: Mazání snímků (všechny, po jedné, návrat), Tisk (s datem, bez datumu, reset), Ochrana (všeho, po jedné, reset), Možnosti (LCD a Set-Up: struktura stejná jako v módu "fotoaparát"), Prohlížení, Kopírování (mezi interní pamětí - kartou a naopak) a Nastavení náhledu. Jak ovládání tak i menu je uspořádáno velmi jednoduše a přehledně, takže by s trochou cviku nemělo používání fotoaparátu činit problémy i úplnému začátečníkovi.
Kvalita snímků
Fuji FinePix A500 fotografuje na tři různé citlivosti ISO 100, 200, 400 nebo na automatiku. Fotoaparát nabízí ve své třídě průměrnou úroveň digitálního šumu. Při první citlivosti ISO 100 není patrný téměř řádný šum. U druhé citlivosti ISO 200 se šum již lehce projevuje, ale fotografie jsou stále dobře použitelné v měřítku 1:1. Na poslední citlivost ISO 400 už musíte počítat se silnějším zašuměním, i tak se však fotografie s nejvyšší citlivostí dají použít. Redukce šumu sice nenabízí v případě A500 nic výjimečného, ale to je v této třídě fotoaparátu naprosto běžný jev.
Volba Nastavení vyvážení bílé barvy umožňuje vybírat z možností: žárovka, 3 typy zářivek, zataženo, den nebo plně automatický režim. Posledně jmenovaný mód funguje spolehlivě a dobře, ovšem jen v kombinaci s přirozeným - denním světlem. Při umělém osvětlení doporučujeme raději použít některou z nabídky předvoleb.
V případě ostrosti snímků však nedopadl Fuji FinePix A500 zrovna nejlépe. Jednak se na testovacím terči projevují silně neduhy objektivů jako je chromatická aberace, moiré i ztráta světla v rozích a dále také v případě samotné ostrosti a kresebnosti snímků, nedosahuje aparát uspokojivých výsledků - byť spadá A500 do kategorie low-endových modelů. Na krátkém ohnisku je patrné soudkovité zkreslení, které se zvyšováním ohniska postupně mizí. Ostrost fotografií je tedy spíše podprůměrná.
Fuji FinePix A500: praktické postřehy
Mezi stiskem tlačítka Power a pořízením prvního snímku uplyne cca 3,5 sekundy, což není zrovna nejpohotovější čas. Nejvíce času nám zde však zabere vysunutí objektivu, který si pro sebe "urval" téměř 1/2 celkového startovacího času. Značnou prodlevu nám zabere také samotné tlačítko "Power", které je nutné přidržet delší dobu (cca 1 sekundu), jinak totiž nedojde k zapnutí fotoaparátu. Je to užitečná funkce, která nám eliminuje nechtěné spuštění přístroje. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách tedy neměřitelná (cca 0,1s). Bez namáčknutí je prodleva zhruba 1.6 sekund. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá něco málo přes 1 sekundu (cca 1,2 s). Ovládání zoomu rozděluje kompakt do 9 kroků. Zoom nelze používat v průběhu záznamu videa. Displej má, jak je na kompaktní aparáty zvykem, určité zpoždění, které však nijak nevybočuje z průměru. Autofocus funguje spolehlivě a rychle a můžete se na něj spolehnout (pouze AF mechanizmus nadělá trochu více hluku, než je běžné).
V praxi se s Fuji FinePix A500 pracuje dobře. Jednoduchost menu i ovládání je příjemné a intuitivní, fotografování i nastavení požadovaných parametrů probíhá rychle a bezproblémově. Možná, že s ergonomií ovládání zašel výrobce až příliš daleko a neškodilo by ještě jedna či více tlačítek na víc (například pro rychlý přístup k funkcím rozlišení nebo pro změny kreativních režimů). Ovšem musíme zde brát ohled na úplné laiky, kteří si díky tomuto systému rozhodně přijdou na své. Jistým zklamáním bude určitě příliš malý displej. Tento nedostatek však částečně vyváží průhledový, optický hledáček. Výtku si zaslouží také hlavní ovládací systém, sloužící k pohybu v menu (nebo při prohlížení snímků). Kolébková klávesa totiž reaguje hodně ztuha a nejednou vám při manipulaci s ní sklouzne prst. Je to dost nepraktické řešení, které může občas komplikovat ovládání. Rozhodně by zde nebylo od věci použít starý, dobrý a osvědčený systém čtyřsměrového ovladače. Ačkoli jsme testovali A500 coby před-produkční vzorek, aparát nevykazoval žádné anomálie, ani se nechoval nijak nestandardně.
Závěr
Fuji FinePix A500 představuje typický kompaktní přístroj základní řady, určený pro úplné začátečníky. Jako odrazový můstek do světa digitální fotografie splní svůj účel určitě dobře. Pro hovoří jednoduchost, a zároveň účelnost ovládání, přehlednost menu a spolehlivě fungující automatické režimy. Jako příjemný bonus je zde optický průhledový hledáček (ovšem na úkor velikosti displeje). Naopak proti mluví podprůměrná ostrost a kresebnost snímků. Na druhou stranu kolik lidí z potenciálních uživatelů budou z tohoto fotoaparátu tisknout fotografie větších formátů než 10 x 15 cm (respektive 20 x 30 cm)? Fuji FinePix A500 svůj účel rozhodně splní a nabídne komplexní a hlavně nenáročné řešení všem fotografujícím zelenáčům. Poslední slovo bude mít určitě především velmi příznivá cena, která byla předběžně stanovena na 4 990 Kč (včetně daně). FinePix A500 by se měl na trhu objevit na přelomu března/dubna 2006.
[-more-]{Živé fotografie}
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024