Fotografování ohňostroje v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Fotografování ohňostroje v praxi

DF praxe ohnostroj

14. ledna 2002, 00.00 | Na počátku roku jsem vyhlásili malou soutěž o nejpovedenější fotografii silvestrovských oslav a zejména ohňostrojů. Dnes vám představíme nejpovedenější snímky i s drobným technickým komentářem.

Na konci loňského roku jsme publikovali poměrně podrobný návod, jak fotografovat ohňostroje, abychom začínajícím fotografům usnadnili zachycení oslav příchodu nového roku. Článek měl poměrně velký ohlas, a proto jsme hned první pracovní den roku 2002 vyhlásili miniaturní soutěž o nejlepší snímek s touto tématikou. Do redakce jsme dostali několik desítek fotografií, z nichž jsme vybrali šest snímků s velmi dobrou technickou úrovní. Ke každému z nich připojujeme drobný technický komentář. Všichni autoři, kteří nám v termínu zaslali snímky do soutěže, bez ohledu na to, zda jejich snímek byl vybrán, si mohou u nás v redakci po dohodě vyzvednout malou pozornost. Jistě si to za snahu zaslouží.


Snímek č.1

Snímek č.1 - autor Jiří Rohla
Tento snímek byl dle EXIF dat vyfotografován fotoaparátem HP Photosmart 315 v rozlišení 1600x1200bodů. Z hlavičky fotografie se dále dá vyčíst ohnisková vzdálenost 5.88mm, clona 2.8. Na fotografii si můžeme povšimnout několika technických zajímavostí. Tou první jsou namodralé fleky, které nejsou nic jiného než kouř světlice. Z kresby pozadí je patrné, že autorovi se podařilo zajistit dostatečnou stabilitu fotoaparátu a tak jediným technickým nedostatkem fotografie jsou vypálené lampy veřejného osvětlení. Těm se však autor nemohl při expozici ubránit a řešením je tedy až dodatečná retuš. Vyšší hladina šumu v tomto případě nepůsobí příliš rušivě.


Snímek č.2

Snímek č.2 - autor "migon"
Druhý snímek byl zachycen fotoaparátem Olympus Camedia C2100UZ opět v rozlišení 1600x1200bodů. EXIF dále prozrazuje citlivost ISO400, clonu 2.8 a ohnisko 7mm. Uvedené ohniskové vzdálenosti odpovídá dobře patrná chromatická vada, které si nejlépe povšimnete u silného zdroje světla v pravé části snímku. Ostrost snímku nelze zcela přesně určit, protože chybí výrazný motiv pozadí. Naopak překvapivě nízká je hladina šumu.

Snímek č.3 - autor Michal Panuška
I třetí snímek je z Olympusu C2100UZ, tentokrát s nastavenou citlivostí ISO 200 při stejné cloně i ohnisku. Fotoaparát byl viditelně dobře stabilizován, snímku však bohužel trochu chybí širší zorný úhel. Jinak se však snímek povedl.

Snímek č.4 - autor Roman Vojtěch
Čtvrtý snímek jsme bohužel dostali už upravený, takže neobsahuje EXIF hlavičku. Přesto jde o jeden z nejpovedenějších a to díky tomu, že světlice dobře osvětlila celou scénu. To v první řadě umožnilo zřejmě poměrně krátký čas expozice a navíc velmi dobře (i barevně) prokreslilo okolí. Protože fotograf byl velmi blízko zdroji světelných efektů, i v krátkém expozičním čase jiskry vykreslily krásné světelné dráhy.


Snímek č.5


Snímek č.6

Snímek č.5 a č.6 - autor "sergej"
Oba poslední snímky jsou také výsledkem spojení digitálního fotoaparátu a grafického editoru. Přesto nebo možná právě proto působí velmi realistickým a čistým dojmem. Atypický formát ukazuje na výraznou úpravu kompozice, kterou autor dosahuje lepší působivosti.

Doufáme, že vás vybrané snímky inspirují k dalšímu experimentování a to nejen s fotografiemi ohňostrojů. Vždyť jednou z výhod digitální fotografie je právě volnost a prostor pro kreativitu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: