Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Fotografie zatmění slunce proslavila brněnské vědce
15. června 2009, 00.00 | Prestižní vědecký časopis Nature minulý týden na své titulní stránce otiskl unikátní fotografii brněnských vědců, která zachycuje sluneční korónu při zatmění slunce. Českým výzkumníkům a zároveň fotografům se tak ve vědeckém světě dostalo významné pocty. Více viz náš článek.
Nestává se každý den, aby obálku prestižního vědeckého časopisu NATURE, který vychází nepřetržitě už 140 let, zdobila fotografie českých tvůrců. Týmu osmi vědeckých pracovníků z Vysokého učení technického v Brně, pod vedením matematika a fotografa Miloslava Druckmüllera, se to podařilo.
Jedná se o fotografii, která zatím nejdokonaleji zachycuje sluneční korónu (je to záře, která vzniká přímo kolem zastíněného kotouče Slunce) ve viditelné části spektra. Tato fotografie byla vědci pořízena v průběhu loňského zatmění Slunce v Mongolsku. Výsledný snímek sluneční koróny byl zkompletován z celkem 200 dílčích fotografií (respektive 23 obrázků, jenž byly z těchto 200 snímků vytvořeny) pomocí použití speciálního softwaru, který si vědci sami pro tento účel vytvořili. Tento software využívá při své práci unikátní matematické algoritmy, které podle jeho tvůrců zatím nikdo jiný na světě nemá k dispozici. Vytvoření finální fotografie byl výpočetně nesmírně náročný proces, neboť i velmi výkonnému počítači jeho zpracování trvalo několik hodin.
V průběhu tohoto procesu byl z fotografie odstraněn vysoký jas slunečního povrchu a zároveň došlo ke zdůraznění velmi jemné struktury koronárních útvarů, které jsou vzdálenější od Slunce. Vznikl tak vizuálně velmi ojedinělý obraz, k jehož hodnotě se matematik a fotograf v jedné osobě Miloslav Druckmüller vyjadřuje ve smyslu, že jeho unikátnost spočívá nikoliv v kvalitě záběru fotografie, nýbrž v preciznosti zpracování.
Samotný proces fotografování musel být dokonale připraven a synchronizován, neboť jev úplného zatmění Slunce trval pouhé dvě minuty. Fotografovalo se na speciální otočné plošině, kterou si museli výzkumníci sami v mongolské polopoušti sestavit. Na fotoaparátech (patrně značky Canon) se používaly mohutné teleobjektivy, které byly vybaveny speciálními filtry.
Uvedená fotografie sluneční koróny poslouží mimo jiné jako důležitý podklad pro astrofyziky, kteří se zabývají studiem složité struktury plazmatu modelované silným magnetickým polem Slunce. V konečném výsledku tak může tento unikátní materiál brněnských výzkumníku posloužit jako možný hybatel pro eventuální změnu dosud platných fyzikálních teorií.
Zdroje:
Zam.fme.vutbr.cz
Nature.com
Tyden.cz
Ceskenoviny.cz
Brnensky.denik.cz
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024