Fotografické veletrhy pohledem zainteresovaných - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Fotografické veletrhy pohledem zainteresovaných

Veletrhy a vystavy

19. dubna 2002, 00.00 | V Praze právě probíhá veletrh Interkamera Digital, který je letošní nejvýznamnější českou akcí věnovanou digitální fotografii. Před týdnem jsme se zeptali vybraných zástupců fotografických firem, co od něj očekávají v kontextu zahraničních veletrhu.

Necelý týden před zahájením veletrhu Interkamera Digital 2002 jsme oslovili několik zástupců českých poboček společností dodávajících digitální fotoaparáty na český trh a v krátkém rozhovoru jsme je požádali o srovnání české Interkamery se zahraničními veletrhy PMA a CeBIT, samozřejmě s přihlédnutím k našemu regionu. Zde jsou jejich odpovědi.

Redakce: S krátkým odstupem po sobě následují 3 výstavy, týkající se digitální fotografie. Jde o PMA veletrh v Orlandu na Floridě, Hanoverský Cebit a také o českou Interkameru Digital. Jaký význam připisujete těmto výstavám a jak jsou pro české zastoupení firmy významné z obchodního hlediska?

Ondřej Typolt, Olympus C&S: PMA a Interkamera jsou odborné výstavy, Cebit, stejně jako náš Invex, patří do jiné kategorie. Olympus, jak víte, se zabývá digitálním zpracováním jak fotografií, tak zvuku a proto na všechny uvedené akce prostě patří. PMA je první výstava v kalendářním roce, během ní se odehrává důležitá konference. Po období přehlížení se loni a letos opět PMA dostala do popředí zájmu. Pro nás pochopitelně znamená možnost setkání s kolegy z branže. Sled těchto akcí zhruba po měsíci nám vyhovuje. Novinky, které jsou na Floridě zmíněny teoreticky, jsou na Cebitu obvykle k vidění jako vzorky a na Interkameře je můžeme zákazníkům už běžně předvádět.

Martin Prudil, Canon CZ: Všem zmíněným výstavám přikládá naše společnost značnou váhu. Čeští zákazníci nejsou sice na PMA výrazně zastoupeni, ovšem díky Internetu o to pečlivěji sledují dění, novinky a reportáže z akce. Na PMA Canon uvedl 5 a na Cebitu další dvě novinky. Právě na Cebit naopak naši zákazníci jezdí, 560 km není nepřekonatelná vzdálenost. Na letošním měli možnost si veškerou digitální techniku vyzkoušet na zkušebním polygonu a výsledek, fotografie si s sebou odnést a případně doma porovnat možnosti jednotlivých modelů. Možnost si přístroje vyzkoušet na jednom místě nabídneme letos i na "menší" Interkameře - Interkameře Digital. Obecně sledujeme stále se zvyšující zájem o digitální techniku, už dávno to není záležitost hrstky nadšenců.

Jaromír Štěpán, Hewlett-Packard: Každá ze zmiňovaných výstav má své specifické zaměření a svůj význam. Po české zákazníky je PMA a Cebit ideální příležitost zjistit, co který z výrobců chystá a na Interkameře si pak novinky uváděné na trh mohou prohlédnout a vyzkoušet. Oblast digitální fotografie zaznamenává v poslední době dynamický vývoj a zcela pochopitelně na sebe strhává pozornost nejen odborné veřejnosti, ale také fotoamatérů, kteří se doposud zajímali především o oblast klasické fotografie.

Ivan Trachta, Umax Czech: Americká PMA pro nás prakticky nemá význam. Dáno je to především zaměřením a nabídkou naší společnosti. Nabídka je zaměřena pouze na laiky, běžné koncové uživatele. Nikoli na poloprofesionály či profesionály, kteří na PMA jednoznačně převažují. Jinak ale pohlížíme na Cebit. Je obrovská výstava, s velkým počtem návštěvníků. Umax samozřejmě v Hanoveru nechybí. Naopak je to pro firmu velmi dobrá možnost, jak představit evropské veřejnosti produktové novinky. Osobně je to pro nás ve stejné míře i příležitost pro společenská setkání s našimi partnery z Umaxu ze zahraničí, popřípadě i se zákazníky.

Redakce Může nastat například situace, že novinka, která je uvedena na PMA v Americe, se na náš trh dostane s velkým, několikaměsíčním odstupem? Jak případně na takovou situaci, kdy třeba není ani známa cena pro Česko, reagují vaši zákazníci?

Ondřej Typolt, Olympus C&S: Neumím posoudit. Krátce řečeno, co předvedeme na výstavách, to je také celosvětově dostupné. Týká se to i současných novinek - fotoaparátu C-120 a C - 220 Zoom. Je ale pravda, že výrobky některých jiných značek se do Evropy a tím spíše do Česka dostávají později, popřípadě se některé do Evropy nedostanou vůbec. Olympus se řídí jinými pravidly. Někdy dokonce naopak jsou výrobky celosvětově uvedeny v Evropě (například na Foto-kino Bienále), na jejich dostupnost v obchodní sítí to ale nemá vliv, ta je všude zhruba stejná.

Martin Prudil, Canon CZ: V tomto učinil Canon krok kupředu. Modely představené v březnu na Cebitu se již prodávají i u nás. V posledních letech se produkty Canonu objevují globálně, čímž odpadá řada potenciálních nejasností, zmíněných v otázce. V Česku tedy můžeme naplno využít vlivu globálních výstav, PMA a Cebitu pro propagaci značky a jednotlivých modelů.

Jaromír Štěpán, Hewlett-Packard: Rozhodně ne, strategií společnosti HP je celosvětové uvádění novinek ve stejném termínu. Spíše může dojít k situaci kdy dostupnost novinek na českém trhu není taková jakou bychom si představovali. Přesto ale existuje i malé procento výrobků, které jsou explicitně určeny například pouze pro americký nebo západoevropský trh.

Ivan Trachta, UMAX Czech: Zhruba 2 týdny je obvyklá doba, než se novinka ze světa dostane k nám do Česka, taková je strategie společnosti. Protože srovnatelná výstava v Evropě není, slouží Cebit jako vhodná příležitost pro uvedení produktů pro celou sezónu. Může se tedy stát, že jsou zde anoncovány modely, které zákazníci uvidí až na podzim. Ovšem celosvětově. Mezi českým a například německým či francouzským trhem nejsou v tomto směru žádné rozdíly.

Redakce: Jaký je důvod vaší účasti na Cebitu? Má pro vás Cebit i konkrétní obchodní význam?

Ondřej Typolt, Olympus C&S: Do Hanoveru z Česka jezdíme, samozřejmě ale ne vystavovat. Důležité jsou pro nás společenské a odborné kontakty. Je to příležitost, kde se dá sledovat, kam se řítí vývoj v oblasti technologií. Setkáváme se zde jak se zástupci dalších částí společnosti Olympus, tak také s našimi partnery. Ke druhé části otázky, samozřejmostí pro nás je, že kdokoli přijde na stánek Olympusu na Cebitu a mluví česky, dostane informace také v českém jazyce, bude se mu věnovat náš zástupce. Zcela jistě je na tomto veletrhu spousta našich zákazníků, pouze část nás přímo kontaktuje.

Martin Prudil, Canon CZ: Účast Canonu na Cebitu a PMA je nezbytností, patří mezi nejvýznamnější výrobce ve světovém měřítku. Pro nás, pro jeho českou část, účast obnáší řadu obchodních jednání, setkání s novináři a také s našimi partnery. Pro návštěvníky je to možnost "osahat" si kompletní nabídku firmy, vytisknou zkušební fotografie. To vše v takovém měřítku, že by to bylo těžko proveditelné v běžné firemní prodejně. Pro komunikaci s personálem stánku je však zapotřebí ovládat angličtinu, případně němčinu. Pro prodej v Česku však spoléháme více na české výstavy, například na Interkameru. Na druhé straně doprovodné materiály na Cebitu jsou provedeny natolik názorně, že mnohdy ani překlad není nutně zapotřebí.

Jaromír Štěpán, Hewlett-Packard: Cebit je svým významem prestižní záležitostí. Pro naši společnost znamená ideální příležitost k představení nových technologických trendů. Letos jsme návštěvníkům veletrhu prezentovali kompletní řadu inkoustových a laserových tiskáren, skenerů a digitálních fotoaparátů pro domácí i kancelářské

použití.

Ivan Trachta, UMAX Czech: Cebit je pro nás jak společenská událost, tak příležitost pro uvedení produktové řady na celou sezónu, jak už jsem zmínil. Setkáváme se tady s potenciálními ale i se stávajícími zákazníky, můžeme s nimi zde prodiskutovat řadu aktuálních věcí. Naopak distributoři se sice účastní Cebitu také, ale my jsme s nimi celoročně v tak intenzivním styku, že je zbytečné abychom tam pořádali nějaká zvláštní setkání. Spíše jednáme se speciality z velkých tuzemských firem, řada již uzavřených kontraktů má počátek právě na Cebitu. Stánek a přítomnost firmy na Cebitu sama o sobě je jistě také psychologicky významným faktorem. I naší stávající zákazníci si tak znovu potvrzují, že uzavřeli obchod s dynamickou a úspěšnou společností ve světovém měřítku.

Redakce: Interkamera Digital je na dosah. Zúčastníte se? Pokud ano, co od výstavy očekáváte? Můžete prozradit na co se mohou těšit zákazníci?

Ondřej Typolt, Olympus C&S: Samozřejmě. Dva nové modely jsem už zmínil. Mimo to uvedeme verzi Camedia Master 4.0, aplikaci pro editování snímků s novými vlastnostmi. Také chceme ukázat několik možností využití digitální fotografie v praxi. Aplikační řešení budou navržena pro jednotlivé profesní skupiny potenciálních uživatelů. Jedno z nich se bude týkat pořizování pasových a průkazových fotografií. Jiné je zaměřeno na digitalizaci dokumentů, spisů, archivů. Využívá se přitom vestavěná "kreativní" funkce fotoaparátu. Pokud tuto metodu uživatel doplní ještě o OCR - rozpoznávání písma, objeví se řada praktických nápadů, jak techniku využít, které nemusí být na první pohled zřejmé. Jiné zajímavé téma je digitální mikrofotografie. Část našich záměrů si ale ponecháme až na výstavu jako překvapení.

Martin Prudil, Canon CZ: Jak jsem už řekl, Interkamera je pro nás tou pravou výstavou pro český trh. Kromě vlastních novinek - fotoaparátů, předvedeme také přímý tisk z fotopřístroje, fotorealistický tisk na našich inkoustových a termosublimačních tiskárnách. Návštěvníkům ukážeme, jakou představu má Canon o špičkovém konečném výstupu.Připraveni budou naši specialisté, technika a návštěvníci si samozřejmě svoje vlastní fotografie mohou odnést domů. Považujeme za velmi důležité, že si zájemce odnese s sebou fotku, která vznikla digitálně. Kvalita ovšem bude stejná, ne-li lepší, než u klasické fotografie. Chceme takto našim zákazníkům sdělit, že digitální fotografie již dospěla a nabízí řadu výhod, které se mohou týkat přímo jich.
Konkrétní možnosti použití digitálních přístrojů - využití pro jednotlivé profese - můžeme se zájemcem prodiskutovat individuálně.
Výraznou změnou pro nás je na jedné straně vstup Canonu do "low endu", s modelem Pover Shot A 100 (1,2 mil. pixelů) za 8 990 Kč, na druhé straně nová zrcadlovka D 60, která má 6,5 mil. pixelů. Očekáváme proto zájemce jak z řad mladých lidí, zejména studentů, tak i špičkové profesionály.

Jaromír Štěpán, Hewlett-Packard: Našim cílem je představit portfolio produktů pro digitální zobrazování a tisk a řešení pro "domácí digitální fotolaboratoř". Rádi bychom návštěvníkům výstavy předvedli zejména snadnost užívání našich zařízení pro digitalizaci obrazu, možnost přímého tisku fotografií bez použití počítače a flexibilitu multifunkčních zařízení. Novinkou mezi digitálními fotoaparáty je HP Photosmart 812, který je - kromě CCD senzoru s rozlišením 4,1 Mp - vybaven softwarem usnadňujícím uživatelům práci se snímky. Může jít o tvorbu tištěných fotoalbumů, zasílání fotografií jako přílohy poštovních zpráv nebo publikování na Internetu. Interkameru chceme zároveň využít k představení zajímavé prodejní nabídky, která všem zákazníkům dává jedinečnou příležitost naše produkty vyzkoušet.

Ivan Trachta, UMAX Czech: Odpověď bude krátká. Interkamery se neúčastníme. Sázíme především na Cebit a v Česku na Invex. I zde ale zvažujeme formu účasti tak, abychom prostředky pro propagaci co nejlépe využili. Není to ale otázka kvality Interkamery. Spíše jde o naše zaměření a také o to, že naší strategií je přátelská cenová politika. Podívate-li se na naše kamery zjistíte, že se cenově pohybují kolem 4-5 tisíc korun. Tím je dáno také to, že sázíme na jiné možnosti, jak zaujmout zákazníky, třeba prezentace v tisku a společné akce s distributory.

Redakce: Děkujeme za rozhovor

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: