Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Fotobanka.cz inovovala a nabízí nyní další zajímavé funkce
10. prosince 2003, 00.00 | Mezi nové funkce systému Fotobanka.cz patří náhled o velikosti až 640 x 640 bodů a především automatický výřez z ostrých dat v měřítku 1:1.
O projektu Fotobanka.cz jsme na Grafice psali již několikrát (podrobnou recenzi systému naleznete ZDE). Z pohledu reklamních agentur, vydavatelství a všech, kdo fotografie nakupují, jde o klasickou mediabanku, kde je možné ihned pořídit hotové fotografie podle aktuální potřeby. Takových existuje na tuzemském trhu celá řada. Fotobanka.cz se liší jednak tím, že zprostředkovává prodeje českých a slovenských fotografů (a snímky jsou tak podstatně levnější než u jiných systémů prodávajících zahraniční fotografie - cena se pohybuje v řádech stokorun až tisíce bez ohledu na užití) a také stupněm technologické propracovanosti. Majitel systému, společnost Papyrus, se netají tím, že celý systém buduje s plánem otevřít jej v blízké budoucnosti především zahraničním zájemcům o fotografie a tak jej od začátku připravuje na české poměry velmi robustně.
Jak již bylo řečeno, celý systém funguje zjednodušeně řečeno na bázi zprostředkování prodeje snímků registrovaných fotografů kupujícím. Fotobanka.cz uzavírá smlouvy jak s autory fotografií, tak kupujícími, zprostředkovává vystavení fotografií v on-line systémů, párování objednávek, on-line platby, marketing celého systému atd. atd. Pro obě strany jsou v systému přitom velmi sofistikované a automatizované nástroje - např. fotografové mají možnost uploadovat fotografie pomocí automatického FTP přístupu nebo pomocí off-line klienta. Celá databáze se tak plní fotografiemi a dnes jich systém obsahuje již přes 100 000.
Čím více snímků, tím je systém pochopitelně zajímavější pro kupující, neboť mají větší šanci, že v daný okamžik naleznou právě ten motiv, který hledají. Fotobanka.cz tím, že je otevřena víceméně všem fotografům, navíc obsahuje i takové snímky, které by se jinde špatně sháněly (různé turistické destinace atd.). Nicméně paradoxně právě ona kvalitativní "všehochuť" způsobovala provozovatelům občas starosti - v systému existuje sice řada vodítek naznačujících o jak kvalitní snímek jde (rozlišení, označení zařízení, kterým byl snímek pořízen, informace o fotografovi a další) - které však vyžadují nemalé zkušenosti na straně kupujícího a i tak jde stále o nepříliš vypovídající informace.
Provozovatel Fotobanky proto přišel s velmi zajímavou novinkou, která není k dispozici ani v renomovaných zahraničních systémech:
- Registrovaným uživatelům zpřístupnil jednak náhledy velké až 640 x 640 bodů (chráněné pochopitelně řadou vodoznaků), které lze použít například do ukázkových kompozic grafiky, layoutů atd.
- A především umožňuje získání výřezů z ostrých dat v měřítku 1:1. Každý zájemce o snímek tak může detailně vidět kvalitu digitalizace snímku stejně, jako kdyby si snímek prohlížel ve Photoshopu při zvětšení 100 %. Výřez se automaticky generuje v místě, na které se klikne myší ve velkém náhledu. Grafik tak může zjistit, jak je snímek ostrý, zda-li je dobře vyretušovaný, zda-li neobsahuje prach, netrpí barevnými vadami, obsahuje požadované detaily atd.
Výřez 1:1 nabízený systémem Fotobanka.cz
Názor
Provozovatel tímto technickým řešením velmi šalamounsky vyřešil situaci, kdy poskytuje kupujícímu k náhledu "ostrá data", ale v takové podobě, kterou nelze jednoduše zneužít (u výřezu 1:1 je generován různý okraj aby nebylo možné výřezy poskládat, výřez je generován s náhodnými mikroposuny, je omezen počet zobrazení aj.). To je určitě velmi zajímavé. Fotobanka.cz obsahuje již nepřehlédnutelnou kolekci snímků s cenami, které se jen těžko poměřující s jinými systémy - především vezme-li se v potaz, že snímky jsou přes Fotobanku prodávány bez ohledu na jejich užití a často je možné je v trvalé licenci zakoupit doslova za pár stokorun (a jde přitom o kvalitní fotografie srovnatelné s nejrůznějšími royalty-free kolekcemi). Vykoupeno je to množstvím "hlušiny", kterou se musí kupující občas prodírat, aby se dostal ke snímku, který splňuje jeho kritéria (nicméně i zde slibuje provozovatel systému do budoucna pomoc v určitých "předvýběrech" kvalitnějších fotografií, což bude jistě vítaná funkce). A právě v podobných situacích pomůže náhled 1:1 - kupující si může ověřit, zda-li mu fotografie vyhovuje jak z pohledu kompozice (vidí na náhledu), tak kvality.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024