Epson PIM - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Epson PIM

Epson PIM

29. června 2001, 00.00 | Poměrně nedávno vyrukoval Epson s novou technologií, kterou rychle adaptovali výrobci digitálních fotoaparátů. Epson PIM má přinést ulehčení běžným uživatelům.

Není to tak dávno, co přišel Epson se svým PIM neboli PRINT Image Matching. Jedná se o technologii, která zlepšuje tisk obrázků z digitálních fotoaparátů na tiskárnách Epson. Takových technologií se objevuje tucet do roka, objevují se a často také zanikají. Přestože jsem PIM nedával příliš šancí, situace se vyvíjí jinak

Poměrně vzápětí se objevila první zařízení s PIM. Nejprve přišel Epson s modelem PhotoPC 3100Z, za ním následovala Minolta s modelem DiMAGE S304, dále Toshiba, Sanyo nebo Sony. Kromě toho má Epson tiskárny EPSON Stylus Photo 895 a EPSON Stylus Photo 790, 890, 895 a 1290, které dokáží tento model využít. První dokáže tisknout přímo, další z připojeného počítače při použití ovladače PhotoQuicker 3, který bude dostupný v červenci.

Kompletní seznam výrobců (aktuální), kteří podporují PIM, nebo se k tomu aspoň přihlásili:

Za oponou
Pokud chcete přenést obrázek mezi digitálním fotoaparátem a inkoustovou tiskárnou, máte v podstatě dvě možnosti. Buď všechny obrázky ve fotoaparátu převedete do obecně uznávaného standardu, kterému bude rozumět tiskárna. Ty se potom v tiskárně zpracují a převedou podle možností tiskárny. Nebo obrázek necháte jak je, přidáte k němu další informace a ostatní necháte na tiskárně. Možností je samozřejmě ještě více, ale toto jsou současné možnosti.

Zmiňovaný obecně uznávaný standard je sRGB a byl vytvořen firmami HP a Microsoft. Formát sRGB je odvozen od možností standardního kancelářského monitoru, ze všemi dobrými i špatnými vlastnostmi. Jako dobrá vlastnost je jeho hodnota gama, která je stejná jako má lidský zrak (2,2). Jeho horší vlastností je omezení barev na standardní kancelářský monitor. Faktem je, že většina současných barevných tiskáren má větší barevný rozsah a ani digitální fotoaparáty příliš nezaostávají.

Z toho vychází Epson PIM. Uživatel digitálního fotoaparátu nastavuje režimy (automat, portrét, krajina, makro, noční focení aj.) a tyto informace se zaznamenávají k ukládanému obrázku (ukládají se do části Exif souboru JPEG). Tiskárna převezme tyto informace a může zvolit vylepšení fotografie (zaostření a vyčištění obrázků v režimu makro, vyjasnit obrázek a zlepšit pleťové tóny v režimu portrét aj.)

Současné obrázky z digitálních fotoaparátů jsou uloženy v režimu sRGB. Ze zpráv není jasné, zda obrázky zůstanou v sRGB a pouze se k nim uloží dodatečná informace (což není špatný nápad), nebo zda se uloží v nějakém jiném režimu, opět s dodatečnou informací. Druhý způsob by jistě přinesl zmatek do obrazových archivů - část obrázků by byla "postaru" v sRGB, část by byla v novém "hávu".

Závěr
Tato technologie by běžným uživatelům přinesla to, co žádají. Běžný uživatel nechce barevně věrnou fotografii, ale výborně nasycený snímek, kterým se bude moci chlubit po návratu z dovolené. Amatérské fotoaparáty často obsahují režimy jednoduchého focení, takže není problém k obrázkům přibalovat dodatečnou informaci.
Co zatím vzbuzuje rozpaky, je podpora pouze firmy Epson. Nevím, jak vypadá japonský trh, ale v Americe a Evropě v amatérských tiskárnách jednoznačně kraluje HP, Epson je až na druhém místě. Naděje na získání větší části trhu si příliš dělat nemůže. Běžný uživatel se hodně dívá na cenu přístroje a Epson nemůže jít s cenou dolů, alespoň ne příliš.
Pokud jde primárně o snahu Epsonu rozšířit prodej svých tiskáren, nevypadají jeho šance dobře. Ovšem pokud je jeho hlavním cílem zlepšení kvality tisku digitálních fotografií, tak tleskám, ale bude to chtít podporu ještě dalších výrobců tiskáren (minimálně HP a Canonu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: