DOOM na digitálním fotoaparátu pod lupou - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

DOOM na digitálním fotoaparátu pod lupou

Digita DOOM

18. prosince 2000, 00.00 | Přinášíme podrobný návod, jak si zahrát DOOMa na digitálním fotoaparátu vybaveném operačním systémem Digita. Změňte digitální fotoaparát v herní konzoli snadno a zdarma.

Když jsme zhruba před týdnem publikovali článek o možností hrát hry na digitálních fotoaparátech, ani jsme netušili, jaký vzbudí ohlas. Od té doby nám do redakce proudí doslova desítky dotazů, proto se k problematice her vracíme. Na konkrétním přikladu hry DOOM si ukážeme jak přesně ji nainstalovat a jak hrát.

Jak to funguje?
Námi zmiňované hry jsou určeny pro fotoaparáty s operačním systémem Digita, takže zcela pochopitelně se o nich nejvíce dozvíte na internetových stránkách věnovaných tomuto systému. Nás nejvíce zaujala stránka MAMED, na které jsou soustředěny základní informace a hlavně poměrně rozsáhlá sbírka již zkompilovaných her.
Pro operační systém Digita existuje vývojářské prostředí, které je z určité části dokonce bezplatně dostupné. Proto různé skupiny nezávislých programátorů, většinou studentů, občas pro Digitu něco naprogramují. Tak vznikl i bezplatně šířený DOOM, který umí vše co jeho větší a slavnější bratříček na stolním počítači.

Instalace
Instalační postup je u všech fotoaparátů stejný, přesto je potřeba si dát pozor na to, který fotoaparát chceme použít. Podmínkou úspěchu je mít fotoaparát s operačním systémem Digita ( některé modely HP, Kodak, Minolta, Pentax). Pro různé typy fotoaparátů jsou určeny jednotlivé verze DOOMa v závislosti na tom, jaký procesor fotoaparát řídí. V redakci jsme zkoušeli dva Kodaky (DC210, DC265) a dva fotoaparáty HP/Pentax ( C618, C912). Kromě DC210 jsme nezaznamenali žádné vážnější problémy. Takže na stránce MAMED najděte příslušnou verzi hry a stáhněte si ji na svůj počítač.
Hra je uložena v archívu ZIP, takže ji musíme některým z dekomprimačních programů rozbalit. Po rozbalení získáme dva důležité soubory a pár textů okolo. DOOM.CAP je samotná hra a DOOM.WAD je soubor s grafikou, mapami apod. První z těchto souborů musíme nakopírovat na paměťovou kartu do adresáře "SYSTEM". Při použití redukce či čtečky soubor prostě nakopírujeme, pokud pracujeme v prostředí ovladačů, je většinou k dispozici funkce upload. WAD soubor také zkopírujeme na paměťovou kartu, ale přímo do jejího kmenového adresáře (rootu). Tím je instalace dokončena. Pro fandy DOOMa je důležité zdůraznit, že můžete použít libovolný WAD soubor a tím nahradit sharewarový balíček.

Spuštění
Ve spouštění hry je největší zádrhel. Fotoaparát musíme přepnout do režimu přehrávání snímků. V případě fotoaparátů HP/Pentax je to ten režim, ve kterém se zobrazují pouze náhledy, tedy třetí položka na voliči. Pak tlačítkem "MENU" vyvoláme systémovou nabídku. Ta zdánlivě aplikaci neobsahuje, ale zdání klame. Záložka aplikací se totiž autorům systému na displej nevešla, takže musíte mačkat šipku vpravo tak dlouho dokud se neobjeví. Navíc tato záložka je aktivní pouze, pokud na paměťové kartě je nějaký soubor s koncovkou ".CAP", takže při zkoušení bez hry ji vůbec nenajdete.
V položce aplikací je seznam všech programů uložených na paměťové kartě. Pro nás je tedy zajímavý DOOM.CAP, který vybereme a potvrdíme výběr. A opět překvapení, fotoaparát se vypne. To je zcela v pořádku, protože pro spuštění aplikace je potřeba vymazat z pracovní paměti aplikaci ovládající fotoaparát samotný. Takže pokud opět fotoaparát zapnete, nastartuje Digita již s DOOMem, místo se systémem fotoaparátu a můžeme hrát. Start trvá až několik desítek sekund dle rychlosti fotoaparátu a použitého WAD souboru, takže dejte svému miláčkovi dostatek času pro spuštění.

Problémy?
Spuštění DOOMa mohou provázet problémy. Nejčastějším je, že si omylem stáhnete verzi, která není vhodná pro váš fotoaparát. V tom případě se přístroj tváří zcela mrtvě nebo se v horším případě prostě zblázní. Pak je nutné vyndat baterie i paměťovou kartu, smazat DOOMa a pak opět fotoaparát spustit.
Druhým problémem může být nedostatek operační paměti ve fotoaparátu. Ten se řeší tak, že se v ovladačích proklikáte až k nastavení Digity a povypínáte co se dá. To je třeba příklad fotoaparátu DC210, ve kterém je operační paměti opravdu poskromnu.
A ještě jedna dobrá rada. Spouštění aplikací na digitálním fotoaparátu je záležitost energeticky extrémně náročná. Proto až se vám fotoaparát po hodince hraní bez varování vypne a bude se tvářit zcela mrtvě, pak nezoufejte, problém bude ve zcela vybitých bateriích.

Jak se DOOM ovládá?
Ovládání hry jako je DOOM na digitálním fotoaparátu může působit dost groteskně, ale autor úpravy doslova využil každé dostupné tlačítko. Čtyři šipky slouží pro otáčení a pohyb vpřed a vzat. "MENU" vyvolává logicky menu hry, které se potvrzuje tlačítkem DISPLEY. Střelba a otvírání dveří si našly místo na ovládání transfokátoru, což v případě C912ky je hodně nešťastné. Pak tlačítka pod displejem. Jedno vyvolává mapu, druhé zmenšuje zobrazovací pole a třetí umí udělat screenshot právě probíhajícího souboje ve hře. Dá se říct, že každý funkční prvek má nějakou funkci i ve hře, chce to jen trochu experimentovat.
A na závěr jedna důležitá funkce. Pokud fotoaparát vypnete, tak po opětovném spuštění startuje zase s běžným ovládacím programem fotoaparátu, takže pro hraní je potřeba opakovat celý spouštěcí postup znovu.

Jak se nám hrálo?
Již minule jsme nešetřili chválou a i po týdnu nás hra stále neomrzela. Každý bude jistě překvapen plynulostí hry, skvělým zobrazováním a poměrně dobrou hratelností. Pouze u modelu HP C912 je problém se naučit střílet a zároveň neupustit fotoaparát na zem. Jinak hratelnost je velice dobrá. Trochu pokulhává zvuk, který občas vůbec nefunguje a jinak je dost ubohý. Prostě fotoaparáty v tomto ohledu přeci jen nenabízejí to pravé vybavení.
Přesto i většina herních konzolí může DOOMa fotoaparátům závidět. Skvělý displej a rychlý procesor dělají svoje.

Závěr
Na závěr bych rád touto cestou odpověděl jednomu z našich čtenářů, který nás obvinil z podporování zcela nesmyslného hraní her na digitálním fotoaparátu. Na jednu stranu s ním souhlasíme, že tyto přístroje jsou určeny pro zcela jiný účel, a že jim k dokonalosti stále něco chybí, přesto s ním nemůžeme souhlasit, že by se podobné aplikace neměly vůbec vyvíjet. Uvědomme si, že zákazník například za DOOMa nic nezaplatí, jeho implementace nezvyšuje ani cenu fotoaparátu, takže v tomto ohledu rozhodně není poškozován. Pokud hry hrát nechci, tak si je prostě nebudu pořizovat, takže jejich existence mě nijak ani v nejmenším nepoškodí. A pokud si zahrát chci, vřele doporučujeme, tak mám možnost a to je přece dobře.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: