Digitální tisk fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Digitální tisk fotografií

22. listopadu 2000, 00.00 | Výrobci digitální tiskových strojů začínají svými technologiemi mířit na nový trh - jak Indigo, tak Xeikon představily své digitální tiskové stroje určené pro tisk fotografií.

Výrobci digitální tiskových strojů začínají svými technologiemi mířit na nový trh - jak Indigo, tak Xeikon představily na veletrhu Photokina své digitální tiskové stroje určené pro tisk fotografií. Obě společnosti tak podle svých slov reagují na rychle se rozvíjející obor digitální fotografie; fotografie lze však ve spojení s příslušným skenerem připravovat samozřejmě i z běžných negativů.

Indigo
První prototyp tiskového stroje Indiga pro výrobu fotografií jsme viděli v izraelském závodě firmy počátkem letošního roku. Na veletrhu Photokina předvedla společnost hned dva stroje řady Photo-e-Print. Tyto stroje tisknou vysoce lesklé tisky na běžné papíry, používané pro digitální tisk. Výsledek je pak velmi podobný klasické fotografii, odolný vůči vodě a otiskům prstů. Indigo ve svých tiskových strojích používá barvivo ElektroInk, jež je v tiskových strojích Photo-e-Print elektromagnetickým polem přeměněno na "lesklou inkoustovou fólii". Ta je poté nanesena na potiskovaný materiál, který již není následně zapékán ani vystavován vysokému tlaku. Jelikož na výtisky nepůsobí vysoká teplota, mohou být pro tisk používány také materiály citlivé na teplo, jako např. transparentní fólie. Jejich využití se pak naskýtá např. v oblasti malonákladové výroby obalů.
Všechny digitální stroje Indigo pro tisk fotografií využívají šest tiskových barev - CMYK, světlá azurová a světlá purpurová. Tiskové rozlišení je u všech strojů 800 x 2 400 dpi. Na Photokině vystavovalo Indigo archový stroj Photo-e-Print Pro a kotoučový Photo-e-Print 5K, celá řada strojů pro digitální tisk se však skládá z celkem 6 zařízení:

Photo-e-Print Pro - model určený pro profesionální fotolaby. Stroj tiskne na archy o maximálním formátu 318 x 457 mm, maximální velikost fotografie může být 28 x 43 cm. Rychlost stroje je 680 archů za hodinu. Cena se v USA pohybuje okolo 249 000 dolarů. Photo-e-Print ProLab - model také určený pro profesionální fotolaby. Na vstupu však pracuje s rolí papíru o šíři max. 40 cm, kterou na výstupu rozřezává na samostatné fotografie běžných formátů. Maximální velikost fotografie je 30 x 43 cm, rychlost je shodná jako u Photo-e-Print Pro.

Photo-e-Print MiniLab - model shodných parametrů jako Photo-e-Print ProLab, určený zejména do minilabů. Zařízení tiskne také z role, rychlostí 5 000 fotografií formátu 10 x 15 cm za hodinu.

Indigo Photo-e-Print 20K

Photo-e-Print 5K, 10K, 20K - tři modely postavené na strojích Indigo UltraStream, určené pro produkci velkých objemů fotografií. Modely potiskují papír z role, na výstupu může být potištěný papír odvíjen do tří samostatných rolí. Model 10K umí produkovat 10 000 fotografií formátu 10 x 15 cm za hodinu, model 20K vyprodukuje za hodinu 20 000 fotografií o stejném formátu. Cena v USA za model 5K činí 349 000 dolarů, za 10K 550 000 dolarů, za 20K 800 000 dolarů.

Xeikon D2F2
Pomyslnou revoluci v oboru digitální fotografie nepřehlíží ani další důležitý výrobce digitálních tiskových strojů - společnost Xeikon. Ta představila na Photokině zařízení postavené na bázi tiskového stroje Xeikon DCP 320S kombinovaného s in-line dokončovacím zařízením Nilpeter. Technologii prezentuje Xeikon pod označením D2F2 (Dry Digital Foto Finishing) a stroj tiskne rychlostí 10 000 fotografií formátu 12,5 x 17,5 nebo 20 000 fotografií formátu 9 x 13 cm. Při tisku fotografií volí Xeikon odlišnou cestu než Indigo - fotografie jsou nejprve natisknuty na matový papír dodávaný v roli, následně je na tisk aplikován UV lak, který je poté překryt jemnou plastovou fólií. Nakonec je fotografie přesunuta do UV sušicího zařízení, kde získá žádaný lesk. Cena za představované zařízení činí přibližně 420 000 Euro.

Závěr
V dnešní době pochopitelně existuje celá řada technologií, kterými lze vytvářet fotografie - ať již klasickou cestou, či digitálně. Každopádně zájem návštěvníků na specializovaném veletrhu fotografické techniky ukázal, že i klasický digitální tisk může mít v této oblasti za čas poměrně silné slovo. Mezi hlavní výhody využití technologie patří zejména vysoká produktivita a možnost dalšího využití tiskového stroje. Např. společnost Xeikon uvádí, že je schopna ve svém systému využít tiskový stroj s oboustranným potiskem (běžná konfigurace Xeikonu) a v takovém případě se mohou zadní strany fotografií potiskovat např. reklamním motivem. Lákadlem je pak také možnost potiskovat papír běžně používaný v digitálním tiskovém stroji, kterému se dodá požadovaný vysoký lesk až v průběhu zpracování v tiskovém stroji.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: