Digitální SLR zrcadlovky v roce 2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Digitální SLR zrcadlovky v roce 2

DF DSLR polemika

12. listopadu 2002, 00.00 | Letošní rok kromě jiného přinesl dvě vlny produktů v oblasti SLR digitálních zrcadlovek. Počátkem roku se objevily levné modely konkurující amatérským modelům a teď na podzim se oživení pro změnu dočkal hi-end segment. Je to ale tak jednoduché, jak to vypada?

Když se koncem ledna a počátkem února letošního roku objevily první informace o pravých SLR digitálních zrcadlovkách za cenu takřka lidovou, rozpoutalo se obecné šílenství. Profesionálové se těšili, že digitální fotoaparáty s rozlišením 6 mil. bodů, kvalitními snímači a podporou klasických výměných objektivů Canon nebo Nikon pro ně budou cenově dostupným kompromisem. Naopak amatéři, tedy ti movitější, začali uvažovat nad tím, zda by se nevyplatilo našetřit těch cca 100 000 Kč a koupit si "pořádný kus železa".

Co a pro koho znamená digitální zrcadlovka?
Fotoaparáty můžeme škatulkovat dle mnoha nejrůznějších kritérií s tím, že jejich konstrukce je jedním z těch nejjednodušších. Na trhu jsou kompaktní fotoaparáty určené převážně pro amatéry, dále pak EVF zrcadlovky s elektronickým hledáčkem a třetí skupinu tvoří naše poctivé SLR zrcadlovky. Právě ty si řada uživatelů spojuje s pojmem profesionální digitální fotoaparát, protože vycházejí z klasických filmových SLR zrcadlovek a většinou nabízejí bohaté příslušenství vč. výměnných objektivů, systémových blesků apod.

Digitální SLR zrcadlovky lze dále rozdělit podle jejich parametrů a potažmo i ceny do dvou skupin. První tvoří modely na dolní hranici profesionálního spektra s cenou těsně pod 100 000 Kč a druhou pak modely ryze profesionální, jejich cena se typicky pohybuje kolem 250 000 Kč a výš.


Nikon D100

PMA 2002 a 6 mil. bodů
Ne že by tady nebyly digitální SLR zrcadlovky před lednem 2002, ale až do této doby šlo o poklidný víceméně rozdaný trh, na kterém si spokojeně prodávaly svoje produkty společnosti Canon, Kodak a Minolta. Ceny začínaly na cca 150 000 Kč pouze za tělo a mnohem častěji cena začínala trojkou. Na PMA 2002 však oznámilo prakticky současně několik výrobců takzvané "dostupné" digitální zrcadlovky pro širší veřejnost. Slůvko dostupné v tomto případě znamená cenu zhruba u hranice 100 000 Kč vč. DPH, což pravda není zrovna málo, ale z historického pohledu jde o významný zlom. Představeny byly fotoaparáty Fujifilm FinePix S2PRO, Sigma SD9, Nikon D100 a Canon EOS D60 (uvedeno v pořadí oznámení). Pro všechny tyto fotoaparáty platí zhruba následující charakteristika: Těla fotoaparátů vycházejí z konstrukce osvědčených amatérských či poloprofesionálních kinofilmových zrcadlovek jako je například Nikon F80. Samozřejmostí jsou výměnné objektivy shodné s těmi používanými u kinofilmu, systémové blesky a příslušenství. Rozlišení těchto fotoaparátů je různé, ale s trochou zjednodušení lze říct, že se pohybuje kolem 6 mil. bodů. Výjimkou v tomto směru je Sigma.

Představení těchto čtyř fotoaparátů doslova změnilo svět digitální fotografie. Náročnější amatéři se přiblížili ke svému snu "digitální zrcadlovky", komerční fotografové dostali vidinu levného pracovního nástroje a reportážní, módní a studiový fotografové zase impuls k přemýšlení, zda by ta digitální technika se neměla brát o něco vážněji. V praxi se tyto fotoaparáty dost dlouho čekalo. Nikon a Canon se začaly dovážet do Čech o prázdninách, Fuji v září a na Sigmu se stále čeká, přesto cena již klesla k cca 90 000 Kč vč. DPH a zájem o tyto fotoaparáty je veliký.

Photokina 2002 - Canon a 11 mil. bodů
K veletrhu photokina 2002 se v podstatě od PMA vzhlíželo jako k dalšímu milníku, který by mohl přinést podobně významný posun. Očekávalo se další zostření konkurenčního boje o digitální zrcadlovku dostupnou masám, ale vše bylo nakonec jinak. Výrobci překvapivě zaměřili svůj zrak zcela opačným směrem. Firmy Fuji, Nikon a Sigma zůstaly u stávajících modelů a přinesly novinky v jiných segmentech. Zato Canon představil fotoaparát EOS 1Ds, který sice neoslnil svou cenou 10 000 EURO, ale technickými parametry rozhodně ano. Fotoaparát je postaven na bázi uznávané profesionální zrcadlovky EOS 1V, navazuje na úspěšný superrychlý EOS 1D, ale přináší CMOS snímač s velikostí kinofilmového políčka a rozlišením 11mil. bodů. Tato kombinace znamená opravdu plnohodnotnou náhradu klasické 35 mm zrcadlovky z pohledu komerční fotografie i z pohledu módní a studiové fotografie. Navíc pro reportáž zůstává na trhu model EOS 1D, takže Canon nabízí všem profesionálům opravdu špičkovou alternativu kinofilmu.

Odveta - Kodak nečekaně kontruje 14 mil. bodů
Pouhý jeden den po představení modelu EOS 1Ds jej o většinu primátů zcela nečekaně připravil dobře utajený Kodak DCS PRO 14n. Tento fotoaparát má menší tělo, nižší hmotnost, CMOS snímač s rozlišením 14 mil. bodů (také plné velikosti kinofilmového políčka) a navíc by měl stát přesně polovinu, tedy 5 000 EURO. Navíc fotoaparát je kompatibilní s objektivy a blesky Nikon, takže nabízí stejnou škálu příslušenství jako Canon.

Canon EOS 1Ds vs. Kodak DCS PRO 14n
Oba tyto fotoaparáty společně znamenají další významný přelom v digitální fotografii. Díky snímači velikosti kinofilmového políčka se chovají již zcela 100% jako jakékoli jiné kinofilmové 25mm tělo. Žádné změny ohniska, žádné problémy s hloubkou ostrosti. Navíc rozlišení 11 resp. 14 mil. bodů je tak vysoké, že jen v minimu případů není dostatečně kvalitním zástupcem kinofilmu.
Pokud oba fotoaparáty srovnáme, tak Canon nabízí osvědčená, robustní, navýsost profesionální tělo, bohužel zatím za poměrně vysokou cenu. Dá se ale předpokládat, že cena půjde dolů, jakmile bude fotoaparátů dostatek. Kodak jde naopak cestou lehčího, menšího těla nové konstrukce uzpůsobené potřebám a možnostem elektroniky a napájení. Navíc jeho cena doslova vyrazila dech nejen odborné veřejnosti.
Oba fotoaparáty se měly na trhu objevit do konce roku.

Přítomnost a budoucnost
Od PMA uplynulo už opravdu hodně času a photokina je také minulostí. Nové produkty se zřejmě neobjeví dřív než příští rok na PMA, ale to neznamená, že se na trhu nic neděje, naopak. Výrobci totiž postupně korigují své nabídky dle požadavků a možností trhu. Dostupné modely se trochu nečekaně prodávají víceméně za stejné peníze, o kterých se mluvilo počátkem roku. Důvod je jednoduchý, chybí opravdový konkurenční tlak. Nikon s Canonem si nekonkurují, protože každý používá jinou optiku a uživatel vybavený příslušenstvím jedné značky nemá příliš na výběr. Fuji zatím teprve hledá svojí pozici na trhu, protože dodávky do ČR se výrazně opozdily a Sigma zatím o své bájné zrcadlovce víc mluví, než jí reálně nabízí. Letos se na tom asi už moc nezmění, protože konec roku přinese oživení poptávky a je otázka, zda lokální distributoři budou mít vůbec dostatek produktů. Na nějaký výprodej to rozhodně nevypadá.
A nové zrcadlovky s vysokým rozlišením? Kodak již korigoval oznámenou cenu na 5 700 EURO + DPH a zejména zopakoval to, co se na photokině možná až tolik nezdůrazňovalo. DCS Pro 14n se do Čech dostane až v prvním čtvrtletí 2003, což klidně může znamenat až za půl roku. Canon zatím příliš oficiálně nekomentuje situaci kolem modelu 1Ds, ale neoficiálně se nikdo moc nebrání myšlence korekce ceny, pokud bude cítit konkurenční tlak ze strany Kodaku či někoho dalšího. Dá se tedy předpokládat, že cena těchto fotoaparátů se potká někde mezi nyní oznámenými cenami a rozdíl rozhodně nebude tak propastný.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: