Digitální fotoaparát je lenoch! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Digitální fotoaparát je lenoch!

2. května 2000, 00.00 | Digitální fotoaparáty kromě řady výhod mají i neduhy. Jedním z málo známých je velice pomalý start a obecně nízká rychlost.

Digitální fotografie má svoje pro a proti. Ve většině článků na Grafice se dozvíte o tom, jak je digitální fotoaparát úžasný a rozhodně se vyplatí. Dnes uděláme drobnou výjimku a poukážeme na neduh, kterým trpí absolutní většina soudobých digitálních fotoaparátů. Ony jsou totiž "strašně pomalé", dokonce jsou výrazně pomalejší než výrazně levnější kompaktní analogy.

Poslední věta předchozího odstavce si samozřejmě zaslouží podrobný rozbor, protože podobné nevysvětlené fráze nikdy nikomu nepomohly. Probereme si jednotlivé fáze používání digitálního fotoaparátu a poukážeme na kumulující se prodlevy. Netvrdím, že jde o fatální nedostatek, používám digitální fotoaparáty již několik let a poměrně úspěšně, ale je potřeba o něm vědět.

Vše začíná už při spuštění přístroje. Digitální fotoaparát je v současnosti v lepším případě řízen poměrně komplikovaným firmwarem, v horším případě přímo operačním systémem. V obou případech to znamená nastartovat nějaký program při každém spuštění fotoaparátu. Navíc se musí vymazat paměti a nastavit celá řada součástek. K tomu přidejte nabíjení kondenzátorů a další elektricko/fyzikální jevy. V praxi tato inicializační fáze trvá od 2 až po takových 6 sekund. Toto prodlení samo o sobě může zkazit spoustu momentek, protože vyndat fotoaparát, sundat krytku, pustit a čekat není nejlepší cesta za momentkou.

Další problém nastává s nastavením. Většina fotoaparátů si nepamatuje poslední nastavení hodnot a startuje s nějakým továrním přednastavením. V lepším případě si přístroje pamatují aspoň základní nastavení, ale třeba manuálně nastavené hodnoty expozice si nepamatuje prakticky žádný fotoaparát. Možná se vám to může zdát banální, ale pokud se vám fotoaparát automaticky vypne po několika minutách neaktivity přesně v tu nesprávnou chvíli, tak je to problém. Už jsem se s tím několikrát setkal při fotografování nějakých akcí, kdy jsem využíval manuální nastavení a automatický power-save dělal opravdové problémy. Naštěstí jsou na trhu přístroje, které již tento problém překonaly. Namátkou jde o většinu modelů Ricoh.

A jdeme dál, pokud již máme zapnutý přístroj a nastavený, tak by se zdálo, že stačí jen zmáčknout spoušť a máme snímek. Ale i zde většina digitálních fotoaparátů nasbírá prodlevu. Na té se nejvíce podílí pomalé automatické zaostřování a pomalé měření expozičních hodnot. Celkově musíte počítat s jednou až dvěmi sekundami prodlení. Cest, jak to obejít není mnoho. Manuální ostření je většinou hodně nepohodlné a manuální nastavení expozice nabízejí pouze dražší fotoaparáty.

Posledním krokem je doba potřebná ke zpracování fotografie a připravení na další snímání. Levnější fotoaparáty bez vyrovnávací paměti potřebují až 5 sekund na kompletní regeneraci po stisknutí spouště. V lepším případě s pomocí vyrovnávací paměti dokáže digitální fotoaparát nasnímat sekvenci snímků s frekvencí až 5 snímků za sekundu. Po této opojné chvilce rychlosti však následuje delší odmlka nutná k uložení snímků do paměti.

Když to shrneme, tak digitální fotoaparát je opravdu dost pomalým pomocníkem. Takových 10 sekund není žádná míra, pokud budeme počítat od zapnutí k pořízení snímku. Každý model je pochopitelně jiný, ale uvedené fakty platí prakticky pro všechny. Důvody jsou poměrně jasné. Technické vyřešení tohoto problému by příliš zvyšovalo cenu fotoaparátů a časové prodlevy se skoro nikde neuvádějí. A jde to, o čemž svědčí některé profesionální digitální fotoaparáty. Takže před nákupem je dobré si přístroj vyzkoušet i s důrazem na rychlost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: