Digita Scripty - software pro digitální fotoaparát - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Digita Scripty - software pro digitální fotoaparát

28. dubna 2000, 00.00 | S prostředím Digita jsme se už seznámili. Následující článek ukazuje některé konkrétní Digita Scripty, jež usnadňují práci s digitálními fotoaparáty Digita kompatibilními.

V článku Windows pro digitální fotoaparáty?, věnovaném seznámení s prostředím Digita jsem slíbil, že si později ukážeme některé zajímavé Digita Scripty. "Později" právě nastalo, takže pojďme na to. Ještě jenom malá poznámka. Jak jsem v úvodním článku napsal, ne všechny skripty fungují na všech fotoaparátech Digita kompatibilních. Níže popsané mám vyzkoušené s fotoaparátem Kodak DC290. Je možné, že budou fungovat i u ostatních digiťáků, ale záruku rozhodně neposkytnu.

Exposure Bracketing

Fotografové jistě vědí o čem je řeč, ostatním malé vysvětlení. Exposure Bracketing je funkce, která umožní exponovat sérii tří snímků, z nichž jeden je s korektní expozicí, jeden pod- a jeden přeexponovaný o nastavenou hodnotu. Funkce se využívá u jasově složitých motivů, u nichž z nejrůznějších důvodů není možné snímek při neúspěchu znovu opakovat. V klasické fotografii se využívá zejména při fotografování na inverzní film, který je extrémně citlivý na správnou expozici. Při tomto postupu je reálné, že "něco vyjde". Digitální fotoaparáty jsou také náročné na přesné stanovení expozičních hodnot, a proto tato funkce není nadbytečná. Bohužel ale patří do kategorie "snímacích", u kterých je lepší ovládání klasickými ovládacími prvky. Posuďte sami, jak funguje "přes displej". V menu nalistuji položku Kodak Scripts (tento skript je dodávaný s fotoaparátem), a následně Exposure Bracketing. Skript vám dá posléze vybrat velikost odchylky od správné expozice, která je vždy stejná jak do plusu, tak do mínusu.

Skript Exposure Bracketing

Až potud je postup celkem akceptovatelný, i když moderní zrcadlovky ukazují, že to jde i jinak. Horší situace nastává dál. Místo toho, aby jste prostě třikrát odexponovali a fotoaparát po každém snímku automaticky provedl korekci podle nastavených hodnot, chce mít skript pořád hlavní slovo. A tak musíte počkat na vypsání informace typu: teď provedu korektní expozici - zmáčkněte spoušť bla bla, nyní bude provedena expozice s korekcí bla bla bla. Zkrátka a dobře, je nutné postupovat přesně podle pokynů a trpělivě vydržet až do konce skriptu. Je jen otázka do pranice, jestli není lepší nastavit korekce expozice ručně před každým snímkem.
To tedy byla ukázka skriptu ne zrovna ideálního. Druhá demonstrace je však z jiného soudku.

Picture Info 2

Téměř každý digitální fotoaparát umožňuje více či méně detailní zobrazení informací o pořízeném snímku. Ne všechny jsou ale schopné tyto informace se snímkem přenést do počítače, zvláště když tak činíme přes rozhraní Twain. Digita Script s názvem Picture Info 2 mě v tomto směru "dostal". Nejenže dokáže naprosto detailní informace o snímku vypsat na monitoru fotoaparátu, ale navíc z nich umí vygenerovat několik typů souborů.

Skript PictureInfo 2

Z obrázku je vidět, že máme k dispozici TXT, HTML, nebo CSV soubor. Prostřední volba, tedy internetový dokument je bezesporu volbou nejlepší. Jako jediná totiž vygeneruje stránku i s náhledem snímku, což je z hlediska informační hodnoty takříkajíc o něčem jiném, než např. TXT soubor, který říká, že obrázek xyxy.jpg má takové a onaké parametry expozice.

HTML stránka vygenerovaná skriptem Picture Info 2

Všimněte si, že informace jdou až do takových detailů, kdy skript vypíše, jestli byl nebo nebyl v automatickém režimu spuštěný blesk. Tedy ne že bych si neuměl takovou HTML stránku vyrobit sám, ale proč bych to dělal, když na to mám jednoduchý nástroj. Prostě vyberu v menu volbu Write detail to HTM file(s), na displeji proběhne hlášení o zapisování souboru a po chvíli můžu stahovat do počítače. Skript samozřejmě umožňuje vybrání více snímků najednou, takže není nutné celý proces opakovat pro každý požadovaný snímek zvlášť. Picture Info se mi líbí hodně. Chci-li mít jakýkoliv záběr "pod kontrolou", použiju Picture Info 2 bez obav, že budu muset vzpomínat, jestli jsem clonil hodně nebo málo, jestli jsem přisvětloval bleskem nebo ne, atd. Jestliže často experimentujete s nastavením fotoaparátu, určitě nebude použití tohoto skriptu zbytečné.

A další?

Toto byly dvě ukázky Digita Scriptů. Jedna nic moc, druhá dobrá. Skriptů je samozřejmě mnohem větší škála, než obsáhne tento článek, proto na závěr uvádím dvě internetové adresy, které se této problematice věnují, a z nichž lze také skripty stáhnout.

www.digitacamera.com
www.flashpoint.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: