Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Digistory VI. část – Tipy, triky a pověry.
29. září 2000, 00.00 | Pořízení fotografie je snadné. Pořízení kvalitní fotografie už tak snadné není a přestože dává použití digitálního fotoaparátu mnoho výhod, automaticky z vás dokonalého fotografa neudělá.Proto je tu pár rad, jak na to.
Přestože se u digitální fotografie nabízí skvělá možnost dalšího upravování v různých grafických editorech, je vždy lepší, když je fotografie pořízena ihned v té nejlepší kvalitě s tím nejlepším záběrem, jasem i ostrostí. Vše je otázkou cviku a praxe. Je zde však i několik dobrých tipů a triků, které vám dozajista pomohou.
Pokud můžete, nepoužívejte blesk. I když budete fotografovat např. při východu a západu slunce nebo při zamračené obloze, snažte se spíše využít delšího času expozice a stativu, než blesku a vypněte jej. Infračervené světlo blesku zpracovávané čipem CCD může nepříznivě ovlivnit snímek (červené oblasti snímku mohou být zabarveny do zelena), nehledě na to, že při fotografování s bleskem potlačíte pozadí. Zkuste někdy vyfotografovat několik snímků s bleskem, ten samý objekt bez blesku a porovnejte. Rozdíl uvidíte sami.
LCD displej je samozřejmě obrovská výhoda. Nicméně se na něj nespoléhejte. Proč? LCD displej je výborný pro okamžitý náhled, pro zjištění, zda nemáte na snímku palec, zda někdo nemrknul, zda pes neutekl ze záběru, zda jste vyfotili celý požadovaný záběr. Ale pozor! I přes možnost korekce jasu LCD displeje neodpovídá to, co vidíte na LCD displeji tomu, co vidíte na monitoru, zejména pak v místech barevné saturace a jasu. Ale o tom už jsem se zmiňoval v minulém dílu, když jsem psal o kalibraci. Pokud vám tedy vychází paměť, nemažte všechny záběry, o kterých si na základě náhledu na displeji myslíte, že nestojí za nic. Konečnou selekci dělejte až na PC, neboť se ukáže,že fotografie, o kterých si myslíte, že k ničemu nebudou skrývají naopak neopakovatelné záběry a zajímavé scenérie.
I u klasické fotografie je vliv světla, jeho kvalita, intenzita, reflexe, aj. velmi důležitá. Pro digitální fotografii je však světlo bytostně důležité. Příliš mnoho světla ve snímané oblasti způsobí vznik zrcadlení, které lze jen obtížně odstranit, oproti tomu tma či příliš velký nedostatek světla kvalitu snížit na nulu. Dražší fotoaparáty mají citlivější CCD a i lepší optiku, ale i zde je nutné pamatovat na dodržení základních pravidel. Fluorescentní světlo způsobuje problémy s jasem a barvami. Můžete zde namítnout, že ne každý má speciální lampy pro fotografování a video spolu s bílými deštníky a máte pravdu. Dbejte však na to, aby světelný zdroj nebyl kolmo na osu objektiv-objekt, spíše za fotoaparátem, v jedné ose s objektivem nebo ať s osou svírá mírný úhel. Přímé nasvícení a nízké rozlišení je nebezpečím pro onen tzv. měkký tón, který je ideální. Nejlepší pro focení je rozptýlené jasné nebo mírně zeslabené sluneční světlo.
Reflexy, které vznikají spojením světla a lesklých předmětů mohou být přínosem či naopak zkázou pro fotografii, podle toho, co zrovna potřebujete. Například čas po bouřce či krátké přeháňce, která vyčístí plochy, způsobí zároveň to, že jsou všechny plochy jasnější a barvy výraznější. Když si budete dávat pozor na zrcadlení, vypadají vlhké a lesklé plochy na digitální fotografii opravdu dokonale.
A nakonec opět apel na využití základní výhody digitálního fotoaparátu. Foťte všechno víckrát. Prostě, stručně a jasně rečeno foťte, foťte a foťte. Nestojí vás to nic. Provozní náklady na zhotovení digitální fotografie jsou v podstatě 0,- Kč. Klidně využijte každý kB paměťové karty, zaplňte ji celou a až doma vybírejte to nejlepší. Hrajte si se clonou a uzávěrkou (pokud máte možnost manuálního nastavení), hrajte si se všemi funkcemi, které máte k dispozici, ale zejména foťte s různým přiblížením (opět máte-li možnost zoomovat) a hlavně z různých úhlů. Podle hesla. Žádná fotografie není stejná jako předchozí a nejlepší může být jen jedna. Dejte si možnost toho nejširšího výběru. Hodně zdaru.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024