Digistory V. část – 16 miliónů reálně ? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Digistory V. část – 16 miliónů reálně ?

14. září 2000, 00.00 | Ne každému se to podaří. Není řeč o penězích, přestože by to bylo příjemné, ale o barvách. Zachytit při fotografování oněch pověstných 16,8 miliónu barev tak, aby výsledek odpovídal realitě není až tak jednoduché. Proč ?

Škarohlídové a kritici mohou trefně podotknout, že i to nejtrénovanější lidské oko není schopné rozlišit více než něco přes 3 milióny barevných odstínů. Na co tedy těch 16,8 miliónů? Tuto otázku teď ponechejme stranou. V tuto chvíli nám jde o to, aby při fotografování digitálním fotoaparátem (dále jen DF) a po následném zhotovení barevné fotografie odpovídaly barvy realitě. Nestalo se vám někdy, že jste nebyli spokojeni s barvami své fotografie ať už na obrazovce monitoru či na papíře. Mě ano. Ale kde je ta chyba? Je jich víc.

Ta první vzniká při samotném focení. Pokud se totiž spolehnete na TFT displej, jehož jas je často nastaven na vyšší intenzitu kvůli viditelnosti i během normálního denního světla, máte tendenci (pokud máte tu možnost na vašem DF) zvyšovat clonu, aby jste měli pocit, že to, co vidíte na displeji co nejlépe odpovídá realitě. Toto ale není až tak hlavní problém, protože hodně DF jsou automaty a tím pádem se na automatické nastavení clony a uzávěrky musíte spolehnout. Pokud ale máte možnost nastavovat jas TFT hledáčku, nastavte si ho tak, aby opravdu odpovídal co nejblíže realitě. Nejlépe se nastavuje v šeru, při soumraku či v podvečer. Mnohem důležitější ovšem je tzv. teplota barev. Před vlastním focení se vyplatí, když si uvědomíte kde a při jakém osvětlení fotíte. Většina DF má totiž buď přímé nastavení teploty barev, nebo tzv. předvolby, které automaticky nastaví citlivost CCD a teplotu barev např. pro slunečno, oblačno (exteriér) a žárovkové či zářivkové osvětlení (interiér). Dříve jsem se spoléhal na nastavení “Auto” ale věřte mi, že jsem si velice rychle uvědomil, jaký obrovský vliv toto chvilkové zdržení při nastavovaní teploty barev má na vlastní kvalitu fotografie a moji spokojenost s barvami.

Druhá věc vzniká ze stejného důvodu, ale při nastavení monitoru. I zde je jas i teplota barev dosti podstatná. Jestliže totiž toto nestavení (tzv. kalibrace monitoru) není správné, může lehce dojít k tomu, že při prohlížení fotografií na obrazovce monitoru podlehnete dojmu, že to jaksi není to pravé a máte-li tu možnost, začnete ihned upravovat barvy k obrazu svému (či k obrazu monitoru) v grafickém editoru. Ano, na monitoru pak obraz vypadá zcela líbezně a vy se kocháte pohledem, ale jaké je pak rozčarování, když takto upravené fotografie pošlete do digitálního fotolabu k vyvolání ? Řeknu vám, že velké. Jak ale monitor (pokud to jde) kalibrovat, jak zjistit to správné nastavení ? Vyfotografujte s DF objekt, který máte např. vedle monitoru a zároveň pořiďte i záběr z okna za monitorem. Poté fotografii hbitě přetáhněte do PC a nechte si ji zobrazit na monitoru. Má-li Váš monitor možnost nastavení teploty barev, popř. alespoň vaše grafická karta, laďte tyto hodnoty tak, aby obraz na monitoru odpovídal co nejvěrněji tomu, co skutečně vidíte vedle monitoru nebo za ním. Když se vám to podaří, budete mít do budoucna jistotu, že upravíte-li barvy fotografie ke své spokojenosti na monitoru, nebudou se vám zdát jiné na papíře.

Další relevantní články:

Digistory IV - Trable s pixely
Digistory III. část - Máme ho ! Ale...
Digistory II. část – Nákup
DIGISTORY - Nápad

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: