Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
DIGISTORY - Nápad
11. srpna 2000, 00.00 | Jaké to je zamilovat se do digitální fotografie, propadnout nákladnému koníčku a přesto si to dokázat logicky zdůvodnit? Na to hledá odpověď naše DIGISTORY.
V tomto seriálu naleznete spíše popis událostí, které mohou potkat každého, kdo začne uvažovat o digitální fotografii. Berte tento seriál jako příběh normálního smrtelníka, který byl konfrontován s tímto zázrakem techniky natolik, až se z něho vývojem času stal zapálený nadšenec. Možná podobný příběh čeká i na vás, třeba jste si ho už prožili, ale v každém případě by vám tento seriál měl opět trochu "zaostřit objektiv" na dané téma…
Nápad pořídit si digitální fotoaparát bleskne hlavou poměrně snadno. Nemusíte být ani fandou do počítačů a jiných vymožeností moderní techniky, stačí si někde něco přečíst (třeba zde) a nebo nedej bože vidět něco podobného u známého. Problém je na světě.
Ptáte se proč problém ? Problém tkví v tom, že když tento nápad ihned nezavrhnete, usídlí se vtíravě ve vaší mysli a začnete něm přemýšlet. První otázka, která vás napadne zní : "Kolik to stojí ?". Odpověď vás neuspokojí. Moc. Pokud ani teď nápad nezavrhnete, musíte si všechno pořádně zdůvodnit, a nutně vyvstanou další otázky : "K čemu mi to bude ? Má to pro mě cenu ? Není to zbytečná investice ?" a spousta dalších.
Kde ale sehnat informace, které by byly srozumitelné a zároveň obsažné ? V záplavě časopisů jich najdete několik, ve kterých je zmínka o digitální fotografii, ale většinou se o ní zmiňují jen okrajově a není to nikdy to hlavní téma. Ze všech můžeme zmínit například magazín Fotografie nebo Stereo a video. Daleko lépe na tom je časopis Digital revue, kde už o digiťácích najdete daleko více informací. Druhá cesta vede po Internetu na zajímavé servery (po jednom z nich zrovna surfujete - www.grafika.cz, www.digineff.cz, www.periskop.cz, atd. Shrňme si teď informace, které se mi v těchto magazínech a na Internetu podařilo nasbírat tak, aby nám daly odpověď na výše položené otázky.
Vycházejme z toho, že kvalitní digitální fotoaparát (dále jen DF) umí prakticky všechno (a ještě spoustu navíc) co běžný fotoaparát klasický, nefotí se na film, ale do paměti a každý dobrý DF má i LCD displej, kde se záběr i snímek zobrazuje, ale o tom až v nějakém dalším pokračování seriálu. Co nás tedy bude zajímat nejvíc ? Návratnost peněz.
Počáteční vysoká investice (10 - 50 tisíc Kč) se nejrychleji navrátí těm, kdo nejvíce fotí. Těm ostatním také, ale pomaleji. Ve všech článcích, které jsem zatím přečetl, autoři správně poukazovali na to, že do DF kupujete jen baterie, v lepším případě pouze dobíjíte akumulátory (vřele doporučuji). Zhotovení jedné fotografie formátu 9x13 přijde nejlacinější cestou ve speciálním fotolabu (www.gradiva.cz) na skvělých 5,50 Kč při zakázce nad 40 ks. Na druhou stranu kvalitní kinofilm s 36 snímky a citlivostí opt. 200 ISO stojí cca 140 Kč, tzn. zaokr. 3,90 Kč na jednu fotku. Běžná barevná fotografie formátu 9x13 na značkovém papíře se dá pořídit i za 2,90 Kč (zkoušel jsem i za 1,90 Kč, ale nebyl jsem spokojen s kvalitou). Co z toho vyplývá ? Na straně DF 5,50 Kč, na straně druhé 3,90 + 2,90 = 6,80 Kč (předpokladem je vyvolání zdarma). Cenový rozdíl je 1,30 Kč. Někomu se bude zdát málo. Inu dobrá.
Vezměte dále v úvahu i to, že s DF vyfotíte požadovaný motiv klidně několikrát za sebou s různou clonou, z různých úhlů a ihned můžete na LCD displeji vidět výsledek, vybrat ten nejlepší, ostatní smazat, popř. vyfotit znovu. Viděl jsem kdysi jednoho fotografa, který vyfotil celý film na jednu scénu, pak založil další a pro jistotu celou scénu vyfotil znova. Poté utíkal do své fotokomory a v běhu doufal, že se některý ze záběrů povedl. Jistě, nejsme profesionálové, ale zapátrejte v paměti, kolikrát jste s fotkami z dovolených nebyli spokojeni, protože vám na fotkách chybí nohy, někdo mrknul, někdo se připletl do záběru, atd… S DF se toto jistě nestane. Osobně si myslím, že koeficient povedených snímků k celkovému počtu je u běžného fotografa velmi tolerantním a nekritickým pohledem 1:3,5. To tedy znamená, že dosavadní úsporu můžeme s klidem vynásobit 1,30 x 3,5 = 4,55 Kč. A to už začíná být zajímavé.
Na tomto místě je ještě nutné podotknout, že vysoká cena za zhotovení klasické papírové fotografie z datového souboru (oněch 5,50 Kč) oproti ceně za zhotovení téže fotografie z kinofilmu (2,90 Kč) je způsobená poměrně malým počtem fotolabů, které mají připojenu digitální jednotku potřebnou pro osvit fotografického papíru ze souboru. Předpokládám, že s přibývajícím počtem těchto fotolabů půjde cena nutně dolů a konkurence se bude snažit urvat každého zákazníka pro sebe. Nicméně nepředbíhejme a vycházejme z úspory 4,55 Kč na jedné dobré fotce. Než budu pokračovat, chtěl bych vyvrátit jeden mylný názor, že pro užívání DF je nutné vlastnit počítač. Není. Stačí vyjmout paměťovou kartu, zanést do fotolabu a hotovo. Počítač je výhodou, nikoliv podmínkou. V čem tkví jeho výhoda? Přiblížím na mém příkladě. Nafotím spoustu záběrů, které se mi líbí. V terénu v paměti ponechám jen ty nejlepší, abych si toho domů přinesl co nejvíc. Doma propojím DF s počítačem a přes USB poměrně rychle přetáhnu fotky na harddisk. Zde si už tématicky a podle data vše zatřídím do adresářů pro pozdější vypálení na CD a ty fotografie, které se opravdu povedly, otevřu v grafickém programu, kde si s nimi mohu ještě pohrát tak, abych o nich mohl říci, že jsou vhodné ke zhotovení jejich papírové podoby a zařazení do fotoalbumu pro známé, příbuzné a spol. Mohu upravit jas, barevnost, vyvážení barev,atd., ale z kvalitního DF už jsou fotografie tak podařené, že většinou nic z toho není potřeba.
Podařilo se mi vás přesvědčit, že je DF výhodnější než klasická podoba fotopřístroje ? Nezáleží na tom, zda ano či ne. Důležité je, že jste možná opět získali informace, které vám na tuto věc zaostří náhled. Příště si povíme, kde a jak vybírat ten správný DF.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024