Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Digistory II. část – Nákup
18. srpna 2000, 00.00 | Podle čeho vybírat ten správný digitální fotoaparát? Jaký je pohled amatéra, který si prošel anabází výběru?
O výhodách i záporech digitální fotografie bylo již napsáno mnoho. Ti, kdo již digitální fotoaparát mají vědí, že výhod je nesrovnale více. Jak ale postupovat a na co hledět, pokud patříte k těm, kteří si teprve digitální fotoaparát chtějí pořídit ? Kde ? Který ? Jaký ? .. ?
Již mnoho renomovaných firem pochopilo, jaká budoucnost se otevírá při vyslovení pojmu digitální fotografie a sortiment v tomto oboru utěšeně vzrůstá. Značky jako Olympus, Kodak, Minolta, Nikon, Canon, Sony, Agfa, aj. se snaží prosadit i na tomto poli. Bohužel ne tak rychle reagují na nástup nového trendu prodejci v ČR a prodejny s dostatečně širokou nabídkou včetně profesionálního přístupu se dají spočítat na prstech obou rukou. K mému překvapení jsem se již několikrát setkal s prodejnou, kde mi byli ochotni do digitálního fotoaparátu (dále jen DF) nutit film a nechtěli vzít na vědomí, že něco jako DF existuje. Vysvětlovat jim, co držím v ruce mi v tu chvíli přišlo naprosto zbytečné. Pro ty, kteří chtějí jít najisto, zde uvedu několik typů. V Praze v Ječné ulici nelze přehlédnout prodejnu přímo na DF specializovanou. Najdete zde prakticky vše co potřebujete. Poměrně široký sortiment DF, doplňky, literaturu, technologie pro tisk fotografií, ale hlavně odborný, plně profesionální a navíc velmi vstřícný přístup všech prodavačů (zkuste www.aaron.cz). Další zajímavou prodejnu naleznete o kousek dále, šikmo naproti pasáži Světozor ve Vodičkově ulici. Výhodou této prodejny je to, že mimo digitální sekci zde naleznete všechno, co má co společného s optikou, filmem a fotografií. Abych nebyl obviněn z "pragocentrismu" mám tip i pro přátele z Moravy a Slezska. Je jím firma Gradiva a.s. (www.gradiva.cz). Zde se vám dostane nejen odborných rad a možnosti koupi DF, ale zároveň tato firma provozuje jeden z nejlepších digilabů v ČR. Pro ty, kteří jsou ze vzdálenějších regionů bych doporučil zadat řetězec "Digitální fototoaparát" do jednoho z vyhledavačů a zjistíte, že je i několik dalších firem, buď bližších vašemu bydlišti nebo s možností prodeje přes internet.
Když už víte kde, bylo by dobré vědět který. Asi nejdůležitější pro výběr je jasná představa o tom, k čemu budete DF používat. V tuto chvíli nezáleží ani tak na značce DF (to nechám na vás a na radě prodavačů), ale spíše na tom jaké max. rozlišení budete v praxi potřebovat. Pro ty, kteří chtějí pořizovat pouze obrázky pro internet, popř. pro archivaci na PC a potažmo na CD, stačí bohatě DF s rozlišením okolo 1 MPix (Mega Pixel - milion rozlišovacích bodů). Tyto fotoaparáty fotí s max. rozlišením cca 1280x960 (z tohoto rozlišení se dají pořídit i slušné papírové fotografie 9x13 resp. 9x11). Pro web je nejlepší rozlišení okolo 320x240, což ještě u některých starších typů lze nastavit. S rostoucím výkonem CCD a tím i rostoucím max. rozlišením, které můžete s DF pořídit, roste i cena. Asi nejprodávanější jsou v tuto chvíli DF s rozlišovací schopností 2.1 MPix, ale velice rychle je již dohání DF s 3.3 MPix, které zvládají i fotografie s rozlišením 2048x1680. Toto rozlišení již dostačuje i pro zhotovení fotografií daleko větších, ale je zde samozřejmě i nárok na daleko více paměti (podle zvoleného formátu a komprese ukládání). Vývojově starší typy měly i CCD s nižší rozlišovací schopností, ale podle mne již nemá cenu takové fotoaparáty kupovat.
Druhou věcí, na kterou bych se při výběru zaměřil je způsob propojení s PC. Rychlost komunikace je podle mě velmi důležitá a nedovedete si představit, jak dokáže práci s DF znepříjemnit komunikace přes sériový port, kdy přenos 8 MB trvá cca 15 minut. Samozřejmě, že existují různé externí čtečky paměťových karet a redukce buď přes PCMCIA nebo redukce přes jakousi pseudodisketu, ale kdybych mohl radit, zvolte radši DF s USB (záleží samozřejmě i na možnostech vašeho PC). Potom je přenos dat otázkou několika desítek sekund i při kapacitě paměti ne 8, ale 64 MB.
Protože již naprosto drtivá DF má tzv. zobrazovač neboli nízkoteplotní TFT displej, budu předpokládat, že si nedáte tu práci a nebudete shánět nějaký DF bez této lahůdky. Ochudili byste se o jednu z největších výhod DF, jakou je okamžité shlédnutí výsledku byť ve zmenšenině.
Spíše bych se zaměřil na kapacitu paměti. Ta je hodně důležitá. Typy, které mají v základní výbavě pouze 8 MB patří k většině. Standardem jsou výměnná paměťová média, která lze dokupovat a postupně po naplnění max. kapacity střídat, stejně jako diskety v počítači, ale když už někdo nabídne k DF při koupi 16 MB, nebránil bych se.
Zoomovat či nezoomovat, to je otázka. Hloupá. Samozřejmě, že zoomovat, ale za jakou cenu ?. A je to potřeba ? Pokud budete fotit rodinné záběry a momentky, stejně jako fotí drtivá většina lidí s klasickými plně automatickými fotoaparáty, ušetřete za Zoom. Poodejdete pár kroků a máto to samé (na bližší záběr vzdálených objektů by těch kroků muselo být i více). Opravdu zamyslete se nad tím, co nejvíc fotíte. Protože i zde je cena za tuto funkci poměrně vysoká, Digitální zoom je na úkor kvality obrazu, jde stručně rečeno o výřez, který za vás provede přímo DF.
Kritérií pro výběr a nabízených funkcí je samozřejmě daleko více, toto snad jsou ty základní. Příště si povíme něco více o dalších funkcích a vlastnostech. Hodně zdaru při výběru.
Relevantní články
DIGISTORY - Nápad
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024