Desatero pro výhodný nákup digitálního fotoaparátu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Desatero pro výhodný nákup digitálního fotoaparátu

DF 10 rad

12. listopadu 2001, 00.00 | Připravili jsme pro vás desatero dobrých rad, jak postupovat při výběru digitálního fotoaparátu a jeho výhodné koupi. Pokud hodláte investovat desítky tisíc do digitální techniky, jistě se vyplatí trocha rozvážnosti.

Vánoce se nám kvapem blíží a v našich redakčních emailových schránkách se začínají hromadit dotazy týkající se nákupu nejrůznější techniky. Dle všeho jedním z hitů letošního konce roku budou i digitální fotoaparáty, o jejichž nákup projevuje zájem čím dál víc uživatelů. Ve většině případů se jedná o investici v řádu desítek tisíc korun, takže jistě neuškodí uvážlivý přístup. K tomu by vám mělo dopomoci následující desatero:

1. Před nákupem se informujte o nabídce na trhu a jednotlivých fotoaparátech
Než vyrazíte na nákupy, rozhodně se vyplatí se poinformovat o tom, co je na trhu dostupné, kolik to řádově stojí a co to umí. Informace mají v tomto případě doslova cenu zlata, protože nabídka je již opravdu bohatá a většina prodejců často ani nedisponuje dostatečným přehledem o celé šíři produktů. Není divu, v poslední době na trh přichází prakticky minimálně co týden nějaké novinka.
Takže využijte odborného tisku a Internetu k tomu, aby jste získali alespoň základní přehled. Z českých internetových zdrojů vám můžeme kromě naší rubriky Digitální fotografie doporučit zejména server Digineff.

2. Nakupujte v zemi, kde strávíte min. následujících 6 měsíců
Je obecně známo, že evropské ceny digitálních fotoaparátů jsou prakticky nejhorší na světě. Proto mnohé láká možnost takzvaného "šedého" dovozu. Princip je prostý. Stačí vycestovat do USA či Asie, výhodně nakoupit a propašovat domů. Kromě páchání trestného činu, což je jistě zavrženíhodné, však tento postup přináší i další nevýhody a rizika. Dovezené fotoaparáty většina výrobců servisuje pouze v zemi nákupu, takže každá porucha se rovná velkému problému. Dále můžete narazit na nekompatibilní příslušenství (napájecí, video výstup, apod.) a v neposlední řadě na absenci podpory. Proto doporučujeme fotoaparát koupit v zahraničí pouze v případě, že se hodláme na daném místě delší dobu zdržovat. Jak dlouho, to závisí na úvaze každého jednotlivce.

3. Nakupujte pouze od důvěryhodných prodejců
Možná to bude znít jako otřepaná fráze, ale nákup u neznámé společnosti či dokonce na ulici není dvakrát bezpečný. Pokud nenakupujete zrovna v kamenné speciálce, pokuste se získat nějaké reference na prodejce a ověřit funkčnost nějakého kontaktu. V ČR existuje několik spolehlivých on-line obchodů, takže se nemusíte bát ani nákupu ve virtuálních obchodech, pouze je potřeba si dát pozor na podezřele výhodné nabídky od neznámých subjektů.

4. Zvažte, jaká konstrukce fotoaparátu vám nejvíce vyhovuje
Digitální fotoaparáty stejně jako klasické se vyrábějí v mnoha konstrukčních variantách. Od opravdu miniaturních kapesních fotoaparátů až po masivní zrcadlovky. Je věcí nadmíru individuální, jaký typ konstrukce je pro koho vhodný. Přesto obecně platí, že čím častěji chci fotoaparát používat, tím by měl být kompaktnější a odolnější. Významnou roli při užívání hraje i ergonomie, typ hledáčku či styl ovládání. Proto kriterium konstrukce by mělo být na prvním místě.

5. Zvažte svoje fotografické schopnosti
Je příjemné koupit si špičkový digitální fotoaparát, ale je nezbytné s ním umět také adekvátně zacházet. Proto je dobré zvážit svoje schopnosti, možnosti a ambice a podle toho usměrnit svojí volbu. Nejtypičtější je rozhodování mezi plně automatickým digitálním fotoaparátem a přístrojem nabízejícím i manuální expozici a další funkce. Pokud jakožto uživatel nemám ambici proniknout do tajů expozice, je investice do dražšího modelu zcela iracionální.

6. Zvažte, jaké rozlišení potřebujete
Specifikem digitální fotografie je volba rozlišení snímače. Na trhu se běžně můžeme setkat s modely s rozlišením od 0,3 do cca 5 mil. bodů. Opět neexistuje jednoduchá poučka pro výběr rozlišení, ale máme pro vás alespoň tři dobré rady. V první řadě pokud hodláte fotografie pravidelně tisknout na formát 10x15 či vyšší, volte rozlišení mil. 2Mp. Je dobré si nechat určitou rezervu pro růst požadavků, přeci jen si digitální fotoaparát nekupujeme každý čtvrtrok. A hlavně pozor na starší modely. Při shodném rozlišení zpravidla novější fotoaparáty nabízejí výrazně lepší kvalitu obrazu!

7. Připravte si seznam funkcí, které preferujete
Digitální fotoaparáty nabízejí nepřeberné množství více či méně užitečných funkcí. Proto vám doporučujeme před výběrem a nákupem si sestavit seznam maximálně pěti nejdůležitějších funkcí, na které kladete důraz. Na ty se pak soustřeďte a ostatní berte na zřetel pouze okrajově. Například pokud jsem fanda makrofotografie, tak na seznam patří: krátká min. vzdálenost pro zaostření, dobře umístěný závit pro stativ, možnost použití předsádek a synchronizace s externím zábleskem.

8. Zvažte nutné investice do příslušenství a doplňků
Digitální fotoaparát pro svou funkci potřebuje minimálně zdroj energie a paměťovou kartu. Většinou si však uživatelé pořizují i další příslušenství v podobě pouzder, dobíječek, předsádek, čteček, atd. Je až neuvěřitelné, jak významně se liší ceny příslušenství, a proto je velmi dobré se po nich před výběrem konkrétního modelu fotoaparátu trochu porozhlédnout.

9. Najděte akční nabídku či výhodné ceny
Digitální fotografie je oborem poměrně mladým, a díky tomu se mnoho subjektů stále snaží velmi aktivně získávat nové zákazníky. Platí to pro výrobce, distributory i prodejce. Ve výsledku snad v každé prodejně najdete nějakou akční nabídku či výhodnou slevu pro konkrétní model či dva z celé nabídky. Pokud jste si tedy již vybrali nějaký konkrétní model, je dobré se porozhlédnout po významnějších obchodnících, zda jej nelze někde koupit výhodněji.

10. Vyzkoušejte si vybraný typ fotoaparátu dřív, než ho koupíte
A na závěr rada nejdůležitější. Každý fotograf je individualita, takže ani vybaveni vědomostmi a radami známých si nemusíme vybrat ideálně. Udělejte vše pro to, abyste měli možnost alespoň pár minut s vybraným fotoaparátem prakticky pracovat. I drobnost může neuvěřitelně znepříjemnit život!

Bonus pro čtenáře Grafiky On-line
Pokud máte po přečtení desatera pocit, že výběr digitálního fotoaparátu je velmi náročný, tak nezoufejte. Nabízíme vám naši pomoc. Ve spolupráci s Ondřejem Neffem jsme uspořádali hned tři termíny akce, kterou jsme nazvali Vánoční digitální show 2001. Jde o celodenní akci v průběhu které vám pomůžeme s výběrem toho pravého fotoaparátu či příslušenství. Na úvod jsme připravili tři přednášky o technických parametrech, kategorizaci fotoaparátů a nejčastějších mýtech z oboru. Dále bude následovat část nejdůležitější - praktické testování fotoaparátů. K dispozici budou desítky modelů, stolní počítače i notebook a pochopitelně i tiskárny. K tomu všemu zkušená obsluha, která vám ráda individuálně doporučí vhodné řešení. V samotném závěru jsme pro vás navíc zprostředkovali nákup s výraznou slevou od specializovaného prodejce s možností přímého nákupu či objednávky libovolného modelu. Takže pokud máte zájem o takto zjednodušený nákup, stačí se on-line registrovat na adrese https://www.grafika.cz/seminar. A pozor, první termín je již 19. 11. 2001!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: