Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Dálkové ovládání digitálních fotoaparátů Olympus
17. září 2002, 00.00 | Rádi byste svůj digitální fotoaparát značky Olympus ovládali přímo přes počítač, ale v dodávce programového vybavení jste jaksi nenašli žádný vhodný program? Nabízíme Vám popis dvou specializovaných aplikací, které umožňují fotoaparát ovládat přes USB či sériový kabel.
{Cam2Com}
Pokud už jste se někdy setkali s počítačovým programem schopným menší či větší míře ovládat digitální fotoaparát, nejste sami. Někteří výrobci digitálních fotoaparátů a kamer dokonce takové programy standardně ke svým produktům dodávají (například Canon k modelu IXUS), jedná se ale spíše o čestné výjimky. Možná už jste s nějakým typem digitálního fotoaparátu respektive remote control programu u starších či novějších fotoaparátů měli možnost pracovat, například k Olympusu C840L se podobný program přímo dodával. K novějším digitálním fotoaparátům značky Olympus se bohužel řádný ovládací software nedodává, i když většinu z nich po kabelu ovládat lze. Jedním z remote control programů schopným digitální fotoaparáty značky Olympus po kabelu ovládat, je freewarový Cam2Com založený na jádru Olympus SDK 2.0 "Wheat" a SDK 3.0 "Rye" ActiveX prvcích.
Cam2Com je určen pro Windows 98/ME/2000/XP, jiné verze Windows nejsou oficiálně podporovány stejně jako připojení fotoaparátu přes sériový port (autoři programu ale nevylučují, že Cam2Com bude fungovat i přes sériový port). Pro zprovoznění Cam2Com je zapotřebí mít nainstalovaný balík Camedia Master dodávaný jako softwarové příslušenství ke všem digitálním fotoaparátům značky Olympus nebo alespoň USB driver v něm obsažený (není nutné u některých verzí Windows) a pochopitelně také USB kabel opět dodávaný k jednotlivým modelům fotoaparátů. Chcete-li mít foťák umístěn dál od počítače než je délka USB kabelu, můžete bez USB HUBu (například v monitoru či externí HUB) použít jednu USB prodlužovačku, neboť délka USB kabelu bez USB HUBu by neměla překročit cca 5 metrů - s využitím až pěti USB HUBů a USB prodlužovacích kabelů to pak může být max. 27 metrů. Cam2Com umožňuje dálkově přes kabel ovládat fotoaparáty Olympus C-2040 Zoom, C-3040 Zoom, C-40 Zoom, E-100 RS, C-700 Ultra Zoom, D-40 Zoom, C-3000 Zoom, C-3020 Zoom, C-3030 Zoom, C-4040 Zoom, C-2100 Ultra Zoom, D-360L, D-460 Zoom, D-490 Zoom a C-211 Zoom. Na webových stránkách Cam2Com se můžete dočíst i o verzích firmwaru v jednotlivých modelech, se kterými může či nemusí program správně fungovat.
Cam2Com - uživatelské rozhraní programu
Před připojením fotoaparátu je nejprve nutné zapnout podporu dálkového ovládání (skryté servisní menu podobně jako třeba u mobilních telefonů), postup což se liší v závislosti na modelu fotoaparátu. U Olympusu C-2100UZ, C-3000Z, C-3030Z, D-360L, D-460Z, D-490Z a C-211Z musíte při zapnutém fotoaparátu odpojeném od počítače přepnout do módu "A/S/M" o ostatních modelů je ještě nutné manuálně aktivovat remote control mód, přičemž postup je následují:
U modelů C-2040Z, C-3020Z, C-3040Z, C-40Z/D-40Z, C-4040Z a E-100RS musíte nejprve odpojit fotoaparát od počítače, nastavit mód "A/S/M", zapnout foťák, otevřít dvířka slotu pro Smart Media karty, na 3 sekundy současně stisknout tlačítko aktivující menu ("OK/Menu") a tlačítko pro zapnutí/vypnutí LCD displeje. Na displeji se objeví se servisní menu, ve kterém zapnete "Camera Control" na "ON", potvrdíte a zavřete dvířka od slotu pro Smart Media kartu.
U modelu C-700UZ je postup trochu odlišný. Odpojíte foťák od počítače, nastavíte mód "A/S/M", zapnete foťák, vyndáte Smart Media kartu (stále při zapnutém foťáku!), zavřete dvířka od Smart Media slotu, na 3 sekundy současně stisknete tlačítko "OK/Menu" a tlačítko aktivující LCD displej. Opět se opět objeví servisní menu, ve kterém aktivujete "Camera Control" na "ON" a můžete vrátit zpátky Smart Media kartu a zavřít dvířka.
Cam2Com - nastavení rozsahu zoomu s možností jeho automatického otestování
Cam2Com - manuální nastavení zoomu před pořízením snímku
Pokud je fotoaparát přepnutý do remote control módu, není standardním způsobem možné stahovat fotky do počítače, Cam2Com má ale samozřejmě své vlastní funkce pro download fotografií. Chcete-li používat elektronický hledáček fotoaparátu nebo jeho LCD displej jaké náhledový systém v počítači, musíte v Cam2Com vždy nejprve aktivovat funkci pro vyfocení snímku v podobě náhledu se zvoleným rozlišením, reálné "propojení" optiky s náhledovým systémem v počítači není možné. A co všechno můžete přes USB kabel s fotoaparátem provádět? Není toho zrovna málo, ale na druhou stranu některé pokročilé funkce fotoaparátu (v závislosti na modelu) nejsou v programu dostupné. Mezi běžné věci patří pochopitelně pořizování snímků s jejich takřka okamžitým přenosem do počítače v rámci rychlosti USB rozhraní daného modelu fotoaparátu (u fotek s rozlišením cca 3 mpix a výš to pár vteřin trvá), nastavení objektivu/zoomu, nastavení většiny z parametrů expozice, bezeztrátové otáčení pořízených fotografií, porovnávání fotografií, provoz fotoaparátu v módu "pomalé" webové kamery apod.
Cam2Com sám o sobě není nijak zvlášť složitý program a pokud jste alespoň částečně seznámeni s možnostmi svého digitálního fotoaparátu, budou Vám všechny funkce programu hned jasné. Například při provozu fotoaparátu v jednom z módů webové kamery si můžete nastavit jak cestu pro ukládání snímků, tak i případnou rotaci pořízených snímků, jejich celkový počet (maximálně 999999 snímků) a dobu mezi jejich pořizováním, stejně jako pojmenování/číslování snímků. Je snad jasné, že budete-li po fotoaparátu takovéto služby vyžadovat, musíte mu zajistit napájení o dostatečné výdrži, čehož se samozřejmě nejlépe zhostí klasický externí AC Adaptér. Nemusím snad také připomínat, že všechny EXIF informace ukládané fotoaparátem do snímků jsou při přenosu do počítače přes Cam2Com zachovány. Všechny základní parametry expozice vidíte v okénku "Capture Properties", ze kterého můžete ovládat jak blesk (nezapomeňte ho ale u některých modelů fotoaparátů manuálně aktivovat), tak vyvážení bílé barvy, čas expozice, ostření apod.
[-more-]{Pine Tree Computing Camera Controller}
Druhým poměrně kvalitním programem pro dálkové ovládání digitálních fotoaparátů Olympus je poměrně kvalitní Camera Controller firmy Pine Tree Computing. Opět se jedná o "freeware" (záměrně v uvozovkách, v licenčním ujednání se dočtete celkem zajímavé věci a při instalaci je vyžadováno sériové číslo, které je ovšem zatím nedílnou součástí installeru) a opět jsou podporovány vybrané modely fotoaparátů Olympus - konkrétně se jedná o modely Olympus D-360L, D-460 Zoom, D-490 Zoom, D-211 Zoom, C-2100 Ultra Zoom, C-3000 Zoom, C-3030 Zoom, C-2040 Zoom, C-3040 Zoom, C-4040 Zoom, C-700 Ultra Zoom a E-100RS ovládané přes USB či sériové rozhraní. Stejně jako v případě Cam2Com je Camera Controller určen pro Windows 98/ME/2000/XP a doporučené nároky na jeho provoz jsou procesor s taktem alespoň 300 MHz a 128 MB RAM. Pokud je Vám podezřelé, že s programem nejdou ovládat high-end digitální fotoaparáty značky Olympus jako jsou například modely D-510, E-10 nebo E-20, budete se s tímto smutným faktem prostě muset smířit, dle autorů programu totiž tyto fotoaparáty zkrátka mód remote control nepodporují nebo nejsou kompatibilní s žádným ze současných (a hlavně dostupných) Olympus SDK kitů. Před použitím programu je nutné zapnout u fotoaparátu podporu dálkové správy, postup je stejný jako u Cam2Com (viz výše).
Camera Controller - uživatelské rozhraní programu
Mimo klasického pořizování fotografií umí Camera Controller stejně jako Cam2Com fotit i v módu webové kamery s nastavitelnou prodlevou mezi jednotlivými snímky a rovněž podporuje většinu z nejrůznějších expozičních atp. nastavení dostupných v digitálním fotoaparátu jako je nastavení rychlosti závěrky, manuálním či automatickém zaostření objektivu, nastavení zoomu, hodnoty ISO, aktivaci blesku, vyvážení bílé apod. Fotografie stažené na disk si můžete přímo z programu prohlížet ve formě slideshow, výhodou oproti Cam2Com je přímá podpora videocapture zařízení - pokud je tedy Vás digitální fotoaparát vybaven videovýstupem a máte v počítači nějakou video či TV kartu nebo jiné grabovací zařízení s videovstupem, můžete po propojení foťáku s kartou využít reálný náhledový systém přímo na monitoru a nemusíte neustále ručně aktualizovat náhled pořizováním snímků ve zvoleném rozlišení. rozlišení pro různé pracovní módy si mimochodem můžete nastavit v preferencích programu, ve kterých najdete také řad dalších věcí spojených s downloadem fotografií do počítače, posílání pořízených fotografií na internet respektive FTP server a další užitečná nastavení.
preference - nastavení základních vlastností programu
preference - nastavení pro stahování fotografií do počítače
preference - nastavení komunikačního rozhraní
preference - nastavení kvality fotek pro různé operační módy
preference - nastavení FTP serveru pro posílání fotografií na internet
Vzhledem k nulové ceně obou výše popsaných programů lze omluvit jejich občasné výpadky v podobě tuhnutí obou programů při spojení s digitálním fotoaparátem (opravdu ale pouze občasném), poněkud těžkopádném ovládání některých funkcí apod., celkově se ale jedná o velmi zajímavé a užitečné nástroje pro pořizování statických snímků a automatizaci některých dílčích částí fotografického procesu. Pokud si dáte práci, možná na internetu najdete i další freewarové, sharewarové či komerční programy určené pro dálkové ovládání digitálních fotoaparátů různých značek jako je například starší Epson PhotoPC podporující většinu fotoaparátů s procesorem Fujitsu's SPARCLite a čipsetem/firmware od Sierra Imaging (například starší i novější modely digitálních fotoaparátů Agfa, Epson, Nikon, Olympus, Polaroid, Sanyo a Toshiba vybavené sériovým rozhraním). Na úplný závěr bych ještě rád poděkoval Petrovi Pokornému alias pp21, díky jehož námětu a zaslaným informacím tento článek vznikl, z čehož mohou doufám profitovat i ostatní majitelé digitálních fotoaparátů značky Olympus a dalších.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024