Dalekohled jako náhrada zoomu u digitálních fotoaparátů - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Dalekohled jako náhrada zoomu u digitálních fotoaparátů

26. července 2002, 00.00 | Česká lidová tvořivost nezná mezí. Nechce se vám platit za digitální objektiv se silným teleobjektivem? Nabízíme vám návod našeho čtenáře vč. ukázek, jak používat kombinaci digitální fotoaparát + dalekohled. Není to tak težké a výsledky mohou být překvapivě dobré.

{Úvod}

Pokud vlastníte digitální fotoaparát se zoomem, jistě dokážete ocenit jeho možnosti. Ne každý však ale vlastní fotoaparát s takovým optickým přiblížením, aby s ním byl maximálně spokojen. Řekl jsem si, že když existují předsádky a teleobjektivy, kterými se dá rozsah zoomu zvýšit, proč by se nedalo fotografovat s využitím dalekohledu, resp. triedru. Leč se to zdá možná nepravděpodobné, funguje to. A k mému překvapení dokonce perfektně.

Základem je mít po ruce triedr s dostatečně širokým průměrem okuláru (to je ta část, do které se běžně díváte, když si chcete něco přiblížit). Druhou samozřejmostí je fotoaparát s možností focení přes LCD displej, případně elektronický hledáček. To je důležité hlavně kvůli ostření.


Výřez 1:1 hodin fotografovaných na obrázku výše. Celou fotografii získáte po kliknutí na výřez

Výhodou samozřejmě je, pokud je digi a dalekohled velikostně kompatibilní, aby se dali dobře a snadno spojit. Tím mám na mysli velikost objektivu a okuláru.

Osobně jsem testoval fotografování s použitím v dnešní době low-endového aparátu Olympus C-900 Zoom 1.3 megapixelu, který nabízí 3x optický zoom, ve spolupráci s dalekohledem Bilogon Sport 9007 s parametry 7x50 (v praxi to znamená, že dalekohled zvětšuje 7x a má průměr objektivu 5 cm). Nejedná se tedy o žádné profesionální vybavení.

Výhodou je však v tomto případě již zmiňovaná kompatibilita. Dalekohled má gumovou násadku na konci okuláru, kterou lze využít snadno jako přechodku, protože má stejný rozměr, jako objektiv fotoaparátu. (viz obrázek)

Je to výhoda hlavně kvůli ostrosti snímků. Když budete držet v jedné ruce dalekohled a v druhé ruce fotoaparát, je pak daleko těžší udržet dva přístroje v klidu. Nehledě na to, že vám už nezbude třetí ruka na stisknutí spouště :o). Nepochybuji ale o tom, že se najde šikula, který zvládne i to.

Jakmile se vám podaří vše co nejlépe spojit, zapnete LCD displej na fotoaparátu a začnete ostřit (nemusím doufám připomínat, že je zapnutý LCD displej velký žrout energie - dvě sady akumulátorů doporučuji). Osobně jsem vůbec neřešil fotoaparát a nechal sem ho na automatické ostření. S dalekohledem si už musíte pohrát trošku víc. Nezáleží na tom, jestli má centrální ostření nebo ne, jelikož je fotoaparát pochopitelně připevněn pouze k jednomu okuláru. Je to ale pohodlnější. Pokud váš dalekohled centrální ostření má, je logické fotoaparát připevnit na levý okulár, tedy ten, který není pohyblivý (neostří). Opět si tím hodně ulehčíte.

Fotit můžete bez zoomu, ale i s jeho maximální rozsahem. Pokud budete fotit bez něj, pravděpodobně nebude obraz po celé ploše snímku, protože zachytíte i okolí čočky okuláru, tedy tmu (viz ukázky). U některých fotografií to však může být o to zajímavější. Každopádně se snažte, aby byly čočky fotoaparátu i okuláru co nejblíže u sebe, na druhou stranu to ale nepřehánějte, abyste si čočky o sebe nepoškrábali.

Sledujte LCD displej a snažte se nastavit zaostření na dalekohledu co nejoptimálněji. Přestože se vám na displeji může zdát vše maximálně ostré, po stisknutí spouště možná zjistíte, že fotka už tak úplně ostrá není. Chce to trošku testování a zkoušení, než najdete přesnou pozici. Jakmile ji najdete, můžete si ji na dalekohledu jakýmkoli způsobem označit, abyste s ním už příště nemuseli moc laborovat. Doporučuji využít např. samolepku s nakreslenou čárkou, která půjde případně snadno odstranit: Je to daleko lepší, než si dalekohled nenávratně počmárat.

Co se však týče ostrosti snímků, je tu daleko větší problém a to udržet při fotografování vše v klidu tak, aby výsledkem nebyly jenom rozmazané šmouhy. V mém případě jsem při spojení uvedených přístrojů získal maximální zvětšení 21x. Nemusím tedy moc zdůrazňovat, že to s takovýmto amatérským propojením, bez závitu a bez jakékoli optické stabilizace, není žádná legrace (nechci ani domyslet, jaké to asi je s fotoaparátem a triedrem, z nichž každý má 10tinásobné přiblížení - celkově tedy 100x). I tak se ale s pevnou rukou dají nafotit až zázračně ostré fotky. Jak můžete vidět na obrázku, lze poměrně ostře fotit i v noci.

Leckdy pomůže opřít konec dalekohledu o něco, co je po ruce (zábradlí, parapet u okna). Máte-li stativ, vytáhněte ho hned ze skříně, ale i tak počítejte s tím, že to nebude úplně snadné. Pamatujte na dokonalé očištění všech čoček, tedy jak u dalekohledu, tak u fotoaparátu.

Pro začátek si vyzkoušejte vyfotit něco, co se moc nehýbe, ale má nějaké ty detaily. Např. venkovní hodiny. Naučíte se tak dobře ostřit a udržet vše v klidu. Až potom se vrhněte na pohybující se objekty, jako jsou lidé, auta a až v úplně poslední řadě ptáci. Zachytit letícího ptáka je asi to nejtěžší. To ostatně platí i pro klasické fotografování.

Postup, který jsem zde popsal, berte spíše jako návod jak se se svým foťákem vyřádit a ozkoušet si další jeho možné využití. Také doufám, že hned nevyrazíte na nákup "nějakého toho triedru". Je pravděpodobné, že ne všechny typy fotoaparátů a dalekohledů budou vhodné (nerad bych v poště nalezl účtenky, které po mě budete chtít proplatit :-)

Profesionální fotograf během čtení tohoto článku pravděpodobně zešílel, vytrhal si všechny vlasy, pokud vůbec přežil. Při amatérském použití ale věřím, že můžete nafotit zajímavé snímky, které byste bez drahého vybavení nezískali. Budu rád, když mi o vašich pokusech a zkušenostech napíšete.

[-more-]{Ukázka 1 - McDonald}

Fotografie byly zmenšeny z původního rozměru na šíři 468, nebyly však ořezány


Bez zvětšení


3x optické zvětšení fotoaparátu, bez dalekohledu


Maximální zvětšení - jak optický zoom, tak dalekohled

[-more-]{Ukázka 1 - hodiny}

Fotografie byly zmenšeny z původního rozměru na šíři 468, nebyly však ořezány


Bez zvětšení


3x optické zvětšení fotoaparátu


Maximální zvětšení - jak optický zoom, tak dalekohled

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: