Co je to korekce expozice blesku? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Co je to korekce expozice blesku?

Focení s interním bleskem

13. října 2005, 00.00 | Práce s bleskem je poměrně častou technikou fotografování. Externí systémové blesky nabízejí zpravidla velkou škálu funkcí, ale co ty vestavěné? Jednoduché fotoaparáty jim umí nastavit maximálně pouze režim záblesku a ty pokročilejší umožní i kompenzaci záblesku, které se dnes budeme věnovat.

Práce s bleskem je poměrně častou technikou fotografování. Externí systémové blesky nabízejí zpravidla velkou škálu funkcí, ale co ty vestavěné? Jednoduché fotoaparáty jim umí nastavit maximálně pouze režim záblesku a ty pokročilejší umožní i kompenzaci záblesku, které se dnes budeme věnovat. Článek by měl posloužit zejména fotoamatérům. Rozsáhlejší článek o blescích, zejména externích, přineseme později.


interní blesk

Měření expozice
Měření expozice probíhá s použitím blesku velmi podobně jako u měření expozice bez blesku. TTL (through the lens) měření je používané v drtivé většině případů a manuální externí blesky jsou u digitálů spíše raritou nebo nouzovým řešením. Při měření expozice je potřeba si rozdělit scénu na pozadí a popředí. Pozadí je ta část, či oblast snímku, kde záblesk nebude mít příliš vliv, tj. oblast, kam záblesk nedosáhne. Expozici této části ovlivníme nastavením clony i času. Popředí je ta část snímku, kde expozici blesk ovlivní a vliv zde má především intenzita a délka trvání záblesku a clona. Popředí i pozadí můžeme samozřejmě ovlivnit i citlivostí. Tímto získáváme dvě různé korekce expozice, korekci popředí a korekci pozadí.
Velmi zjednodušeně řečeno, pokud bychom měli vždy stejnou intenzitu a dobu záblesku, tak pozadí ovlivníme nastaveným časem a popředí nastavenou clonou. V reálu však můžeme výkon blesku měnit, a potřebujeme také pracovat s hloubkou ostrosti (která je ovlivněna clonou), takže situace je o něco složitější.
Měření expozice se zábleskem je velmi často svázáno se zaostřovacím bodem. To znamená, že v místě zaostření je také změřena expozice a tato oblast se bere jako popředí, tzn. oblast, která má být osvětlena bleskem. Díky výpočtu zaostřené vzdálenosti se tak blesk dozví jaký výkon nastavit. Problém vazby na zaostřovací bod přináší také problémy, protože velmi často fotograf zaostří (namáčkne spoušť) na nějaký objekt a poté změní kompozici (zaostřený objekt nechce mít uprostřed snímku). Tím se ale vše mění a při domáčknutí spouště se vyhodnocuje jako popředí jiná část snímku a může se tak stát, že předmět, na který jsme zaostřili, je nyní přeexponovaný nebo podexponovaný. K řešení problému nám může pomoci korekce intenzity záblesku.


externí blesk

Korekce intenzity záblesku
Slouží k ovlivnění výsledků automatického měření. Nastavuje se velmi podobně jako kompenzace expozice bez blesku. Samozřejmě má své vlastní tlačítko nebo položku v menu, ale udává se také jako např. +-2EV po 1/3EV krocích. Nebo +-3EV po 1/3EV krocích apod. Horší variantou je korekce intenzity záblesku bez udaných jednotek, tzn. v blíže neudaných krocích. Toto umožňují zpravidla ty nejjednodušší modely. Obvykle jde o snížení a zvýšení výkonu blesku, kde máme na výběr třeba jen tři různé kroky.
Korekce má také trochu jiný vliv u externích blesků s pohyblivou hlavou. Pokud budeme fotografovat pomocí odrazu blesku od stropu (poskytuje velmi měkké osvětlení takřka bez stínů), tak musíme počítat s tím, že blesk to neví a díky odrazu od stropu se prodlužuje dráha světla. To znamená, že korekce bude mít větší vliv.

 
vlevo bez blesku, vpravo s doplňkovým bleskem

 
vlevo bez korekce, vpravo s korekcí

Shrnutí
Blesk nemusí být pouze atmosféru ničící ostré světlo, které lidem nadělá červené oči. Lze jej používat i kreativně, například v protisvětle. Automatická měření jsou ve standardních podmínkách velmi přesná, ovšem ne vše je zcela ideální, a tak nám velmi často může pomocí korekce intenzity záblesku. Ta může být buď udávána jako interval EV kroků nebo bez blíže určeného efektu. Situaci může vyřešit také funkce uzamknutí expozice blesku, kterou mají bohužel pouze vyspělé fotoaparáty.
Kombinaci fotoaparát + externí blesk může mít u různých výrobců různé nastavení a principy, je tedy vhodné přečíst si manuál.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: