Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Co dokáže prach?
DF Praxe rezimy
29. června 2005, 00.00 | V předchozím díle jsme si nastínili co dělat když se fotoaparát dostane do kontaktu s vodou. Druhou nepříjemnou situací je kontakt s prachem, nebo jinými drobnými částicemi. Prach je prakticky všude, a tak se kontaktu s ním nevyhneme. Nepříjemným důsledkem jsou skvrny a tečky na snímcích. Co s tím?
V předchozím díle jsme si nastínili, co dělat, když se fotoaparát dostane do kontaktu s vodou. Druhou nepříjemnou situací je kontakt s prachem, nebo jinými drobnými částicemi. Prach je prakticky všude, a tak se kontaktu s ním nevyhneme. Nepříjemným důsledkem jsou skvrny a tečky na snímcích. Co s tím?
Jak poznáme míru znečištění?
Nečistoty se na snímcích mohou někdy projevovat více a někdy méně. Proč? Z důvodu různého zaclonění. S rostoucím clonovým číslem roste hloubka ostrosti a tím i míra zobrazení nečistot. Pokud tedy fotografujeme na minimální clonové číslo (clona je nejvíce otevřená), tak se nečistoty nemusí vůbec projevit. Můžeme tedy provést jednoduchý test, kdy nastavíme clonové číslo na maximum a vyfotografujeme bílou plochu. Dobře k tomu může posloužit i obloha. Větší nečistoty poznáme i bez přibližování. Prohlédnutím snímku při přiblížení 1:1 zjistíme míru znečištění.
nečistoty se mohou projevovat různě
Kompaktní fotoaparáty
U digitálních kompaktů je situace o něco složitější z toho důvodu, že se jedná o uzavřený celek, a není dobré se jej pokoušet otevírat. Pokud na snímcích nalezneme tmavě šedé, nebo černé tečky, tak jsou dvě místa, kde se může prach nacházet. Pokud se jedná o vstupní čočku, tak je situace o mnoho jednodušší. Zde můžeme opatrně objektiv vyčistit sami pomocí stlačeného vzduchu, nebo štětečkem.
Pokud jsme vstupní čočku objektivu důkladně vyčistili a na snímcích jsou stále stopy znečištění, tak se zřejmě dostal prach dovnitř optické soustavy. U kompaktů se jedná o nepříjemnou záležitost a nedoporučuje se pokoušet se fotoaparát vlastními prostředky rozebírat. Jednak riskujeme jeho poškození, v lepším případě pouze ztrátu záruky. V tomto případě je tedy nutné odnést fotoaparát do servisu, kde se provede čištění.
DSLR zrcadlovky
U digitálních DSLR zrcadlovek je situace jednodušší v tom, že můžeme provést čištění sami. U zrcadlovek se velmi často můžou nečistoty usadit na hledáčku. Pokud tedy pohledem do hledáčku zaznamenáme nečistoty, pak nemusí nutně jít o prach na čočkách objektivu, ale pouze na hledáčku. Kde se nečistoty nachází zjistíme testem, pokud na snímku nevidíme žádné stopy, pak se jedná o nečistoty na hledáčku nebo na zrcátku.
Pokud tedy zjistíme nečistoty na snímcích, tak se může prach nacházet na objektivu, nebo na snímači. U objektivu je nutné vyčistit obě strany, tzn. první i poslední čočku. Pokud na snímcích dále přetrvávají rušivé tečky, tak nastává situace, které se bojí mnoho uživatelů. Čištění snímače.
Nejedná se o tak složitý zákrok, jak si mnoho lidí myslí. Samotný snímač je chráněn skleněným filtrem, a tak při jemné manipulaci hrozí pouze velmi malé riziko poškození. Existují dvě metody, jak snímač čistit. O něco málo invazivní je čištění vzduchem. Není však dobré používat stlačený vzduch, ale pouze klasický balónek. Vzduchem však neodstraníme mastné nečistoty, které se k filtru snímače „přilepí“. Zde je nutné použít speciální štětečky, nebo utěrky. Čištění snímače se však budeme věnovat v samostatném článku, jedná se o problematiku značně obsáhlou.
Velmi dobrým řešením je však čištění snímače v autorizovaných servisech, kdy některé společnosti poskytují čištění zdarma v rámci záruky a některé chtějí za tuto službu platbu v řádu stokorun. Bohužel i u objektivů pro zrcadlovky se může stát, že se nečistoty dostanou do objektivu, ovšem jedná se o výjimečné případy a opět je nutné navštívit odborníky. Výjimkou mezi DSLR zrcadlovkami jsou modely E-1 a E-300 od společnosti Olympus, které mají před snímačem filtr, který nečistoty zachycuje a při každém zapnutí fotoaparátu je z něj pomocí ultrazvukového vlnění „sklepe“ na speciální proužek, na který se přilepí.
Shrnutí
Tečky a šmouhy často kazí radost z povedeného snímku, a tak kromě jejich odstraňování ve Photoshopu apod. se můžeme začít pídit po tom, kde se vlastně nečistoty usadily. Nejhorší variantou je prach uvnitř objektivu, nebo kompaktního fotoaparátu. Jelikož se jedná o uzavřené systémy, tak je lepší jejich čištění nechat odborníkům.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024