Cestovní universální čtečka iTec v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Cestovní universální čtečka iTec v praxi

iTec recenze

18. dubna 2001, 00.00 | Redakčním testem nám prošla velice zajímavá miniaturní cestovní čtečka paměťových karet SmartMedia a CompactFlash I/II. Čím nás zaujala?

Pokud pravidelně používáte digitální fotoaparát, jistě jste minimálně zauvažovali o nákupu čtečky paměťových karet. Pokud fotografujete na cestách a používáte přenosný počítač, tak je potřeba čtečky o to aktuálnější. Vyšší komfort je nasnadě stejně jako úspora baterií ve fotoaparátu, ale jakou čtečku vybrat? V dnešní recenzi vám představíme jednu velmi sympatickou s označením i-Tec PT 7002 či lidově USB CF+SM Reader Travel, kterou nám do testů zapůjčila společnost Comdis.

Technické parametry
PT 7002 je universální zařízení podporující jak paměťové karty SmartMedia, tak i karty formátu CompactFlash I i II. Maximální podporované kapacity bohužel nejsou uváděny. Fyzicky se do miniaturního zařízení o rozměrech 85 mm x 55 mm x 15 mm vešly dva sloty nad sebe. Ono také kromě zmíněných slotů, jedné LED diody a mini USB konektoru toho na čtečce jako takové víc nenajdete. Označení jako cestovní je v tomto případě zcela v pořádku. Kromě miniaturních rozměrů se zařízení může pochlubit i přímým napájením z USB portu počítače a koženkovým pouzdrem pro bezproblémový transport.
Ovladače pro PT 7002 jsou k dispozici pro operační systémy Windows 98/2000/Me a MacOS 8.5.1 či vyšší. Prakticky tedy pro všechny běžné operační systémy korektně pracující s USB rozhraním, přes které se zařízení připojuje.

Instalace
K zařízení je dodáváno jedno klasické CD, na kterém najdete dohromady něco málo přes 0,5 MB dat. Je možná škoda, že někoho nenapadlo použít menší CD, které je o něco skladnější, ale to už je opravdu jen taková drobnost. Čtečka je všemi operačními systémy bez problémů detekována a s ovladači z CDčka nám na našich Windows 98 fungovala na první pokus a dokonce i bez restartu počítače. Po rozpoznání USB řadiče systém detekoval čtečku jako takovou a v seznamu zařízení se objevila pod krycím názvem "USB2IDE BulkOnly Storage". Tento název pochází z univerzálních ovladačů společnosti ScanLogic, která je výrobcem vestavěné USB logiky.
Mnohem důležitější je skutečnost, že po skončení instalace operační systém nabídl dva nové výměnné disky, které zprostředkovávají přenos dat z/do jednotlivých slotů.
Vše je tedy plně Plug'n'Play a funguje bez problémů i odnímání zařízení za běhu počítače. Odstranění ovladačů proběhlo rovněž bez problémů.

Praktický provoz
O stavu zařízení informuje poměrně malá LED dioda, která je umístěna zhruba uprostřed horní stěny. Po připojení k počítači se rozsvítí červeně, což signalizuje, že čtečka odebírá proud z počítače. Pokud se pracuje s vloženou paměťovou kartou, tak jedna polovina diody bliká oranžově. Levá polovina je vyhrazena pro SmartMedia slot, pravá pro CF. Pokud se pracuje s oběma sloty současně, tak diody střídavě poblikávají v závislosti na aktivitě. To ve svém důsledku znamená, že přestože z uživatelského hlediska pracují oba sloty nezávisle na sobě, prakticky probíhá datový přenos pouze na jednom z nich a ovládací logika je rychle střídá. Zřejmě je v zařízení i nějaká vyrovnávací paměť, protože přenos mezi dvěma kartami je rychlejší než přenos do či z počítače o cca 30%.
K LED diodám ještě jedna drobná poznámka. Konstruktéři bohužel zvolili velmi miniaturní diody a navíc dost nešťastně zkombinovali oranžovou a červenou barvu. Výsledkem je bohužel špatně rozpoznatelný rozdíl mezi klidovým stavem a aktivitou zařízení. Několikrát se nám stalo, že letmým pohledem jsme nezaregistrovali probíhající zápis na kartu, což je nepříjemné.
Co se týče manipulace s daty na kartě, ta závisí pouze na libovůli uživatele. Simulace dvou externích disků je ideální cestou, kterou v poslední době volí drtivá většina výrobců.

Přenosová rychlost
Rychlost práce s daty na paměťových kartách je v tomto případě jednoznačně limitována rychlostí USB rozhraní. O tom svědčí i skutečnost, že přenos mezi oběma sloty je rychlejší než přenos do počítače. Výrobce udává přenosovou rychlost 500 - 800 kB/s. V praxi záleží na velikosti přenášených fotografií, přesto průměrná rychlost se při všech testech pohybovala kolem 760 kB/s při zápisu a 920 kB/s při čtení. Tyto výsledky jsou u USB zařízení velice dobré.

Hodnocení
PT 7002 je příjemně malé a praktické zařízení pro všechny fotografy používající jak SmartMedia, tak i CompactFlash karty. Díky miniaturním rozměrům a praktickému pouzdru se jedná o opravdu cestovní řešení, které při svých toulkách oceníte. Ani doporučená koncová cena 2.300 Kč bez DPH by pro vás neměla být překážkou, takže až na trochu nepovedené diody prakticky není co vytknout. Pokud máte přenosný počítač s USB rozhraním a nechcete rychlejší řešení v podobě PC Card či FireWire, tak rozhodně koupi můžeme vřele doporučit!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: