Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
CES 2012: Co jsou to XQD karty?
QXD
10. ledna 2012, 00.00 | Uvedení Nikonu D4 pro mnoho fotofandů neznamenalo jen další super profesionální fotoaparát, ale přineslo i nečekanou otázku. Co jsou to XQD karty? Právě XQD je druhým paměťovým slotem Nikonu D4, který jako první fotoaparát probouzí tento formát k životu.
Hned úvodem by se slušelo říct, že XQD není žádnou super novinkou a nevymyslel jej Nikon. Nikonu se ale jeho trochu nečekaným nasazením v Nikonu D4 podařilo přilákat k tomuto novému formátu paměťových karet pozornost médií i běžných uživatelů. Ale začněme hezky od začátku.
XQD se poprvé objevilo v tiskových zprávách již před více jak rokem. Přesně řečeno v listopadu 2010 oznámily společnosti SanDisk, Sony a Nikon, že budou společně vyvíjet nový typ paměťových karet s vysokou kapacitou a přenosovou rychlostí. Vzápětí se k této aktivitě přihlásila CompactFlash Association (CFA) a převzala XQD jako jeden ze svých budoucích formátů.
Trvalo to skoro přesně rok a začátkem prosince 2011 byla oficiálně zveřejněna CFA specifikace XQD karet. Od specifikace na papíře k praxi často bývá dlouhá cesta. Nicméně v případě XQD karet následovalo již za měsíc představení Nikonu D4 a jen několik dní nato Sony oznámilo uvedení prvních XQD karet, čtečky a PC Express adaptéru. Právě začínající veletrh CES 2012 se tak stává reálnou premiérou tohoto formátu.
Co jsou XQD karty zač?
Význam zkratky XQD, pokud vím, nikdo oficiálně nepotvrdil. Nicméně důležitější než akronym je standard jako takový. XQD karty mají rozměr 38,5 × 29,8 × 3,8 mm, jsou tedy objemově zhruba o 1/4 menší než klasické CF I karty a zároveň o něco málo větší než SD karty. Z rozměrů vyplývá, že fyzicky se XQD nevejde do CF slotu a pochopitelně ani obráceně. Nicméně by karty měly mít stejné kovové pouzdro jako CF karty a tudíž nabízet zhruba stejnou odolnost.
Hlavním konstrukčním rozdílem mezi stávajícími CF a přicházejícími XQD kartami je datové rozhraní. Zatímco CF používá standard PATA, který se dnes pomalu stává úzkým hrdlem, XQD používá PCI Express formát. Toto rozhraní dnes nabízí maximální teoretickou přenosovou rychlost 2,5 Gb/s s tím, že je již navržena i varianta s 5 Gb/s s použitím PCIe. To v prvním případě znamená propustnost až 250 MB/s, v druhém dokonce 500 MB/s. Pro srovnání nejrychlejší stávající CF standard UltraDMA 7 nabízel maximálně 167 MB/s. Navíc nový standard umí adresovat až 2 TB maximální kapacity, takže by měl být dostatečně otevřený do budoucna.
Trocha politického zákulisí
Možná si pokládáte logickou otázku, proč přichází další formát paměťových karet, když již nyní je na trhu víc typů karet, než by se komukoli líbilo? Odpověď je jednoduchá, i když příliš nepotěší. Důvodem je samozřejmě konkurenční boj mezi jednotlivými skupinami výrobců a potápějící se loď CF karet.
Přes mnoho pokusů dnes na trhu dominují dvě uskupení. Prvním jsou výrobci soustředění kolem formátu SecureDigital (SD) v čele s Toshibou, druhým pak ti kolem CompactFlash (CF) v čele se SanDiskem. SD dlouhodobě vsází na miniaturizaci a maximální přenosovou rychlost. Díky tomu se mu daří v mobilních telefonech a obecně zařízeních menších rozměrů a postupně se stává dominujícím formátem. CF sází dlouhodobě zejména na maximální kapacitu, odolnost a zaměření na profesionální klientelu. Jednoduše řečeno, těží ze své marketingové nálepky „profesionálnějšího řešení“. A zde je právě zakopaný pes – CF pomalu ztrácí své pozice, a to zejména s nástupem FullHD videa, které jen s obtížemi stíhá ukládat. Tudíž formát XQD přišel jako spása v pravý okamžik. Stojí za ním silní hráči, schopní dostat jej rychle do praxe, řeší problém s rychlostí a do SD portfolia se opravdu nehodil. A tak vznikl nový standard podporovaný CFA, přestože přímo konkuruje jeho CF+ kartám.
Spojení Sony, Nikonu a SanDisku není náhodné. Největším konkurentem XQD jsou SDXC karty, které nejvíce na trh tlačí Toshiba, Canon, Panasonic a Lexar. Motivace otců formátu je tedy zřejmá. O to větší je u Sony, protože její MemoryStick je prakticky mrtvý, a proto nepřekvapí, že právě Sony je nejaktivnějším členem skupiny a dokonce je i držitelem obchodní značky XQD, kterou bezplatně poskytuje členům CFA.
Praxe zatím trochu pokulhává
První oficiálně představené XQD karty má na svém kontě Sony. Konkrétně se jedná o karty s kapacitou 16 GB a 32 GB a přenosovou rychlostí omezenou na 1 Gb/s, tedy maximálně 125 MB/s. To má zatím k výhodám slibovaným standardem daleko a ani oznámená cena 130, resp 230 USD nepotěší. Na druhou stranu si musíme uvědomit, jak krátká doba uběhla od prvního představení.
Shrnutí
XQD je v tomto okamžiku hudbou budoucnosti. Slibuje podobnou přenosovou rychlost a maximální kapacitu jako nejnovější standard SDXC. Stejně jako u SDXC součastné karty nedosahují slibovaných parametrů a je otázkou pro křišťálovou kouli, zda a kdy jich dosáhnou. XQD dnes rozhodně neznamená revoluci, a nakolik se uchytí v budoucnu, je ve hvězdách.
Největší smysl samozřejmě dávají tyto karty pro záznam videa ve vysokém rozlišení či rychlé sekvenční fotografování do RAW formátu, což je předurčuje zejména pro profesionální nasazení. Dovolím si však odhadnout, že profesionálové budou zatím čekat, až klesne cena, a hlavně přijdou XQD karty slibovaných parametrů. Takže zatím bude stačit, když XQD zařadíme do svého slovníku, a až čas ukáže, co přinese.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024