CeBIT 2004: Kapalná čočka od Philipsu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

CeBIT 2004: Kapalná čočka od Philipsu

22. března 2004, 00.00 | Při příležitosti letošní výstavy CeBIT v německém Hannoveru prezentuje společnost Philips unikátní ostřící čočku, která se neskládá ze žádných pohyblivých mechanických částí. Její technologie je založena na principu zaostřování lidského oka - tedy změny zaostření se dosahuje změnou tvaru čočky.

Neustálá miniaturizace digitální techniky vyžaduje hledání nových technologií. Jednou z takových zajímavých inovací, kterou jsme viděli na letošní výstavě CeBIT, je kapalná čočka s proměnou vzdáleností zaostření od společnosti Philips. Jak ve skutečnosti vlastně vypadá a co od ní můžeme očekávat?

Konstrukce a princip technologie
Kapalná čočka společnosti Philips je tvořena dvěmi vzájemně nemísitelnými kapaliny s odlišným indexem lomu světelných paprsků, uzavřenými v krátké skleněné trubičce zakončené průhlednými zátkami. Jedna kapalina je na vodní bázi a je elektricky vodivá, druhá je naopak z nevodivého oleje. Vnitřní povrch této trubičky a víčko na jednom konci je potažen voděodpudivou (hydrofobní) vrstvou, čímž je vodivá kapalina na opačném konci trubičky formována do hemisférického tělesa. Tím je vlastně tvořena sféricky zaoblená čočka.

Tvar čočky je určován přiloženým elektrickým nábojem na hydrofobní vrstvu pokrývající stěny trubičky. Elektrický náboj mění vlastnost tohoto materiálu - smáčivost. Tím je ovlivněno povrchové pnutí a tudíž i tvar vodivé kapaliny.

S větším přivedeným nábojem smáčí vodní kapalina více stěny trubičky, čímž se mění poloměr zakřivení takto vzniklé čočky tvořené přechodem mezi oběmi kapalinami. Z původně konvexní čočky se přes zcela plochou rovinu získá čočka konkávní. Jednoduše řečeno, různě velkým přiloženým nábojem se čočka plynule mění ze spojky v rozptylku, čímž je možné lehce měnit vzdálenost zaostření.


Ukázkové zařízení
Philips na svém stánku předváděl následující technologické řešení v demonstračním zařízení. To se skládalo ze samotné fluidní čočky měřící v průměru pouhé 3 mm a dlouhé 2,2 mm doplněné o další elektroniku.

Tato miniaturní soustava je schopna zaostřit od 5 cm do nekonečna s úžasnou reakční dobou 10 ms, potřebných pro přeostření z nejkratší na nejdelší vzdálenost. K tomu je potřeba pouhý elektrostatický náboj tvořený stejnosměrným zdrojem při takřka nulové spotřebě energie.

Dle sdělení společnosti Philips byl celý mechanismus testován pro dlouhodobý provoz. Výsledkem je více jak milión změn zaostřené vzdálenosti bez ztráty optických vlastností čočky. Navíc tato nová technologie by měla být schopna odolávat nárazům a měla by i pracovat v širokém rozsahu provozních teplot. To ji předurčuje k masovému nasazení v mobilních aplikacích, jako jsou například miniaturní digitální fotoaparáty či mobilní telefony s fotografickou funkcí.

Závěr
CeBIT je místem určeným pro jedinečná setkání s nejnovějšími technologiemi i řadou zajímavých zařízení a osobností. Mezi ně bezesporu tato moderní, rychlá a energeticky nenáročná čočka patří. V demonstračním provozu působila opravdu uchvacujícím dojmem. Jak jsme však měli možnost vidět, pod krásou jednoduchostí celého zařízení se skrývala mnohem větší technologie, složená nejen z řídicího PC, ale i dalších speciálních komponent. Dle našich informací přímo ze stánku můžeme počítat s praktickým nasazení v provozu až za dva roky. To znamená, že vývojaři Philipsu mají před sebou ještě pořádný kus cesty. Zatím však vypadá, že se tato nová technologie ujme, o čemž svědčí i fakt, že o její aplikaci projevila zájem i jedna z předních fotografických společností. Věřme, že se celý projekt dočká zdárného konce a že díky němu pomalu skončí éra fixfokusových objektivů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: