Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Canon PowetShot PRO90 IS
Canon PowerShot PRO90IS
8. ledna 2001, 00.00 | Společnost Canon představila zcela nový digitální fotoaparát s rozlišením 2,6 mil. bodů, 10x optickým zoomem a dalšími přednostmi. PRO70 má konečně následovníka hodného své doby.
To, co někteří optimisté očekávali již na loňské Photokině, se stalo skutečností. Canon oficiálně zveřejnil informace o novém následovníkovi klasického PowerShotu PRO70, který nese název Canon PowerShot Pro90 IS. Tento fotoaparát se vymyká všem běžným kategoriím digitální fotografie a mohl by znamenat velice zajímavou alternativu pro mnoho uživatelů. Kombinuje v sobě zajímavé rozlišení, ultrazoom a osvědčené konstrukční prvky, což uživatelé jistě ocení, takže se na fotoaparát podívejme zblízka.
Základní technická specifikace
Fotoaparát PowerShot PRO90 IS je vybaven snímačem Sony s rozlišením 3,34 mil. bodů a barevnou maskou CMYG. Zde je však potřeba dát velký pozor, protože fotoaparát nevyužívá plné rozlišení snímače. Objektiv bohužel není schopný pokrýt celou plochu snímače, takže fyzické rozlišení fotoaparátu je POUZE 2,6 mil. bodů. Zda je to málo nebo hodně si řekneme později, teď pouze dodejme pro přesnost, že snímač nabízí rozsah citlivostí 50-400 ISO.
Předností fotoaparátu je samozřejmě objektiv, který pochází z vývojových dílen Canonu a nabízí rozsah ohniskových vzdáleností 37 - 370 mm. 13 elementů optické soustavy v deseti skupinách dokáže s překvapivě malými rozměry vyčarovat velice kvalitní obraz s 10x optickým zoomem a to vše včetně optického stabilizátoru. Komu by snad rozsah objektivu nestačil, může využít 2x/4x digitální zoom či předsádkové čočky. Světelnost objektivu je velice slušných F2.8 - F3.5.
Expoziční logika je velice podobná jako u modelu PowerShot G1. To znamená, že k dispozici jsou režimy od plně automatických, přes kreativní, poloautomatické, až po plně manuální nastavení. Clona pracuje v rozsahu F2.8 - F8.0 v 10 až 12 krocích dle polohy optické soustavy a závěrka nabízí rozsah 1/1000 - 8 sekund. Měření expozice probíhá metodou TTL a to buď na celé ploše snímku nebo bodově.
Snímky se ukládají buď ve formátu RAW nebo JPEG. RAW je speciální variantou TIFFu, který ve své klasické podobě není k dispozici. U JPEGu uživatel volí mezi třemi kompresními úrovněmi, což v kombinaci s alternativními rozlišeními nabízí bohatou možnost kontroly velikosti snímků. Maximální velikosti dosahuje RAW v plném rozlišení, který zabere cca 2MB na paměťové kartě CompactFlash. V dodávce je obligátní CF 16MB, kterou lze nahradit až 1GB CFII Microdrive diskem.
Ze zajímavých funkcí je k dispozici záznam videa, kontinuální snímání sérií snímků, záznam zvuku, možnost základních korekcí snímků přímo ve fotoaparátu či manuální měření balance bílé barvy. Protože model PRO90 vychází z klasické PRO70ky, nabízí také velice praktický otočný a výklopný LCD displej. Ten ještě doplňuje elektronický hledáček, který nahradil optický.
A na závěr ná již jen zbývá napájení, které zajišťuje Li-Ion akumulátorový článek a fyzické rozměry fotoaparátu. Ten je o trochu menší než model PRO70, 125 x 85 x 130 mm, a přestože je převážně vyroben z plastu, váží poměrně pěkných 680gramů.
Design a konstrukce
PRO 90IS vychází ze staré dobré, cenami ověšené, PRO70ky. Koncepčně zůstalo zachováno v podstatě vše. Tvar fotoaparátu opisuje písměno "L", výklopný a otočný displej pomáhá při fotografování v netradičních polohách a ovládání je poměrně střídmé. Přesto i v oblasti konstrukce a hlavně designu došlo k modernizaci. Celý fotoaparát byl výrazně zaoblen, což ještě víc zdůraznilo jeho atypický tvar. Při čelním pohledu jasně dominuje oválný objektiv, který výrazně vystupuje z těla přístroje. V určitém úhlu pro změnu fotoaparát mírně připomíná klasickou CAMEDII 1000L, což je možná pouze můj subjektivní pocit, ale tvarování některých partií je hodně podobné.
Důležitá je skutečnost, že pro uživatele původních PRO70tek je nový model familiárně blízkou záležitostí, což jistě bude hrát při výběru svou roli.
Technické novinky
Po technické stránce představuje PRO90 IS něco zcela unikátního. Fotoaparát v podstatě v žádném parametru výrazně nepřevyšuje konkurenci, ale celková kombinace parametrů je jedinečná. Rozlišení přístroje je překvapivé hlavně svojí netradiční hodnotou. Canon prostě obětoval hodnotu rozlišení ve prospěch objektivu. To znamená, že při škatulkování podle rozlišení by se měl PRO90 srovnávat s již zaběhaným Olympusem 2500L, který není žádnou žhavou novinkou. Na druhou stranu tento kompromis není tak špatný, protože 2,6mil. bodů pro rozumného uživatele ve většině případů stačí.
Doslova lahůdkou je objektiv. Canon, který s ultrazoomy dodává i svým konkurentům v rámci OEM, si dal s uvedením vlastního fotoaparátu této kategorie načas. A zcela upřímně to vypadá, že udělal velmi dobře. Mírně modifikovaný objektiv se dle prvních zahraničních ohlasů chová zatím bezkonkurenčně dobře a to platí jak v oblasti světelnosti, tak i kresby a minimálního zkreslení. Samozřejmě při ohniskové vzdálenosti 370 mm nelze dosáhnout takové ostrosti jako při 37 mm, ale to je u této kategorie zcela samozřejmé. Na druhou stranu optický stabilizátor dle dosavadních nezávislých zdrojů je výrazně lepší než ten, který v současnosti používá Sony.
Další technickou zajímavostí je práce s citlivostí snímače. Kombinace CMYG barevné masky a režimu ISO 50 nabízí možnost záznamu s velice nízkou hladinou šumu. Výsledek kombinace snížené absorpce světla barevným filtrem a minimální modifikace získaného signálu je v kategorii, do které PRO90 míří, unikátem.
Co trochu překvapí?
Bohužel ani u modelu PRO90 IS se konstruktéři nevyhnuli několika paradoxním kompromisům. Podívejme se na ty nejkřiklavější:
Pokud uživatel zvolí automatické nastavení citlivosti snímače, ovládací logika volí pouze z hodnot 50 a 100 ISO. Vyšší hodnoty lze nastavit pouze ručně, což sice zaručuje potenciálně kvalitnější snímky, ale prakticky pro mnoho uživatelů znamená typicky horší výsledek.
Vestavěný blesk nabízí papírově velice zajímavý rozsah 0,7 - 4,2 m, ale podle prvních nezávislých hodnocení se zejména při krátkých vzdálenostech nechová nejlépe. Navíc jej nelze mechanicky vysunout, což považuji za poměrně nepraktické, i když ne vysloveně zvláštní.
Podle těch, co již měli PRO90 možnost držet v ruce, a těch bohužel zatím není po světě mnoho, se návrhářům podařilo umístit tlačítka "SET" a "MENU" tak nešikovně, že při běžném uchopení přístroje pravou rukou se často omylem aktivují. Drobnost, která dokáže zkazit náladu.
Hodnocení
Všechny naše komentáře prosím berte trochu s rezervou, protože vycházejí pouze z technické specifikace a názorů několika málo zahraničních novinářů, kterým bylo umožněno s fotoaparátem krátkou dobu pracovat. Jakmile to bude jen trochu možné, přineseme původní recenzi, ve které budeme vycházet z praktických testů.
Už nyní je však jasné, že PowerShot PRO90 IS má své kouzlo. Zejména pro uživatele původních PRO70tek představuje ideální možnost pro upgrade. Navíc pokud jej budeme srovnávat s fotoaparáty třídy ultrazoom, tedy zejména s fotoaparátem Sony F505V, tak nabízí velice zajímavou alternativu.
Cenu pro český trh se nám zatím nepodařilo zjistit, takže alespoň orientačně vychájeme z dolarové ceny, která činí 1400 USD.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024