Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Canon PowerShot S30 – „ekonomičtější“ cestovatel
Canon PowerShot S30
13. listopadu 2001, 00.00 | Představení dvou nových digitálních fotoaparátů Canon S30 a S40 vzbudilo velkou pozornost. Proto jsme přivítali možnost jako první v ČR recenzovat model S30. Jaké vlastnosti lze od obou modelů očekávat v praxi?
V dnešní recenzi představíme levnější z dvojice nových PowerShotů - model S30. Na rozdíl od S40ky se nám třicítka dostala, jako vůbec prvním novinářům v ČR do redakce, takže vám nabízíme exkluzivní recenzi této ekonomičtější varianty. Přesto ani ti, kdož toužebně očekávají S40ku, nepřijdou zkrátka, protože oba fotoaparáty jsou až na snímač prakticky totožné.
Konstrukce a ovládání
Konstrukce S30 (i S40) je novinkou, na které si dal Canon záležet a opravdu se mu povedla. Tento kompaktní fotoaparát příjemně potěší milovníky robustních a přitom elegantních řešení. S rozměry 112 x 58 x 42 mm a hmotností 323 g nejde o žádného kapesního drobečka, ale fotoaparát se velmi příjemně drží a je na kompakt opravdu stabilní. Na druhou stranu je přístroj menší a skladnější než například G2ka a ve srovnání s konkurencí těží ze svého praktického podlouhlého tvaru.
Vnější plášť je převážně vyroben z plastu s příjemnou povrchovou úpravou, nicméně fotoaparátu dominuje výrazná hliníková plocha, která mu dodává na eleganci. I další kovové prvky dodávají fotoaparátu šmrnc precizního zpracování. Obecně fotoaparát působí velmi odolným dojmem, zejména díky kompaktnímu provedení bez výraznějších výstupků a mohutné posuvné krytce objektivu. Tou se fotoaparát také zapíná a vypíná. Svou psychologickou roli jistě hraje i povrchová úprava a hmotnost.
Jednou z konstrukčních novinek je přesunutí paměťového slotu pod společnou krytku s akumulátorem. Nejde o nic nepřístojného, ale pokud jste zvyklí na některého z předchozích Canonů, budete napoprvé paměť chvíli hledat. Na druhou stranu se ušetří jedna dvířka a plášť je díky tomu celistvější.
Jedinou konstrukční slabinou je pryžová krytka konektorů, která jako jediná nepůsobí příliš odolným dojmem. U jinak opravdu precizního těla taková drobnost zamrzí. Jinak po konstrukční či designové stránce není fotoaparátu skoro co vytknout.
Technické parametry
To, čím se S30ka liší od S40ky, je CCD snímač. Opravdu jediným rozdílem mezi oběma fotoaparáty je použitý snímací prvek, kterým byl v případě testovaného modelu 3,34Mp CCD snímač s RGBG barevnou maskou. Citlivost je uživatelsky volitelná v rozsahu 50 - 800 ISO (u S40ky 50-400 ISO) s tím, že v automatickém režimu se používají pouze hodnoty 50 a 100ISO. Snímky se ukládají do paměti buď v JPEGu nebo ve formátu RAW. Paměťovou kartou je již tradičně CompactFlash typu I nebo II s tím, že v dodávce najdete 16 MB verzi. Datové rozhraní je pochopitelně USB.
Fotoaparát je vybaven objektivem s 3x optickým zoomem, ohniskovou vzdáleností 35-105 mm a světelností F2.8 - F4.9. Zde je první výraznější rozdíl při porovnávání s modely G1/G2. Objektiv má horší světelnost a nejde vybavit předsádkami ani filtry.
Autofokus je v tomto případě pasivní s detekcí kontrastu a možností přisvícení bílým světlem. Fotoaparát používá buď bodové či tříbodové selektivní měření a nechybí ani manuální ostření. Expoziční logika v duchu doby nabízí vše, co můžete potřebovat a ještě trochu navíc. Základní režim AUTO blokuje většinu nastavení v automatické či tovární poloze. Následuje klasická posloupnost P/Av/Tv/M doplněná o 5 kreativních režimů, digitální efekty, stitch režim a pochopitelně i záznam videa. Expoziční automatika nabízí tři režimy: průměrový, středový či bodový. Závěrka pracuje s rozsahem 15 s - 1/1500 s (45 kroků) a clona nabízí rozsah F2.8 - F4.8 až F8.0 ( 5-10 kroků). I sám výrobce upozorňuje na to, že fotoaparát při plném širokoúhlém záběru nedokáže pracovat s nejkratším časem, ale toto omezení je v podstatě zanedbatelné.
Hledáček je optický průhledový s poměrně nevýrazným zkreslením zato bez dioptrické korekce. Hledáček doplňuje 1,8" LCD displejem. O napájení se stará nový Li-Ion článek s označením NB-2L a kapacitou pouhých 570mAh.
Ovládání
Canon PowerShot S30 má do značné míry společný firmware s již poměrně dobře známou G2kou. To znamená, že systémové menu je kontextové, záložkové a poměrně přehledné. Přesto se ovládání fotoaparátu poměrně výrazně změnilo a to zejména uspořádáním ovládacích prvků. Fotoaparát se aktivuje otevřením krytky objektivu. Po zapnutí fotoaparátu se automaticky aktivuje LCD displej, na kterém se zobrazí uvítací snímek a zazní uvítací melodie. Ano, konstruktéři hrají na city uživatelů a dokonce jim dávají možnost do fotoaparátu nahrávat různé uvítací obrázky a melodie pro spuštění, spoušť, systémové zvuky apod. Naštěstí je možno tyto vymoženosti i vypnout.
Pro pohyb v menu slouží čtyřpolohový miniaturní "joystick", kterým se zároveň výběr potvrzuje. Manipulace s tímto ovládacím prvkem bohužel vyžaduje trochu zručnosti a cviku zejména při potvrzování. Navíc proti všem logickým předpokladům nemá tento prvek žádnou jinou funkci a například pro ovládání transfokátoru je fotoaparát vybaven dalším, a bohužel výrazně menším, ovládacím prvkem.
Dalších pět ovládacích prvků je vyčleněno pro přímé nastavení fotografických funkcí. Zřejmě příliš nepřekvapí makro či ovládání režimu blesku. Podobně volba expozičního algoritmu není ničím příliš zvláštní. Tlačítko MF je určeno pro aktivaci manuálního ostření. Bohužel po celou dobu ostření musí být stisknuto, což je poměrně namáhavé. Poslední tlačítko je tradiční Canonovské proklikávání mezi balancí bílé barvy, bracketingem, kompenzací expozice a blesku.
Samostatný spínač je určen i pro režim přehrávání. To je příjemné zejména v případě nutnosti rychlého náhledu snímku, protože přechod k prohlížení a zpět k fotografování je otázkou dvou stisknutí tlačítka. Ani u S30 nechybí u snímků možnost zobrazení histogramu, což jistě všechny uživatele potěší.
Celkově se dá říct, že ovládání S30ky a potažmo tedy i S40 je příjemné. Ovládacích prvků je možná víc než je nezbytné minimum, ale o to je ovládání rychlejší a intuitivnější. Fotoaparát příjemně rychle reaguje, za jediný nedostatek považujeme krkolomné manuální ostření, které ani se zvětšením středové oblasti snímku nenabízí příliš mnoho reálných možností pro pohodlné zaostření.
Praktické zkušenosti
První, co musíme vyzdvihnout z praktického hlediska, je konstrukce fotoaparátu. Podélný tvar se zaoblenými hranami, ale bez výraznějších výstupků je velmi příjemný pro nošení v ruce. Koneckonců i signatura fotoaparátu předpokládá svislé držení.
Mnoho veselých chvil se dá s S30kou zažít při jejím prvním zkoumání. O hledání paměťové karty jsme již psali. Dalším konstrukčním špekem je záruba v kovovém prvku v levé přední části fotoaparátu. Ta přímo svádí k domněnce, že se jedná o krytku, kterou lze s použitím přiměřené síly otevřít. Omyl, nejde o krytku, nýbrž o aretaci posuvné krytky v krajní poloze.
Trochu problematická může být kapacita akumulátoru. Sice jsme nenarazili na akutní problémy s nedostatečnou výdrží fotoaparátu, ale ve srovnání s G2kou je úbytek kapacity zřejmý. Výrobce zřejmě musel volit menší článek z prostorových i váhových důvodů.
Fotoaparát nabízí poměrně širokou nabídku citlivostí snímače. V režimu ISO 50 je hladina šumu příjemně nízká a zhruba srovnatelná s G2kou. V režimu 800 ISO je pochopitelně výsledek řádově horší a záleží na délce expozice, o kolik. Od 1,3 sekundy se automaticky aktivuje redukce šumu, která do jisté míry problém kompenzuje.
Jinak kvalita fotografií odpovídá třídě fotoaparátu a možnostem objektivu. Objektiv trpí střední chromatickou vadou a geometrickým zkreslením v krajních polohách, tedy stejnými neduhy jako většina fotoaparátů této třídy. Ve srovnání s G2kou je kvalita snímků přeci jen o něco nižší a to nejen rozlišením, ale i kresbou. Ve srovnání s ostatními 3Mp fotoaparáty však S30ka nabízí nadprůměrnou kvalitu i funkčnost. Přeci jen jde o nejnovější fotoaparát této třídy.
Srovnání režimu ISO 50 a ISO 800
Hodnocení
Canon PowerShot S30 je velmi elegantní a příjemný kompakt, který skvěle padne do ruky a rozhodně svým designem neudělá ostudu. Proto je vhodný zejména pro každodenní fotografování či cestování. Navíc na kategorii 3Mp nabízí nadprůměrnou funkční výbavu a vynikající kvalitu záznamu. Celkově jde o velmi povedený model, kterému není moc co vytknout.
Pokud se rozhodujete mezi S30kou a S40kou, tak rozhodování je pouze o rozlišení a ceně. Za S30ku zaplatíte u nás 30990 Kč vč. DPH, což je srovnatelné s ostatními 3Mp fotoaparáty. Díky tomu je poměr výkon/cena velmi dobrý. Na druhou stranu pokud využijete i vyšší rozlišení, cenový rozdíl proti S40ce není již závratný.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024