Canon EOS D60 - první praktické zkušenosti - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Canon EOS D60 - první praktické zkušenosti

Canon EOS D60

13. března 2002, 00.00 | Nabízíme vám shrnutí výsledků několikadenního testování nového digitálního fotoaparátu pro náročné amatéry či méně náročné profesionály. Jaká je očekávaná digitální zrcadlovka nové generace?

Úvodem považuji za nezbytné varovat vás čtenáře před předčasným optimismem. EOS D60 nám byl sice zapůjčen, ale pouze na několik dní, což rozhodně nestačí ke komplexnímu zhodnocení fotoaparátu této třídy. Proto vám nabízíme pouze jakési preview, neboli shrnutí prvních praktických dojmů, které je cenné zejména v tom, že přichází před uvedením fotoaparátu na český trh. Navíc jsme bohužel neměli k dispozici po dobu testování D30ku, takže se vyhneme ve většině případů přímému srovnání obou fotoaparátů. Vzhledem k tomu, že D30ka prakticky již zmizela z trhu, doufáme, že tento drobný nedostatek ospravedlníte.


Čelní pohled

Koncepce
EOS D60 je fotoaparátem nové generace a to nejen ve smyslu rozlišení, ale zejména svého určení. Spolu s fotoaparáty Nikon D100, Fuji S2PRO, Sigma SD9 vytváří novou kategorii fotoaparátů. Jde o přístroje nabízející fyzické rozlišení zhruba odpovídající 6 mil. bodů, tedy dostatečně velké i pro mnohé profesionální aplikace. Jde o těla vycházející z koncepce klasických jednookých SLR zrcadlovek využívajících mnohaletých zkušeností z kinofilmu. D60ka je, stejně jako D30, fotoaparát ctící všechny hlavní charakterové rysy řady EOS. Jde o třičtvrtěkilové tělo podporující většinu objektivů řady EF, blesků SpeedLignt a další příslušenství od Canonu i třetích výrobců. Ovládání je kombinací toho, co známe z řady EOS (dva rollery, několik přímých voleb, jeden otočný volič s režimy od kreativních programů), až po klasické P/A/S/M, stavový displej či informační řádek v hledáčku) a digitálních zvyklostí. O napájení se stará jeden Li-Ion článek s kapacitou 1100 mAh, který lze doplnit o bateriový grip. Tělo je vyvedeno v matné černé s nezbytným pryžovým pruhem. Nechybí ani kovová kostra a kovový bajonet dodávající fotoaparátu na odolnosti.
Fotoaparát nabízí dostatek funkcí pro amatérské nasazení (AF/AE/AWB, vestavěný blesk, kreativní režimy, JPEG) i celou řadu funkcí příjemných při profesionální práci (manuální nastavení všech významných parametrů, rychlé sekvenční snímání, dobrá podpora příslušenství). Prostě konstruktéři hledali kompromis na hranici mezi amatérským a profi světem. Jak se jim to podařilo?


CMOS pod drobnohledem

Hardware uvnitř
Základem fotoaparátu je nový CMOS snímač s fyzickým rozlišením 6,3 mil. bodů. Jde o jednoplátový CMOS s RGBG barevnou maskou, poměrem stran 3:2, s plochou 22.7 mm x 15.1 mm a napařeným IR filtrem. Mimochodem má snímač stejnou plochu a podobnou konstrukci jako ten použitý u D30ky. Rozdíl je pouze ve vyšším rozlišení, nižším rozsahu citlivostí (100-1000 ISO), interní podpoře redukce šumu při delší expozici a pochopitelně nastavení. Protože plocha snímače je stejná, platí i nadále koeficient 1,6x pro přepočet zorného úhlu/ohniskové vzdálenosti u objektivů při srovnání s 35 mm. Takže z 28-70 mm nám D60 virtuálně udělá 45-112 mm a například z objektivu s fixním ohniskem 50 mm je rázem 80 mm.
Zcela nové je vnitřní uspořádání sběrnice a další elektroniky. Fotoaparát nyní dokáže paralelně zapisovat na paměťovou kartu typu CompactFlash I nebo II a přitom dále fotografovat do vyrovnávací paměti a provádět i další operace. Bohužel při probíhajícím zápisu na kartu nelze snímky prohlížet, krom preview aktuálně ukládaného a nelze ani měnit nastavení fotoaparátu, pro které je potřeba systémové menu. Nastavovat tedy lze režim expozice, blesk, AF/WB, DRIVE a pochopitelně clonu a čas. Díky rozšířené vyrovnávací paměti lze fotografovat rychlostí cca 3 snímky za sekundu při osmi do série, s tím, že pak následuje rychlost cca snímek za sekundu závisející na postupném vyprázdňování bufferu. Zde je nutné zdůraznit, že tato rychlost platí bez použití interního blesku. Například s bleskem SpeedLight 550EX sní počítat bez problémů můžete.
Snímky se ukládají buď v JPEGu nebo v RAWu. V prvním případě mají velikost v rozsahu od 0,5 do cca 3 MB dle nastavení. RAW snímky mají přibližně 7,4 MB. Podobně jako některé amatérské fotoaparáty D60ka nabízí přímo v systémovém menu možnost základních obrazových korekcí (jas, kontrast, saturace, ostrost), nicméně v počítači lze tyto úpravy provádět výrazně přesněji.
Pro spojení s počítačem stále slouží USB 1.1, které v případě větších pamětí již trochu zdržuje při práci. Proto se vyplatí zakoupení FireWire čtečky.


Zezadu

Autofokus
Tělo je vybaveno tříbodovým TTL-CT-SIR autofokusem, který by měl fungovat s drtivou většinou AF objektivů řady EF. Tělo samotné je vybaveno přisvícením (bílé světlo) pro případ špatných světelných podmínek a s vyššími blesky je schopno využít i jejich IR či holografické funkce. Efektivní dosah interní lampy je uváděn cca 3,8 m s tím, že v praxi se zdál ještě o něco lepší.
Uživatel může zvolit jednorázové zaostření či prediktivní servo zaostřování. Pro tuto volbu je k dispozici speciální tlačítko vedle stavového displeje.
V praxi jsme ani s jedním ze tří testovaných originálních EF objektivů nezaznamenali problémy se zaostřením. Zejména v kombinaci s bleskem 550EX a jeho velmi účinným přisvícení fungovala D60ka velmi spolehlivě.


Volba expozičního režimu

Expozice
Zde konstruktéři odvedli zřejmě největší kus práce. Zkombinovat řešení pro amatéry i profesionály není snadný úkol. Proto je toho hodně, co D60ka musí zvládnout. Vše vychází z již uvedeného rozsahu citlivostí 100-1000 ISO snímače a možností vertikální mechanické závěrky. Ta zvládá nejkratší čas 1/4000 sekundy a nejdelší čas je 30 sekund. Nechybí ani neomezená expozice režimu Bulb. Ve všech automatických či poloautomatických režimech se využívá TTL 35zonální měření expozice s možností bracketingu a zámku. K dispozici jsou celkem tři základní algoritmy výpočtu expozice - inteligentní průměrové, středové - bodové a průměrové se zdůrazněným středem. K tomu všemu je nutné si přidat celkem jedenáct expozičních režimů (noční portrét,sport,makro,krajina, portrét, auto,P,A,S,M,A-DEP).
Tato nabídka je opravu poměrně bohatá a odpovídá tomu, co moderní pro-sumer zrcadlovky nabízejí jak v digitálu, tak v kinofilmu. Pravda, třeba Nikon dokáže nabídnout ještě sofistikovanější řešení, ale v praxi D60ka ukázala, že dokáže spolehlivě a poměrně velmi přesně měřit. Příjemně nízká je i hladina šumu, takže výsledné obrázky působí vyrovnaným a prokresleným dojmem. Najdou se pochopitelně situace, kdy automatiku nachytáte na švestkách, ale uvědomme si, že jsme v kategorii prosumer.


Stavový displej

Hledáček
Několik vylepšení oproti D30ce se týká hledáčku. SLR konstrukce využívá polopropustného pohyblivého zrcadla a dosahuje pokrytí cca 95% snímku. Hledáček je vybaven stavovým displejem a novou laserovou matnicí pro zaostřování. Nechybí dioptrická korekce. Na stavovém řádku najdete čas, clonu, zbývající počet snímků v sérii, expoziční úroveň, stav blesku, stav práce s pamětí a kontrolu zaostření. Nechybí zvýraznění použitého zaostřovacího bodu a zvýraznění expoziční plochy středu. Uspořádání informací je tradiční, tudíž i přehledné. Hledáček je příjemně světlý a zmenšuje obraz cca 0,88x.

Systémová menu
Pro ovládání základních funkcí je možné využít stavový LCD displej s možností podsvícení. Pro vše ostatní pak 1,8palcový TFT displej s rozlišením 114.000 bodů a bohužel pouze dvouúrovňovým nastavením jasu.
Menu jsou tradičně Canonovsky strohá. Najdete zde 22 položek a pro každou několik hodnot. Žádné složité zanořování apod. Navíc nově je možné si předpřipravit několik sad nastavení a pak mezi nimi pouze přepínat. Vzhledem k tomu, že většina funkcí v menu není v terénu nezbytně stále používaná, není ovládání v tomto ohledu stěžejní. Přesto si zaslouží pochvalu za jednoduchost.


Makro snímek, ISO 1000,P režim, výřez 1:1 bez úprav - po kliknutí plná velikost 3,3MB

Praktické zkušenosti
Pro D60ku platí v podstatě vše, co pro D30ku co se týče těla. Fotoaparát je robustní, relativně těžký a díky tomu i dobře stabilní. Z tohoto pohledu je trochu nepochopitelné "vrzání" plastových dvířek paměťové karty, které stejně jako u D30ky trochu kazí dojem, pokud budeme puntičkáři. Ovládání je léty prověřené a kdo měl někdy v ruce EOSku, bude si připadat s D60kou jako doma po pár minutách. Je však potřeba počítat s tím, že na rozdíl od plastových EOS300vek apod., je pro práci s D60kou potřeba síla. Nejen pro její udržení, ale i pro práci s poměrně tvrdou spouští a poměrně mohutným tělem.

Co se týče expozice a ostření, nabízí D60ka slušný standard odpovídající třídě střední amatérské kinofilmové zrcadlovky. Dá se sice předpokládat, že Nikon D100 nabídne víc, ale to zatím nemůžeme posoudit. Z našeho pohledu byla po celou obu testování D60 spolehlivá a poměrně přesná.

Pochopitelně není problém u D60ky najít celou řadu zdánlivě zbytečných kompromisů. Rozhodně nepotěší USB 1.1, které je pro 6MPix fotoaparát již hodně pomalé. Zarážející je snížení maximální citlivosti na "pouhých" 1000 ISO, když kvalitativně je zde viditelně prostor i pro vyšší hodnotu apod.


Exteriér, ISO100, P režim, výřez 1:1 bez úprav - po kliknutí plná velikost 2,1MB

Kvalita snímků
Co se týče barevnosti, podávají Canony tradičně velmi dobré výsledky. To platí pro D60ku dvojnásob. Barvy jsou přirozeně syté (nepřesaturované) a v drtivé většině případů neutrální. Automatická balance barev funguje spolehlivěji než u všech amatérských modelů, i když jsme zkoušeli již i dražší a přesnější fotoaparáty. Trochu zamrzí tvrdý převod všech fotografií do sRGB.
Šum záleží jak na zvolené citlivosti, tak na čase. Při nízkých citlivostech nebo při aktivované redukci šumu je minimální. Pochopitelně v ISO 1000 jej najdete ve všech tmavých pasážích, ale není tolik výrazný jako u amatérských modelů.
Ostrost snímků záleží extrémně na použitém objektivu. Zde uživatel trochu paradoxně doplácí na vysoké rozlišení snímače, které si žádá vynikající optiky. S běžným EF objektivem za pár tisíc uděláte poměrně ostrou fotku, ale pouze se špičkovými objektivy dokážete využít plné kresby snímače. To jsme ověřili v praxi při srovnání běžného objektivu 24-80 mm a vynikajícího L-kového fixního objektivu.

Závěr
Zatím nemůžeme seriózně hodnotit D60ku, protože nám chybí delší praktická zkušenost a zejména cena pro český trh. Z naší krátké praktické zkušenosti je však jasné, že D60ka je důstojným nástupcem D30ky a rozhodně uspokojí drtivou většinu amatérů. V třídě prosumer má silnou konkurenci a až praxe ukáže, který výrobce dokázal nejlépe odhadnout potřeby uživatelů. D60ka jistě není bez šance na úspěch ani v této kategorii. A profesionál? Česká realita nás naučila, že chudý profesionál dokáže pracovat i s výrazně horším přístrojem, než je D60ka. Na druhou stranu, do dospělého fotoaparátu třídy EOS 1D má přeci jen D60ka poměrně daleko.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: