Canon EOS 5D - full-frame revoluce s 12,8MPix - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Canon EOS 5D - full-frame revoluce s 12,8MPix

24. srpna 2005, 00.00 | Toto je zřejmě první digitální zrcadlovka se snímačem velkým jako kinofilmové políčko, která prolomí hranici 100 tisíc. Kompaktní tělo vycházející z úspěšného modelu 20D, efektivní rozlišení 12,8MPix a velký 2,5" LCD displej jistě naláká mnoho zájemců.

Veškeré digitální DSLR zrcadlovky by se daly rozdělit na dvě skupiny. Ty s full frame snímačem a ty s menším, například APS-C. Rozdíl je velký, díky ořezovému faktoru nabízí klasické objektivy nasazené na APS-C jiné úhly záběru než na jaké jsme byli zvyklí, a tak musíme přepočítávat ekvivalenty. Bohužel volba mezi full frame a APS-C je do značné míry ovlivněna cenou přístrojů s velkým snímačem. Společnost Canon nyní uvádí na trh zatím nejlevnější DSLR zrcadlovku se snímačem velkým jako kinofilmové políčko a cena se může dostat pod 100 tisíc.

Konstrukce a design
Současný jediný fotoaparát se snímačem velkým jako kinofilmové políčko je Canon 1Ds MII, který zaujme velkou konstrukcí s integrovaným vertikálním gripem, kde jsou zároveň také uloženy baterie. Nový model 5D kombinuje výhody full frame a kompaktního těla. Konstrukce zjevně vychází z modelu 20D, kterému je více než podobný a má i stejně rozmístěné ovládání. Tělo je vyrobeno z hořčíkové slitiny.
Na horní straně fotoaparátu nalezneme kruhový volič expozičních režimů, tentokrát již bez scénických režimů. Na výstupku hledáčku nenalezneme vestavěný blesk, ale pouze patici pro blesk externí. Napravo pak nalezneme stavový displej s tlačítky pro nastavení základních parametrů, jako je: vyvážení bílé, AF, ISO, sériové snímání, oblast měření expozice a intenzita záblesku. Nad gripem je pak multifunkční kolečko a tlačítko spouště.

Zadní strana nabízí velký 2,5“ displej, vedle kterého jsou tlačítka pro aktivaci menu, zobrazení informací a prohlížení snímků. Nad displejem je tlačítko pro tisk snímků a optický SLR hledáček s možností dioptrické korekce. Pod displejem je tlačítko pro mazání snímků a přepínač pro zapnutí přístroje. Napravo od displeje je velký otočný prstenec, typický pro zrcadlovky Canon, který slouží pro nastavení parametrů (spolu s multifunkčním kolečkem na horní straně). Ovládání také o něco zjednodušuje malý joystick umístěný nad prstencem. V pravém horním rohu pak jsou dvě tlačítka pro přibližování snímků a nastavení bodů zaostřování.
Na spodní straně je kryt prostoru pro baterie a závit stativu, díky kterému můžeme také k fotoaparátu připojit dokoupitelný vertikální grip. Přístroj má na šířku 152mm, na výšku 113mm a do hloubky 75mm. Hmotnost těla je 810g.

Technická specifikace
Snímač typu CMOS má rozměry 35,8 x 23,9 mm, což odpovídá rozměrům kinofilmového políčka a efektivní rozlišení 12,8MPix s poměrem stran 3:2. O zpracování obrazu se stará obrazový procesor DIGIC II. Citlivost lze nastavit na ISO 100 – 1600 po 1/3EV krocích s možností rozšíření na ISO 50 a 3200. Zvolit můžeme mezi dvojicí barevných prostorů, sRGB a Adobe RGB. Novinkou je možnost nastavení zpracování snímku funkcí „Picture Style“, kde si můžeme nastavit i monochromatický režim. Fotografie můžeme ukládat v rozlišení až 4368x2912 bodů, ve formátech JPEG a RAW.
Na bajonet lze nasadit veškeré EF objektivy Canon (kromě EF-S), přičemž není nutné nijak přepočítávat ohniskovou vzdálenost, obraz se neořezává. Devítibodový autofokus má 6 pomocných neviditelných bodů a umí pracovat jako jednosnímkový AF, inteligentní AF-servo, inteligentní AF a prediktivní AF. Vybrat si můžeme sami svůj zaostřovací bod, nebo vše nechat na automatice. Jako pomocné světlo AF lze použít externí blesk Speedlite. Hledáček z pětibokého hranolu nabízí cca 96% pokrytí scény, zvětšení 0,71x (s objektivem 50mm na nekonečno a -1D). Můžeme si také prohlédnout hloubku ostrosti pomocí příslušného tlačítka umístěného nedaleko bajonetu objektivu na přední straně.
Pro určení správné expozice slouží TTL měření s 35 zónovým SPC, poměrové měření svázané s libovolným bodem AF, částečné měření (cca 8% uprostřed hledáčku), bodové měření (cca 3,5% uprostřed hledáčku) a celoplošné měření se zdůrazněným středem. Pro nastavení expozice jsou zde klasické režimy P, A, S a M (automatický, s prioritou clony, s prioritou času a manuální) a kompenzace expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Elektronicky řízená závěrka umí pracovat s časy od 1/8000s do 30s včetně režimu Bulb. Sériové snímání rychlostí 3sn./s zachytí až 60 snímků v JPEG, nebo 17 v RAW.

Vyvážení bílé nabízí kromě několika předvoleb také manuální a automatické měření, to vše s možností kompenzace modrá/jantarová a purpurová/zelená, oboje o +-9 kroků. Teplotu barev můžeme také nastavit číselně v Kelvinech. Patice pro externí blesky Speedlite EX podporuje systém E-TTL II. Rychlost synchronizace X-Sync je 1/200s.
LCD TFT displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5“ a 230 000 bodů. Jas mu můžeme nastavit v pěti úrovních. Přímý tisk snímků můžeme realizovat pomocí PictBridge a USB 2.0. Jako záznamové médium se používají CF karty typu I i II. Napájení si můžeme zvolit mezi Li-Ion akumulátory BP-511/BP511A a BP-512/BP-514. Standardně se dodává BP-511A.

Shrnutí
Canon prohlašuje, že se tímto zavádí nová kategorie DSLR zrcadlovek. Podle nás je to spíše vhodné zaplnění mezery mezi již existujícími kategoriemi. V současné době je jediný full-frame přístroj od Canonu za cenu okolo 200 tisíc (1Ds Mark II). Model 5D tak sníží cenu zhruba na polovinu (cena pro ČR zatím nebyla stanovena). Dostupný by měl být v říjnu 2005.

:: Technická specifikace Canon EOS 5D

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: