Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Digitální fotografie
Canon EOS 300D, digitální SLR zrcadlovka konečně za hubičku?
Canon EOS 300D
22. srpna 2003, 00.00 | Canon tento týden představil zbrusu novou digitální SLR zrcadlovku, která má kromě rozlišení 6MPix, výměnných objektivů ještě jednu zajímavou vlastnost. Bude stát pod 40.000Kč vč. DPH! Kde se vzal tento malý zázrak?
Snem mnoha fotoamatérů je vzít svojí klasickou zrcadlovku (EOSku, Fko, nebo něco podobného), vyndat film, zahodit ho a vložit to fotoaparátu cosi, co jej promění v kvalitní digitální přístroj. Bohužel tato vize je zatím nereálná a nová digitální SLR zrcadlovka (tělo bez objektivu) se dnes prodává za více jak 60.000Kč. Nicméně již brzy se dočkáme razantní změny, Canon posune cenovou laťku o celou třetinu dolů a zdánlivě bez technických kompromisů. Jak je to možné?
Kde se vzala?
Jak název a vzhled napovídají, jde o digitální mutaci modelu EOS 300. Je velmi pravděpodobné, že již v době konstruování nové třístovky, jde o letošní model, se počítalo s tím, že přijde její digitální podoba. Tudíž její tělo je koncipováno tak, aby digitální vestavba byla co nejjednodušší a nejlevnější. Bohužel něco jako digitální kit k analogové EOS 300 neexistuje, zas tak snadné to není.
A nejen to, Canon si připravil vše potřebné i v digitální oblasti. V první řadě na dražších modelech vyvinul, odzkoušel a odladil CMOS technologii, která jak známo umožňuje ve velkých objemech výrazně snížit výrobní náklady. Navíc si připravil i zbrusu novou výrobní linku, aby zvládl produkovat výrazně větší objemy snímačů, protože s cenovým posunem logicky roste potenciální, skoro bych až řekl, spotřebitelská obec.
Konstrukce a design
Pokud budete hledat rozdíly mezi modely EOS 300D a 10D, zjistíte, že ten zásadní je právě v konstrukci. Zatímco 10D je převáže kovový fotoaparát, 300D je nepokrytý plasťáček. Platí pro něj to samé jako pro analogovou třístovku. Je malý (142 x 99 x 72 mm), lehký (560 g) a stříbrný. Profesionál ohrne nos, amatér často spíš ocení. Navíc plast je výrobně levnější.
Dalším důležitým rozdílem je zjednodušené ovládání. Kdo někdy fotografoval s vyšším modelem EOS bude asi nejvíc postrádat druhý roller na zadní stěně. Navíc ubylo několik ovládacích prvků, stavový displej se přesunul na zadní stěnu nad LCD displej apod. Změn je opravdu hodně.
Pokud se oprostíme od srovnávání, EOS 300D je poměrně malá a lehká SLR zrcadlovka s moderně pojatým stříbrným designem. Zachovává základní ergonomii řady EOS a hlavně to není kompakt, takže dodává fotografovi na pocitu důležitosti.
Technické parametry
Specifikace fotoaparátu je překvapivě dobrá a zdánlivě nepostrádá skoro nic z toho, co má 10D. Snímač je opět CMOS s efektivním rozlišením 6 mil. bodů, dle všeho totožný s tím, který má 10D. Pouze citlivost jde nastavit v rozsahu 100 - 1600ISO. O zpracování obrazu se opět stará procesor DIGIC.
Fotoaparát podporuje objektivy s bajonetem EF/EF-S, s tím, že faktor prodloužení ohniska je opět 1,6x. Tedy pro názornost - kinofilmový objektiv 50mm má na 300D zorný úhel stejný, jako by měl objektiv 80mm na těle EOS 300ky. Fotoaparát je vybaven automatickým 7 bodovým zaostřováním (shodné s 10D) s přisvícením. Nechybí možnost průběžného doostřování či manuálního ostření.
Snímky se ukládají v RAW či JPEG formátu a to na paměťovou kartu CF II. Jako datové rozhraní slouží USB 1.1. Fotoaparátu chybí ve srovnání s 10Dčkem podpora dálkového ovládání a PC-Synchro konekor.
Automatická expozice vychází z 35 zonálního TTL SPC systému měření světla. Fotoaparát nabízí kompletní sadu dvanácti expozičním programů plným automatem počínaje, přes scénické režimy, až po klasické P/Tv/Av/M. V sekvenčním režimu fotoaparát mírně zaostává za dražším bratříčkem. Nabízí 2,5 snímků za sekundu při pouze čtyřech do série. Dále fotoaparát nabízí expoziční bracketing, bracketing balance bílé, možnost ručního nastavení bílé, korekce obrazu, volbu barevného systému apod.
Fotoaparát je vybaven 1,8" LCD a je napájen Li-Ion článkem. Obojí je opět shodné s modelem 10D.
Pro koho je fotoaparát určen?
Možná se teď právě rozhodujete mezi tím, zda zvolit EOS 300D nebo některý z špičkových amatérských ultrazoom kompaktů jako bude Fujifilm S7000, Minolta A1 či Sony F828. Všechny tyto fotoaparáty oslovují podobnou skupinu uživatelů, mají zdánlivě podobnou cenu a blízké technické specifikace. Nicméně rozdíl je ve všech těchto kritériích.
EOS 300D je určen těm, kteří si chtějí s fotografií hrát, kteří do ní chtějí investovat, kteří chtějí rozšiřovat své možnosti a postupně expandovat. V tomto ohledu jsou výměnné objektivy jednoznačně plus.
Co se týče ceny, je potřeba si uvědomit, že přestože je zdánlivě podobná, vyjde EOS 300D výrazně dráž. 40.000Kč je cena za tělo bez objektivu a paměťové karty. Set se základním objektivem odpovídajícím 28 - 88mm (EF?S 18?55 f/3.5?5.6) přijde již na 43.000Kč a pro dosažení například rozsahu 28 - 200mm budou potřeba minimálně dva objektivy s cenou několika desítek tisíc korun, nemluvě o tom, že jejich světelnost bude při této ceně výrazně horší, než v případě objektivů UZ kompaktů.
Právě velikost a kvalita snímače, spolu s expozičními možnostmi zásadně odlišují EOS 300D od ultrazoom konkurence. 300D se může pochlubit větší pružností jak v časech, tak zejména v maximální cloně. Navíc je vybaven velmi dobrým systémem měření expozice a snímač nabízí větší rozsah citlivostí. Na druhou stranu ultrazoomy mají výrazně lepší světelnost objektivů, pokud budeme dbát na cenu. Navíc nabízejí některé doplňkové možnosti jako je záznam videa, podpora více druhů paměťových karet, rychlejší datové rozhraní apod.
Pokud to tedy shrneme. S příchodem EOS 300D neztrácí smysl ani model EOS 10D, ani zmiňovaná konkurence z kompaktní třídy. Prostě vzniká třída zcela nová.
Hodnocení
Canon EOS 300D je bezesporu zlomovým modelem. Jde v podstatě o plnohodnotnou digitální SLR zrcadlovku s výměnnými objektivy za neuvěřitelnou cenu 39.990Kč vč DPH. Pokud ji srovnáme s EOS 10D, tak zásadní je jen plastové tělo s nižší hmotností a absence druhého rolleru. EOS 300D tedy jednoznačně zpřístupňuje velmi dobrou technologii výrazně širší skupině fotoamatérů a dá se předpokládat, že dokud se neobjeví cenově srovnatelná konkurence, bude sám sobě králem. Canon bezesporu proměnil sny řady fotoamatérů v blízkou skutečnost. Teď už je jen otázkou kdy a zda v dostatečném množství příjdou fotoaparáty na trh a co na to konkurence. Čeká nás opravdu žhavý podzim.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024