Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Canon EOS 1D X – první praktické zkušenosti
2. listopadu 2011, 00.00 | Přestože příchod žhavé profesionální novinky Canonu je plánován až na konec prvního čtvrtletí roku 2012, měli jsme již možnost krátce ji vyzkoušet na veletrhu PPE v New Yorku. Nabízíme vám praktické postřehy k ergonomii a drobným novinkám, které tento model přinese.
PhotoPlusExpo 2011 se stalo místem, kde jsme měli díky ochotě amerického zastoupení Canonu možnost skoro hodinu testovat Canon EOS 1D X mimo vřavu veletržního mumraje. Šlo samozřejmě o předprodukční vzorek, kterých v tomto okamžiku koluje po světě jen několik a finální produkt se může v mnoha aspektech ještě lišit, přesto již nyní je zřejmé, že 1D X je opravdu generační změnou. Pojďme se podívat na to, co nás u něj zaujalo.
Základní změny v ergonomii
Jakožto mnohaletý uživatel EOSů 1D a 1Ds musím v první řadě konstatovat, že z praktického hlediska jsou nejdůležitější změnou nového modelu právě desítky drobných vylepšení.
První, co vás zaujme, když vezmete 1D X do ruky, je pocit, že je větší. Svoji nezanedbatelnou vizuální roli hraje mohutný displej, ale ano, Xko je opravdu ve všech třech směrech o pár milimetrů větší než 1D/1Ds (konkrétně 158 × 163,6 × 82,7 mm). Rozdíl je to patrný zřejmě pouze pro zkušené majitele 1D či 1Ds a upřímně – těch pár milimetrů nehraje vážnější roli v této kategorii, ale je to tak. Oficiální váha zatím nebyla zveřejněna, ale pocitově je zhruba stejná jako u 1D MIV.
Tvarově model 1D X vychází z 1D MIV, který ve srovnání s 1Ds MIII již přinesl první várku změn. Rozmístění hlavních ovládacích prvků, tvar gripu a jeho ostřejší hrana, vertikální úchop, to vše vychází z modelu 1D MIV.
Nejvíc úprav se týká ovládání fotoaparátu na výšku. Nově jsou zduplikovány již opravdu všechny ovládací prvky. Takže ať už držíte fotoaparát klasicky, nebo na výšku, máte k dispozici všech osm ovládacích prvků včetně joysticku, a to na stejném místě, ve stejném tvaru i stejné vzdálenosti! Dokonce je sjednoceno i tvarování ploch kolem jednotlivých tlačítek, takže ovládání fotoaparátu zůstává totožné bez ohledu na orientaci.
Kromě přidání čtyř nových tlačítek na přední stěně, o kterém se toho již hodně napsalo, je potřeba zdůraznit, že se změnil tvar některých ovládacích prvků. Tlačítka pod zadním displejem jsou větší a lépe rozpoznatelná. Přepracován byl joystick, který má nyní hrubý povrch, je menší a jemněji reaguje. Posunuto a víc zapuštěno bylo otvírání dvířek paměťové karty, tlačítko ISO na horním panelu má vystouplý bod uprostřed, abyste je dobře rozpoznali po hmatu, atd.
Detailem, který jistě potěší zejména video-profesionály, je fakt, že zadní roller jde kromě klasického točení doprovázeného zvuky i poklepat konečky prstů na horní a dolní části a tím ovládat zvolenou funkci.
Poslední věc, kterou bychom měli zmínit ve spojitosti s ovládáním, je velký důraz na možnost personalizovat vše dle svých potřeb. Kromě čtyř nových tlačítek na přední stěně je to další vedle spouště, nové tlačítko pro Quick menu vedle displeje a možnost měnit význam snad všeho, co vás v ovládání napadne. Každý profesionál je jiný, každý obor vyžaduje něco trochu jiného a univerzální fotoaparát se musí umět přizpůsobit.
Celkově co se týče ovládacích prvků si Canon zaslouží velkou pochvalu. Nejde o revoluci, která by znamenala, že nevíte, jak fotoaparát ovládat. V tomto ohledu všechny návyky fungují. Na druhou stranu jde o významný evoluční krok směrem k reálným potřebám profesionála.
Displej a hledáček
Velký vliv na ovládání fotoaparátu má kvalita displeje. Máme zde natáčení videa, máme life view, potřebujeme co nejlépe kontrolovat snímky – a to nový EOS 1D X všechno umí lépe než jeho předchůdci. Displej je větší (3,2“), a hlavně má vyšší rozlišení (1 040 000 pixelů) a lepší pozorovací úhel (170 stupňů) než předchůdci. Myšleno bylo i na detaily, jako je vyplnění prostoru mezi displejem a krycím sklem speciálním materiálem, aby nedocházelo k nesprávnému lomu světla. Pokud srovnám displej 1D X s 1Ds MIII, rozdíl je samozřejmě zcela dramatický. Srovnání displeje 1D X a 1D MIV vychází stále viditelně lépe pro novinku, a to ve dvou aspektech: výrazně lepší zorný úhel, a tudíž věrnější zobrazení barev, a jemnější kresba. Subjektivně bych řekl, že displej má jasnější barvy a vyšší jas, ale neměl jsem možnost přímého srovnání.
Navíc má kryt displeje novou antireflexní úpravu, a tudíž se výrazně méně leskne.
Hledáček nového modelu je kombinací toho nejlepšího, co Canon dnes umí. Nabízí velkou plochu (0,76×) a 100% pokrytí snímku jako jeho předchůdci v kombinaci s digitální projekcí informací a dat, jak ji Canon poprvé použil u EOSu 7D. Kromě lepšího zobrazení AF bodů se tak můžete konečně těšit třeba na zobrazení ISO v hledáčku. V tomto ohledu Canon dotahuje to, čím již nějakou dobu dělá svým profesionálním uživatelům radost Nikon. To určitě všechny Canonisty potěší.
AF systém
Jednou z významných novinek modelu 1D X je spojení rychlosti modelu 1D s precizností modelu 1Ds. Vznikl tak opravdu univerzální profesionální model. Předprodukční vzorek jsme měli možnost testovat ve velmi špatných světelných podmínkách, a pokud můžeme něco opravdu spolehlivě potvrdit, pak je to fakt, že novy 61bodový AF systém funguje skvěle.
Canon použil nový 100 000bodový AF CMOS senzor a hlavně přepracoval ovládání automatického zaostřování. Řídit 61 ostřicích bodů, z nichž 41 je křížových, dá fotografovi občas zabrat. ŽU nastavení AF systému u modelu 1D MIV dokázal plně využít jen málokdo, a tak došlo k radikální změně. 1D X převzal základní možnosti od modelu 7D či volitelných skupin AF bodů a doplnil je šesti základními režimy nastavení trackingu. Pokud víte, co chcete jinak, každý z těchto šesti režimů lze velmi přesně personalizovat ve smyslu citlivosti, rozpoznávání objektů, jejich pohybu a vašich priorit. Zároveň byl celý systém doplněn o inteligentní systém rozpoznávající obličeje a tvary objektů. Canon 1D X je prvním modelem, u kterého můžete s opravdu klidným srdcem nechat zapnutou vybranou skupinu AF bodů a ono to funguje skutečně tak, jak si představujete a nastavíte.
V praxi jsem zkoušel ostření za velmi špatných světelných podmínek, a slíbený pracovní rozsah AF začínající u -2 EV opravdu funguje. A také jsem zkoušel sledování pohybujících se lidí v kombinaci s objektivem EF 70–200/2.8 IS USM II s využitím rozpoznávání obličejů na velmi kontrastním pozadí a výsledek byl opět skvělý. Je pravdou, že k dispozici jsme měli pouze špičková světelná skla jako 50/1.2, 85/1.2, 16–35/2.8 II a 70–200/2.8 II, ale u fotoaparátu této kategorie lze předpokládat, že se nebude používat s levnými objektivy.
Mimochodem, 1D X nabízí možnost mikrokorekce AF chyby pro až 40 různých objektivů a v případě zoomobjektivu zvlášť pro nejširší a zvlášť pro nejdelší ohnisko.
Rychlost
Protože výhledově má model 1D X nahradit i reportážní 1D MIV, musí samozřejmě nabízet obrovskou rychlost. Ta začíná u nové konstrukce zrcátka a mechanismu jeho pohybu. Zrcátko je ve srovnání s APS-H modelem 1D větší kvůli FF snímači, a přitom umožňuje sekvenci až 12 snímků za sekundu. S tím souvisí nový rychlejší AF a RGB AE systém pro získání dostatečně rychlého měření. AF/AE systém má dokonce k dispozici svůj vlastní procesor DIGIC IV, který slouží pouze k vyhodnocování scény. O zpracování dat se stará dvojice paralelně zapojených DIGIC 5+ procesorů, která je tak rychlá, že s předsklopeným zrcátkem může fotoaparát fotit až 14 snímků za sekundu v plném rozlišení 18 MPix (JPEG). Mimochodem s rychlostí jde ruku v ruce odolnost, takže nová závěrka má nyní uváděnu životnost 400 000 cyklů, tedy o rovných 100 000 cyklů více, než měli předchůdci.
S rychlostí a praktičností souvisí i změna v systému ukládání dat. EOS 1D X už nekombinuje dva druhy paměťových karet, ale je vybaven dvojicí CF slotů. Pro rychlý přenos dat z fotoaparátu je jakožto první Canon v historii vybaven ethernetovým portem pro fyzické připojení fotoaparátu do počítačové sítě. K dispozici je samozřejmě i Wi-Fi modul pro bezdrátový, byť pomalejší přenos.
Drobnosti, co potěší
Model EOS 1D X přináší celou řadu dalších vylepšení. Například Canon konečně nabízí vlastní GPS modul, který se připojuje do stejného univerzálního portu jako Wi-Fi modul. Port je posunut výš, aby nepřekážel při úchopu. Jedinou nevýhodou je, že nelze najednou používat Wi-Fi a GPS. Jde o dva různé moduly a k dispozici je jediný port.
Novinkou bude i nová Li-ion baterie (LP-E4N), která je stejně tvarovaná jako u 1D MIV a je i oboustranně zpětně kompatibilní. Takže novou baterii jde použít ve starších modelech a obráceně: akumulátory ze starších modelů budou fungovat i v 1D X. Pouze vyžaduje speciální nabíječku.
Fotoaparát je vybaven druhou generací systému čištění čipu, což je u FF senzoru určitě velmi dobrá zpráva. Nakolik bude účinnější, ukáží až dlouhodobé testy.
Další novinkou je USB 3.0 port, který i přes USB rozhraní slibuje rychlejší přenos dat, pokud máte adekvátní počítač s USB 3.0.
Hodně se mluví o nových videofunkcích, které bohužel u námi zkoušeného předprodukčního vzorku moc nefungovaly, takže k nim se vrátíme později. Stejně tak nedokážeme v tomto okamžiku posoudit obrazovou kvalitu ani to, nakolik se zlepšila citlivost a ubyl šum. To jsou kritéria, která půjde posoudit až u produkčního kusu, testovaného ve vhodnějších podmínkách.
Poznámka pod čarou 1
K dispozici jsme měli jeden z mála předprodukčních vzorků EOSu 1D X, za což velice děkujeme americkému zastoupení Canonu. Vzhledem k tomu, že se jednalo o předprodukční vzorek, nebylo nám umožněno publikovat pořízené snímky, což je v této fázi vývoje pochopitelné. Protože náš čas byl striktně limitován, dali jsme přednost testování před fotografováním fotoaparátu, a proto je článek doplněn oficiálními fotografiemi Canonu. K tomuto modelu se samozřejmě vrátíme v další důkladné recenzi v okamžiku, kdy budou k dispozici produkční kusy.
Poznámka pod čarou 2
Dle vyjádření českého zastoupení Canonu model 1D X sice nahrazuje jak 1Ds, tak i 1D, ale model 1D MIV se bude dál prodávat pravděpodobně celý rok 2012. Co se týče hodně diskutované ceny, ta sice není stanovena, ale jistě prý nepřekročí 150 000 Kč vč. DPH. Z toho lze dovodit, že reálná tržní cena by se mohla pohybovat kolem 110 000 Kč bez DPH.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024