Canon EOS 1D - reportážní hvězda - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Digitální fotografie

Canon EOS 1D - reportážní hvězda

canon eos 1D

3. května 2002, 00.00 | Přinášíme druhou část povídání o Canonu EOS 1D tentokrát se zaměřením na jeho nejsilnější stránku - reportážní fotografii. 1Dčko je totiž proklatě rychlé "dělo".

Digitálním fotoaparátům je často právem vyčítána přílišná pomalost, která u některých amatérských modelů hraničí až s únosností. Nicméně EOS 1D je živoucím důkazem toho, že nejde o nezvratný stav, protože patří k absolutně nejrychlejším fotoaparátům na světě, a to i v případě, že do srovnání zahrneme i klasické kinofilmové modely. Nabízí totiž rychlost až 8 snímků za sekundu při až 21 snímcích do série v plném rozlišení! Nicméně proberme tento fotoaparát podrobněji z pohledu reportážního nasazení důkladněji.

Rozumná konstrukce
Prvním předpokladem nasazení v reportážní fotografii je vhodná konstrukce fotoaparátu. EOS 1D díky své příbuznosti s klasickou kinofilmovou EOS 1V podědil všechny léty ověřené konstrukční prvky a vychytávky. Vypíchnout si zaslouží 100% ovládání ve vertikální poloze či dostatečně silný zdroj energie umožňující dlouhou práci v terénu. Samozřejmostí je možnost použití objektivů s extrémními ohnisky vč. optické stabilizace, ale i širokoúhlých skel. V tomto směru potěší zejména konverzní faktor ohniskové vzdálenosti 1.3x, které je nejlepší v kategorii.
S konstrukcí souvisí i rozložení ovládacích prvků a pracovní postupy. Pro klasické fotografické funkce zůstalo zachováno rozložení ovládacích prvků stejné jako u EOS 1V a funkce ryze digitální jsou také přístupné ve většině přímo za použití příslušné kombinace tlačítek. 1Dčku nechybí možnost ukládání uživatelských profilů či rychle dostupný reset všech hodnot, který umožňuje ve zlomku sekundy dostat fotoaparát do základního nastavení a začít fotografovat s jistotou dosažení dobré kvality.

Super rychlý provoz
Fotoaparát uživateli nabízí tři režimy manipulace či chcete-li posunu snímků. Kromě klasického jednoho snímku po zmáčknutí expozice je to rychlé a pomalé sekvenční snímání. V rychlejší variantě dochází k osmi expozicím za sekundu, v případě pomalejšího režimu ke třem za sekundu. Obou rychlostí lze dosáhnout v plném rozlišení a s libovolným formátem ukládání fotografií. Podle formátu se pouze liší délka sekvence, po kterou lze využívat plnou rychlost. Pro JPEG formát je to 21 snímků pro formát RAW či paralelní zápis RAW+JPEG je to stále úctyhodných 16 snímků. Navíc EOS 1D příjemně potěší tím, že po kompletním zaplnění bufferu se nezastaví, pouze zpomalí na rychlost cca 1 snímku za sekundu až sekundu a půl a tímto tempem je schopen pokračovat i za hranici uvedené sekvence.

Rychlost je vůbec doménou tohoto přístroje. EOS 1D netrpí prakticky žádnou prodlevou mezi namáčknutím spouště a expozicí. Rychle startuje, rychle ukládá snímky a rychle zobrazuje náhled uložených snímků vč. histogramu. To vše zaručuje, že po stránce rychlosti s tímto fotoaparátem nebudete mít rozhodně problém.

Autofokus
O vlastnostech autofokusu jsme se již zmiňovali v prvním článku, dnes se však zaměříme na jeho praktické výsledky. Vše pochopitelně záleží i na použitém objektivu, ale námi testované objektivy se všechny chovaly excelentně. V režimu jednorázového zaostření AF reaguje velmi rychle a přesně, zejména pokud je použit selektivně konkrétní zaostřovací bod. V tomto směru je velmi příjemné ovládání této funkce. Pokud 0má být fotografován pohyblivý objekt, lze přepnout na inteligentní AF-servo. Jeho kvalitu chválil ve své recenzi Ondřej Neff a nám nezbývá než souhlasit. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že přeostřování zpomaluje fotografování, takže tento režim není příliš reálné kombinovat s rychlým sekvenčním snímáním a získat ideální výsledek.

Pružná expozice
Pro reportážní fotografii je velmi důležitá i expoziční flexibilita. Je pravdou, že v tomto ohledu není maximální citlivost 1600ISO oslnivá, ale pro většinu práce je dostačující. Pokud lze fotografovat s bleskem, tak tělo velice dobře spolupracuje s blesky jako je SpeedLight 550EX, u kterých využívá jak TTL měření, tak i infra přisvícení pro autofokus či možnosti sekvenčního záblesku. Pokud není možné blesk použít, je potřeba volit dostatečně světlá skla a nastavit maximální citlivost. Naštěstí ani při ISO1600 fotoaparát neprodukuje příliš vysokou hladinu šumu.

Hodnocení
Canon EOS 1D je bezesporu nejlepší reportážní zrcadlovkou, kterou jsme kdy měli k dispozici. Je nejrychlejší profesionální zrcadlovkou nabízející rozlišením 4mil. bodů, které je mimochodem pro reportáž ideální. Navíc přístroj má odolný vlhkotěsný plášť a je k němu k dispozici řada špičkových objektivů. Díky velké ploše snímače nabízí možnost práce i s širokým zorným úhlem, takže za svých skoro 300 000 Kč dostanete poměrně značně univerzální pracovní nástroj. Osobně považuji EOS 1D v současnosti za bezesporu nejlepší digitální fotoaparát pro reportážní nasazení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: