Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Canon EOS 1D Mark III – sprint na sto metrů za deset
Canon EOS 1D Mark III
26. února 2007, 00.00 | Sprinterské přirovnání u nové profesionální reportážní zrcadlovky pokulhává v jediném. Zatímco v atletice by šlo sice o skvělý nicméně ne rekordní výsledek, ve fotografii je 10 snímků za sekundu při rozlišení 10MPix v sérii až 110 snímků prostě a jednoznačně zcela unikátní sprint. A nejen to nabízí horká novinka Mark III.
Profesionální reportážní fotografie je z fotografického pohledu již pěknou řádku let kolbištěm, na kterém bojují pouze dva hráči Canon a Nikon. Nikon se snaží oslovovat profesionální fotografy modelem D2Hs, který nabízí 8 snímků s rozlišením 4MPix při 50 do série. Z pohledu běžného amatéra úctyhodné parametry, ale Canon již u modelu EOS 1D Mark II ukázal svému konkurentovi záda tím, že při v podstatě stejné rychlosti snímání nabídl dvojnásobné rozlišení a delší sekvenci. Ne náhodou tak začala mezi reportéry postupně převládat „bílá skla“, neklamný to znak Canonu v reportážní fotografii, a Mark III posunul laťku o ještě pěkný kus výš. Posunul ji v podstatě ve všech klíčových parametrech a je teď na Nikonu, aby odpověděl na tento husarský kousek.
DIGIC III2
Pokud chce digitální fotoaparát opravdu rychle zaznamenávat velké množství obrazových dat, logicky narazí na rychlost svého obrazového procesoru a velikost vyrovnávací paměti. Canon proto sáhl po „triku“, který používá většina počítačových výrobců a místo jednoho procesoru DIGIC použil dva. Díky tomu a adekvátnímu zvýšení kapacity vyrovnávací paměti může Mark III zaznamenat sekvenci až 110 snímků ve formátu JPEG či 30 RAWů v jedné nepřerušené sekvenci s rychlostí 10 snímků za sekundu. Zvýšení rychlosti a zejména prodloužení série snímání na 11 sekund je v reportážní a zejména sportovní fotografii velmi cennou vlastností. Mimochodem na rozdílu v počtu RAWů a JPEGů je dobře vidět, jak obrovský datový objem „proteče“ procesory v průběhu zpracování před uložením do úsporného JPEGu.
Když si můžete udělat vlastní snímač
Canon na rozdíl od Nikonu má k dispozici vlastní výrobní kapacity schopné produkovat CMOS snímače a i v případě Marka III toho využil. Tento fotoaparát jako jediný na světě bude používat CMOS snímač s ořezovým faktorem 1,3x (APS-H) a rozlišením 10,1MPix. Rozlišení je tedy stejné jako například u EOS 400D, ale velikost snímací buňky a tudíž i citlivost jsou u většího čipu Marka III výrazně lepší. Navíc jej Canon doplnil 14bitovým A/D převodníkem, takže místo přesností 4.096 úrovní jasu na buňku nyní zpracovává 16.384 úrovní jasu při práci v RAWu. Canon se tedy vydal stejnou cestou jako Pentax u modelu K10D a jistě se podobného trendu dočkáme u dalších novinek. Mimochodem díky slušné ploše snímacích buněk Mark III nabízí rozšířený rozsah citlivostí 50 až 6400 ISO.
Přepracované měření
Samotná snímací rychlost by byla málo, pokud by fotoaparát nenabídl dostatečně rychlé zaostřování a přesné měření expozice. Canon proto přepracoval oba dva tyto systémy. Na místo 42bodového AF systému z Marka II přichází 19bodový systém, který však všechny body má křížové a díky tomu je rychlejší, přesnější a lépe ovladatelný. Pro sledování pohyblivých objektů v režimu průběžného doostřování slouží dalších 26 pomocných AF bodů, které nelze přímo uživatelsky registrovat, ale vykrývají zbytek plochy snímku. Novinkou je i přepracovaný 63zonální systém měření expozice (AE).
Další „módní úpravy“
EOS 1D Mark III nabízí kromě výše uvedených hlavních kvalitativních změn i řadu dalších vylepšení, která lze v dnešní době považovat skoro za nezbytná. To znamená například systém čištění snímače, zvětšení LCD displeje na úhlopříčku 3palců či přidání obrazových stylů. Jde o příjemné změny, ale z profesionálního hlediska dlouhodobého uživatele modelu Mark II je nepovažuji za stěžejní. Ani zvětšení již tak vynikajícího hledáčku nebude radikální změnou, i když muselo v rámci souboje s Nikonem zákonitě přijít.
A ještě jednu perličku v tomto ohledu Mark III nabízí. Po vzoru Olympusu zavedl u Marka III možnosti režimu Live View, neboli fotografování přes displej. Je jen minimum situací, kdy fotoreportér něco takového ocení, ale pro paparazzi je to asi vítaný doplněk při sledování celebrit. Pro nás ostatní doplním mnohem důležitější zprávu, kterou je nenápadná zmínka o 50% prodloužení životnosti závěrky.
Shrnutí
Canon EOS 1D Mark III je unikátním reportážním fotoaparátem, který nemá v tomto okamžiku ani vzdáleného konkurenta. Dostává se do podobné pozice jako jeho starší studiový bratříček Canon EOD 1Ds Mark II, který se svým snímačem velikosti kinofilmového políčka s rozlišením 16,9MPix také v kategorii DSLR zcela neohroženě kraluje. Bude zajímavé, kdy a jak se podaří Nikonu odpovědět a zda se do boje o profesionální segment nepokusí zapojit další hráči. Své by měl již během PMA říci například Olympus následovníkem modelu E-1, i když jeho reportážní ambice se až zas tolik neočekávají. Naopak bude zajímavé sledovat, kolik profesionálů s nereportážním zaměřením sáhne právě po 1D Mark III, protože jde o rychlý, přesný a 20léty vývoje vypilovaný profesionální model nyní již s vynikajícím rozlišením i pro jiné typy zakázek. Cena, která zůstala na 3.999USD, by nemusela potenciální zájemce odradit. První kusy by měly být dostupné v dubnu tohoto roku, nicméně první praktické zkušenosti s tímto fotoaparátem vám jistě předáme již z veleterhu PMA 2007, na který odlétáme koncem tohoto týdne.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024