Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
Canon EOS 1000D - nejlevnější zrcadlovka od Canonu
11. června 2008, 00.00 | Canon včera představil svou nejlevnější zrcadlovku EOS 1000D. Konkurence v podobě Nikonu D40 a Sony Alpha A200 se dostala až na hranici deseti tisíc a Canon potřebuje odpověď. Nabídne model, který disponuje rozlišením 10 MPix, čištěním snímače, sedmibodovým autofokusem, 2,5“ displejem a nechybí mu nic důležitého pro uspokojení potřeb amatérských fotografů.
{Canon EOS 1000D}Canon včera představil svou nejlevnější zrcadlovku EOS 1000D. Konkurence v podobě Nikonu D40 a Sony Alpha A200 se dostala až na hranici deseti tisíc a Canon potřebuje odpověď. Nabídne model, který disponuje rozlišením 10 MPix, čištěním snímače, sedmibodovým autofokusem, 2,5" displejem a nechybí mu nic důležitého pro uspokojení potřeb amatérských fotografů.
Hlavní rozdíly od EOS 450D:
- chybí pogumování zadní části u palce
- nejsou senzory zhasínání displeje
- menší rozlišení
- méně bodů AF
Canon EOS 1000D
Plastové tělo EOS 1000D má rozměry 126 x 98 x 62 mm hmotnost bez baterie a karty je cca 500 g. Velikost tedy víceméně odpovídá sourozencům 450D a staršímu 400D. Konstrukčních rozdílů je oproti 450D poměrně málo. Na zadní straně není v místě kde se dotýká palec pravé ruky pogumování a pod hledáčkem nejsou senzory přiblížení.
CMOS snímač s rozměry 22,2 x 14,8 mm má efektivní rozlišení 10,1 MPix. Je vybaven antistatickým povrchem, filtrem s možností sklepání prachu (při zapnutí přístroje, tuto funkci lze deaktivovat) a softwarovou detekcí prachu v obraze, resp. jeho softwarovým odstraňováním. Snímky můžeme ukládat v rozlišení až 3 888 x 2 592 bodů ve formátech JPEG i RAW a citlivost lze při fotografování nastavit od ISO 100 do 1600. O zpracování dat se stará obrazový procesor DIGIC III, který nalezneme ve všech současných digitálních zrcadlovkách Canon. Fotografovat můžeme do barevného prostoru sRGB nebo Adobe RGB. Snímků můžeme nastavit parametry pro ostrost, kontrast, saturaci, odstín, nebo lze aplikovat černobílý filtr s různým nastavením.
Objektivy můžeme používat jak klasické EF, tak i speciální EF-S, které jsou určeny pro DSLR. Počítat musíme s ořezovým faktorem 1,6 x (pro získání ekvivalentního ohniska u kinofilmu, které poskytne stejný úhel záběru, musíme tímto číslem vynásobit fyzickou ohniskovou vzdálenost použitého objektivu). O zaostřování se stará 7 bodový autofokus. SLR hledáček je zrcadlového typu, s pokrytím cca 95% a možností dioptrické korekce. Nabízí zvětšení 0,81 x (s nastavením -1 D s 50 mm objektivem zaostřeným na nekonečno).
35 zónové TTL měření expozice může pracovat celoplošně, s důrazem na střed, nebo bodově (9% záběru uprostřed, skutečné bodové u profesionálních přístrojů má ještě menší plochu). Závěrka pracuje v rozmezí časů od 1/4000 s do 30 s. Synchronizace s bleskem je do 1/200 s. Samozřejmostí je možnost manuálního nastavení expozice, vyvážení bílé apod. Sériové snímání pracuje rychlostí až 3 sn./s až do zaplnění karty (ve formátu JPEG), nebo 5 v RAW ale rychlostí 1,5 sn/s. Fotoaparát také nabízí možnost předsklopení zrcátka. Směrné číslo vestavěného blesku je 13, opět může sloužit jako přisvícení pro AF. Externí blesk (E-TTL II) lze zasunout do hot-shoe.
Zadní LCD displej s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 230 000 bodů má pozorovací úhel až 160°. Konektivitu zajišťuje USB 2.0 a video výstup. Jako záznamové médium se používají karty SD a SDHC. O napájení se stará Li-Ion akumulátor LP-E5. Přikoupit lze i bateriový grip BG-E5.
Závěr
Canon slevil z několika věcí, které ušetřily náklady a pomohly snížit cenu fotoaparátu, o což jde u EOS 1000D především. Přesnou cenu zatím neznáme, na trhu by se měl fotoaparát objevit v průběhu srpna. Cena v maloobchodech by za samotné tělo měla být okolo 13 tisíc korun s DPH.
::Technická specifikace Canon EOS 1000D
[-more-]{Oficiální tisková zpráva}Společnost Canon dnes představuje novou digitální zrcadlovku EOS 1000D. Tento fotoaparát se snímačem CMOS s rozlišením 10,1 milionu pixelů, 7bodovým širokoplošným systémem automatického ostření a schopností souvislého snímání rychlostí až 3 snímky formátu JPEG za sekundu do zaplnění paměťové karty , maximálně čerpá ze zkušeností společnosti Canon nabytých během více než 70 let působnosti na poli zobrazovacích technologií a nabízí cenově příznivější vstup do světa fotoaparátů EOS.
Zrcadlovka EOS 1000D s nejlehčím tělem mezi fotoaparáty EOS disponuje celou řadou technologií používaných v profesionálních fotoaparátech Canon řady EOS-1, mezi něž patří obrazový procesor DIGIC III a režim živého náhledu Live View. Aby uživatelé mohli fotografovat ihned po vybalení fotoaparátu z krabice, je EOS 1000D dodáván s objektivem Canon EF-S 18-55mm IS se stabilizací obrazu, která umožňuje prodloužení expozičních časů až o čtyři kroky nastavení a je zárukou vynikajících výsledků i při snímání v prostředích se slabým osvětlením.
"EOS 1000D je malý fotoaparát, jemuž předcházela velká myšlenka - prvotřídní, pro systém EOS typická adaptabilita a kvalita obrazu v cenově dostupném provedení," uvedl Mogens Jensen, ředitel divize Canon Consumer Imaging Europe. "Pro každého, kdo chce v tvůrčí fotografii dokázat víc, představuje tento přístroj ideální vstup do světa D-SLR fotografie."
Stručná charakteristika:
- Snímač CMOS 10,1 Mpx
- Integrovaný čisticí systém EOS
- 7bodový širokoplošný AF systém s vysokou citlivostí středového bodu při použití objektivů se světelností f/5.6
- Až 3 snímky za sekundu
- Snímání pomocí 2,5" LCD displeje s režimem Live View
- Obrazový procesor DIGIC III
- Podpora paměťových karet SD a SDHC
- Kompaktní a lehké tělo
- Digital Photo Professional - software pro zpracování RAW snímků
- Plná kompatibilita se všemi objektivy Canon EF a EF-S a blesky Speedlite EX
Navržen pro lepší výkon
Pro EOS 1000D, stejně jako pro ostatní modely EOS, společnost Canon sama vyvinula a vyrobila klíčové komponenty, aby zajistila jejich bezchybnou součinnost a špičkovou kvalitu obrazu. 10,1megapixelový snímač CMOS s většími pixely pro dosažení snímků s hladkými přechody tónů a nízkým šumem nabízí dostatečné rozlišení pro tisk fotografií formátu A4 i z výřezů snímků. Pro ochranu snímače před působením prachu používá EOS 1000D integrovaný čisticí systém EOS, který s prachem bojuje třemi způsoby - omezováním tvorby prachu, jeho odstraňováním a odpuzováním.
EOS 1000D je osazen procesorem DIGIC III, který najdete v profesionálních D-SLR modelech Canon. Umožňuje souvislé fotografování do zaplnění paměťové karty SD nebo SDHC rychlostí až 3 sním./s , přičemž počet pořízených snímků je omezen pouze kapacitou karty. Procesor DIGIC III zajišťuje vynikající reprodukci snímků, rychlou odezvu a prakticky okamžitý náběh fotoaparátu.
Inteligentní systém ostření a blesku
Pro záběry, při nichž je klíčové rychlé zaostření, je EOS 1000D vybaven 7bodovým širokoplošným autofokusem, který na snímaný objekt dokáže zaostřit ve zlomku sekundy. Křížový středový zaostřovací bod umožňuje ostření rovněž v prostředích se slabým světlem a nízkým kontrastem. Fotoaparát také používá E-TTL II, systém řízení zábleskové expozice Canon svázaný se vzdáleností, který najdete na profesionálních modelech EOS.
Snadné ovládání
S hmotností pouhých 450 g je EOS 1000D dosud nejlehčí digitální zrcadlovkou Canon a její kompaktní tělo s vynikající ergonomií umožňuje snadné a pohodlné ovládání. Jasný 2,5" LCD displej dovoluje okamžité prohlédnutí pořízených snímků a kontrolu jejich kompozice, ostrosti a zaostření. Díky jeho širokému pozorovacímu úhlu lze snímky prohlížet ve skupině s přáteli. LCD také nabízí rychlý přístup do přehledného systému nabídek, který používá systém karet s cílem zabránit zbytečnému vyhledávání posunem. Systém nabídek, převzatý z nejnovějších modelů EOS, umožňuje přímé ovládání externích zařízení, např. zábleskových jednotek Speedlite.
Pro dosažení vysoké kvality snímků za jakýchkoliv podmínek nabízí fotoaparát 12 uživatelských funkcí, včetně automatické optimalizace světla (Auto Lighting Optimizer), která upravuje jas a kontrast během zpracování obrazu a nastavením správné expozice pro obličej vylepšuje tóny pleti na portrétních fotografiích. Fotografové také mohou aktivovat doplňkovou funkci redukce šumu pro záběry s nastavením vysoké citlivosti ISO.
Live View
Pro fotografování v případech, kdy je použití hledáčku nepraktické, nebo při používání stativu, mohou uživatelé přepnout na režim živého náhledu Live View, který zobrazuje scénu na LCD displeji v podobě plynulého videa s frekvencí 30 sním./s. Kompozici a ovládání expozice lze usnadnit zvolením zobrazení mřížky a histogramu. Pro režim Live View jsou k dispozici dva AF režimy: Quick AF (Rychlé automatické ostření), který dočasně otočí zrcadlo fotoaparátu a aktivuje senzor AF, a Live AF (Automatické ostření v reálném čase), který pro ostření využívá údaje o kontrastu, jak je tomu u kompaktního digitálního fotoaparátu.
Software
Fotoaparát EOS 1000D je dodáván s obsáhlou softwarovou sadou, která poskytuje veškeré nezbytné nástroje pro správu a zpracování snímků. Její součástí je software Digital Photo Professional (DPP), výkonný nástroj pro převod formátu RAW, který poskytuje plnou kontrolu nad zpracováním snímků ve formátu RAW. DPP také spolupracuje s funkcemi fotoaparátu, jimiž je např. funkce Dust Delete Data (Data k odstranění prachu) a režim Picture Style (Styl obrázku). Dodaný software Picture Style Editor umožňuje tvorbu vlastních obrazových stylů pro přesné ovládání zobrazovaných barev. Dalšími součástmi softwarové výbavy jsou programy EOS Utility, Image/Zoom Browser a Photostitch.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024