Byla představena nová verze softwaru Zoner Photo Studio 12 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Byla představena nová verze softwaru Zoner Photo Studio 12

18. září 2009, 00.00 | Zoner představil už v pořadí 12. verzi populárního programu Photo Studio, který je zaměřený na prohlížení, editaci a správu fotografií. Jaká vylepšení nová verze softwaru přináší? Více viz náš článek.

Populární aplikace Zoner Photo Studio pro správu a zpracování digitálních fotografií dospěla již do své 12. verze, která byla představena na tiskové konferenci 15. září. Jaké novinky a vylepšení nová verze programu přináší?

Jiný vzhled grafického rozhraní aplikace
Nejnovější verze programu již na první pohled poskytne uživateli odlišný vzhled grafického rozhraní, který je defaultně v tmavém provedení (u předchozí verze programu dominovala v zobrazení šedá barva). Nový Zoner tak vzdáleně připomíná design konkurenčního programu Adobe Photoshop Lightroom. Samozřejmě, pokud se uživateli tmavá barva rozhraní programu nelíbí, tak ji může snadno změnit v nastavení aplikace (k dispozici je výběr z celkem 5 nastavení vzhledu).

Pohled na hlavní okno aplikace Zoner Photo Studio 12 (modul správce)

Tmavý vzhled grafického rozhraní aplikace je možné v nastavení programu změnit...

Výrobce u nové verze Photo Studia vylepšil jádro aplikace, přepracoval výpočetní algoritmy a optimalizoval fungování programu na počítačích s vícejádrovými procesory.

...na světlé zbarvení rozhraní programu.

Kompletně nové uspořádání programu

Dostáváme se k jednoznačně nejrevolučnější inovaci, kterou nová verze programu přináší. Aplikace je nyní rozdělena do čtyř modulů s výmluvnými názvy - „Správce“, „Prohlížeč“, „Editor“ a „Raw“, které se otevírají jako záložky v hlavním okně programu. Uživatel se může mezi jednotlivými moduly pohybovat pomocí kliknutí na příslušnou záložku, která na daný modul odkazuje. Jedná se o podobný princip, který používá již výše zmíněná aplikace Adobe Photoshop Lightroom.

Ukázka rozhraní modulu „Prohlížeč“

Nový způsob uspořádání aplikace přináší rovněž další novinkovou záležitost, kterou je možnost otevření více fotografií v editoru formou záložek (v předchozí verzi programu se každá fotografie v editoru otevírala do nového okna). Toto řešení proto přispívá k lepší přehlednosti práce s více otevřenými soubory.

Ukázka rozhraní modulu „Editor“

Pro efektivní práci s objemným archivem fotografií přichází nová verze produktu s funkcí „Katalog“, která umožňuje zobrazit napříč fyzickými složkami snímky z vybraného časového úseku podle času pořízení. Dodejme, že v katalogu je možné rychle vyhledávat určené fotografie, přičemž si aplikace pamatuje výsledky jednotlivých vyhledávání.

Ukázka rozhraní modulu „Správce“

Celkově tedy došlo u programu ke sjednocení dvou přístupů k pořízeným snímkům: databázové práce s náhledy snímků (podobně jako například u programů Adobe Lightroom či Apple Aperture) a samotné manipulace s fyzickými soubory fotografií (tak, jak tomu bylo dosud u starších verzí programu).

Pokročilé zpracování RAW souborů
Dalším výrazným bonusem nové verze aplikace je samostatný modul RAW, který, ve srovnání se starší verzí programu, nabízí velmi pokročilé možnosti zpracování surového formátu Raw. V minulých verzích mohli uživatelé RAW formát snímku zpracovávat pomocí poměrně skromného dialogu „Získat z RAW“. Nyní mají uživatelé v RAW modulu podobné možnosti úprav digitálních negativů, které nabízejí například zásuvný plugin Camera RAW od Adobe.

Ukázka rozhraní modulu „RAW“

V Raw modulu můžeme mimo jiné modifikovat nastavení expozice, vyrovnání bílé, ostření, tonální křivky, redukce šumu, provést korekci barev či převést snímek do škály šedi. Dále je možné různě otáčet či rovnat „padající“ snímky.

V „RAW“ modulu je možné provádět simulaci HDR snímků

Přímo v RAW modulu je možné z jednoho RAWu vytvářet „pseudo“ HDR snímky, tedy upravovat tonalitu světel a stínu v RAW snímku tak, aby byla výsledkem fotografie s vysokým dynamickým rozsahem. Podobná funkce již byla přítomna ve Photo Studiu u dřívějších verzí (tam se dříve simulace HDR snímku prováděla vícekrokově pomocí jakéhosi „průvodce“, což bylo poněkud zdlouhavé), nicméně nyní je celý proces výrazně rychlejší a intuitivnější (pracuje se pouze s náhledem RAW snímku).

V „RAW“ modulu je možné upravený RAW snímek poslat na pozdější hromadné zpracování (volba „Fronta“)

Vlastní „vyvolání“ RAW souborů je možné v nové verzi programu realizovat později pomocí dávkového zpracování (v režimu „Fronta“ je možné pro úsporu času kopírovat jednotlivé nastavení editace Raw souboru ze snímku na snímek).

„RAW“ modul dovoluje uživateli ukládat si provedené nastavení úprav

Dodejme, že program primárně pracuje s DNG formátem RAW souborů, nicméně na tiskové konferenci zaznělo, že program dokáže rozeznat standardní RAW soubory z DSLR Canon a Nikon (soubory RAW od ostatních výrobců fotoaparátů je třeba konvertovat pomocí Adobe DNG převodníku). Podobně jako u ostatních RAW editorů, podporuje modul RAW práci s nastavenými profily jednotlivých fotoaparátů, pomocí kterých je možné optimalizovat zobrazení Raw souborů.

Nové efekty a funkce

V nabídce editoru fotografií přibyl nový efekt „Droste“, který vytvoří na snímku surrealistický efekt spirály. Pro méně destruktivní ostření je v příslušném dialogu určena nová volba „Měkké doostření“. Dále byl vylepšen nástroj pro změnu barev, který nyní nabízí možnost jejich selektivních úprav. Větší podpory se v nové verzi dočkaly možnosti editace vložených objektů (např. text, výřez snímku apod.) do fotografie, které je nyní možné i prostorově transformovat.

Ukázka nového efektu „Droste“

Šikovného vylepšení se dočkala funkce pro vytváření panoramatických snímků. Nyní je totiž aplikace schopna skládat i ty dílčí snímky, které byly pořízeny bez stativu (aplikace u fotografií automaticky detekuje virtuální horizont, podle něhož jsou snímky zarovnány).

Ukázka nového efektu „Obálka“ - simulace puzzle

Změny v programu nastaly rovněž v oblasti funkčních úprav panelu s informacemi a dále v oblasti přímých nástrojů editoru, ve kterých lze nyní ukládat přednastavené hodnoty (např. u nástroje „Klonovací razítko“).

Ukázka dialogu pro selektivní úpravu barev

Další novinkou programu je možnost přímo separovat z PDF dokumentu všechny fotografie, které je možné ukládat v JPEG formátu. Nesmíme také opomenout, že program nyní dokáže poskytovat přímý náhled na grafické soubory ve formátu EPS.

V dialogu „Doostřit“ se objevila nová volba „Měkké doostření“ pro nedestruktivní ostření obrázku

V nejnovější verzi programu je k dispozici více možností s transformací vložených objektů do snímku

Závěr:
Nová verze programu Zoner Photo Studio 12 přináší oproti předchozí verzi poměrně výrazné změny. Inovační prvky jako jsou například jiný design, rozdělení hlavního okna aplikace do čtveřice hlavních modulů či pokročilá podpora úprav RAW formátu (včetně možnosti jejich dávkového zpracování), posouvají dvanáctou verzi Photo Studia více směrem ke konkurenční aplikaci Adobe Photoshop Lightroom, což hodnotíme pozitivně. Uživatel se tedy může dočkat většího zrychlení a zefektivnění práce při správě a editaci fotografií.

Program Zoner Photo Studio 12 se začne prodávat v elektronické verzi od 21. září 2009 („krabicová“ verze produktu bude k dostání od 5. října). Program se bude distribuovat tradičně ve dvou verzích „Professional“ (cena elektronické licence: 1999 Kč; cena retail verze: cca 2299 Kč) a „Home“ (cena elektronické licence: 999 Kč; cena retail verze: 1199 Kč).

Zdroj: TZ Zoner

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: