Alternativa pro Strobisty: Nový model externího blesku LumoPro LP160 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Alternativa pro Strobisty: Nový model externího blesku LumoPro LP160

14. července 2010, 00.00 | Strobisté, tedy zapálení fotografové, kteří rádi fotografují s několika externími blesky, asi pozitivně uvítají, že před časem byl na trh uveden nový model externího blesku LP160, za jehož vznikem stojí dosud málo známa společnost LumoPro. Mezi výhody tohoto blesku můžeme například počítat vcelku přístupnou cenu a univerzální možnost použití na všech typech DSLR fotoaparátů. Více viz náš článek.

Asi nemá cenu diskutovat, že největší uživatelský komfort nabízejí značkové systémové blesky, které většinou vyrábějí majoritní výrobci digitálních zrcadlovek (například Canon, Nikon či Sony; výjimkou jsou rovněž špičkové profi blesky značky Metz). Sestavy těchto externí blesků dokáží mezi sebou sofistikovaně komunikovat pomocí bezdrátového spojení (například Nikon CLS systém), a tak se nelze divit, že jejich výhody v praxi používá nemálo profesionálních fotografů (například fotograf Joe McNally a další). Jenže mezi nevýhody těchto profesionálních externích blesků patří bohužel nemalé vstupní náklady (myslíme tím například nákup 2 a více externích blesků), což mnohé fotoamatéry nutí si kupovat levnější blesky od neznačkových výrobců.

Ve „strobistiské“ komunitě se tak z výše uvedeného důvodu těší velké oblibě například staré typy externích blesků (například kultovní blesky značky Vivitar), které měly svůj zenit slávy ještě v dobách analogové fotografie a jež je možné sehnat za přístupné ceny v různých fotobazarech či e-shopech. Daní za často zlomkovou cenu daných blesků (ve srovnání s jejich značkovými protějšky) je ovšem absence TTL měření a nutnost všechny potřebné parametry manuálně nastavovat. Samozřejmě tyto externí blesky lze bezdrátově odpalovat pouze přes radiové odpalovače (či předzábleskem dalšího blesku), které si musí uživatel dokoupit zvlášť, nemluvě o nižším uživatelském komfortu, který plyne z používaní těchto blesků.

Ovšem potěšující okolností může být fakt, že potřeby často opomíjené komunity amatérských strobistů se přeci jen mohou stát středem zájmu některých firem, které se snaží pro tento segment uživatelů nabízet některé specializované produkty. Mezi tyto často málo známé značky můžeme například řadit i společnost LumoPro, která již nějaký ten čas vyrábí speciální blesky a další příslušenství pro „fotostrobisty“, jejichž cena nepřesahuje cca 200 USD (například model blesku LumoPro LP120 stojí cca 130 USD, což je cca 2 700 Kč plus daně a dopravné).

Nový blesk LP160, který představila dosud málo známá společnost LumoPro, která se specializuje na segment „fotostrobistů“

Nedávno tento výrobce představil nový model externího blesku, který nese označení LP160, který navazuje na předešlý model LP120. Uvedený blesk (je možné jej sehnat i za cenu cca 160 USD, která je nižší než cena cca 200 USD, kterou uvádí výrobce na svém webu) je vzhledově zdánlivě podobný Nikon a Canon bleskům a v porovnání s předešlým modelem tento blesk disponuje téměř dvojnásobným výkonem a rychlejším nabíjením (cca 4 s při plném výkonu). Výkon nového blesku lze snížit až na 1/64 (předchozí typ dokázal pracovat s pouze 1/32 výkonu).

Blesk LP160 dále disponuje zoomovací hlavou, která dokáže zábleskem pokrýt ohniskové vzdálenosti 24 – 105 mm (ekv. 35 mm), přičemž blesk ještě disponuje rozptylnou destičkou pro ohnisko 17 mm. Daný blesk je možné celkem odpalovat 4 způsoby (nalezneme na něm například standardní 3,5 mm jack pro odpalovací kabel; blesk je možné také odpalovat pomocí radiových odpalovačů). Blesk rovněž obsahuje, podobně jako předchozí typ, optické čidlo, takže je možné jej spustit skrze předzáblesk jiného blesku. Nicméně pokud by byla tato dispozice některému uživateli na obtíž, tak v novém blesku je možné daný „Slave“ režim deaktivovat (starší model blesku LP120 tuto možnost v nastavení přístroje postrádal).

Co se týče výkonu, tak podle specifikace výrobce poskytuje blesk LumoPro LP160 srovnatelný výkon záblesku, jako tomu je například v případě systémových blesků Canon 580 EX II či Nikon SB-900 (cca GN 42 m při citlivosti ISO 100). Hlavu externího blesku je možné otáčet v úhlu 270 stupňů a vertikálně naklápět pod úhlem 187 stupňů (pro makrofotografii lze blesk zaklonit i o -7 stupňů). Blesk je napájen 4 tužkovými AA články. Rozměry uvedeného blesku jsou 66 x 79 x 183 mm, přičemž jeho váha činí 362 gramů.

Na závěr je ovšem třeba dodat, že jmenovaný blesk sice nabízí zajímavé parametry, ale je možné jej v současné době koupit pouze v USA, což samozřejmě český fotografům přináší další nezanedbatelné náklady (k ceně blesku je třeba připočíst daně a poplatky za dopravu). Je také mít na zřeteli fakt, že na daný blesk v Evropě neplatí záruka.

Přesto tento a další podobné blesky, jejichž největším lákadlem je znatelně nižší cena (v porovnání se značkovými systémovými blesky), se mohou stát alternativou pro ty amatérské „fotostrobisty“, kteří by si chtěli pořídit více než dva externí blesky pro účely kreativní práce se světlem, přičemž mají omezený finanční „rozpočet“. Více informací o blesku LumoPro LP160 je možné naleznout na webu výrobce (včetně výpisu technické specifikace).

Zdroje:
Lumopro.com
Dpanswers.com
Strobist.com
Lightingrumours.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: