Agfa StudioCam ve studiu Point CZ - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Digitální fotografie

Agfa StudioCam ve studiu Point CZ

21. června 1999, 00.00 | O studiových digitálních kamerách píšeme spíše ve formě recenze či krátké zprávy. Jaké však mají s přístrojem zkušenosti ti, kteří jej provozují?

Praktickým příkladem využití studiové digitální kamery je fotostudio polygrafického centra Point CZ, které se nedávno rozhodlo pro digitální kameru Agfa StudioCam.

Dříve než se seznámíme s technickými parametry fotoaparátu a vůbec celého studia, rádi bychom poodhalili pozadí vzniku tohoto pracoviště. Spolumajiteli firmy ing. Vladimíru Sázavskému jsme proto položili dvě základní otázky. Nejprve jsme se zeptali na důvody, jež byly podnětem ke zřízení digitálního fotostudia. K tomu nám ing. Sázavský řekl: "Vlastní produkce nejrůznějších reklamních letáků, prospektů a dalších tiskovin v naší firmě neustále roste. Ke vzrůstající kvantitě se přidružují další požadavky našich klientů, zejména pak zkracování termínů realizace a faktor, který je jak se říká vždy až na prvním místě - cena výsledného produktu. Zpracování fotografií klasickou fotochemickou cestou s následnou předtiskovou přípravou se pro nás pomalu začalo stávat problémem, což nás vedlo právě k myšlence zřídit si vlastní digitální fotostudio."

Účelem druhé otázky, kterou jsme při naší reportáži položili, bylo zjistit, proč se právě kamera Agfa StudioCam stala základem fotostudia. Ing. Sázavský nám ochotně odpověděl:

"V oblasti digitálních fotoaparátů začíná být zdánlivě poněkud přetlak. Záměrně používám slovo zdánlivě, protože v té naší sféře, tj. v oblasti kvalitní předtiskové přípravy, výběr není až tak velký jako třeba u digitálních fotoaparátů střední třídy. Náš záměr od počátku sledoval cestu studiové techniky, proto bylo možné ihned vyloučit fotoaparáty např. řady Kodak Professional DCS, tedy techniku na bázi kinofilmových zrcadlovek, určenou spíše pro použití "v terénu". Stejně tak jsme vyloučili kardanové kamery s digitální snímací stěnou, viz třeba Sinar, jelikož se nám prozatím příliš nezdálo, že využijeme jejich možnosti, dané zejména konstrukcí přístrojů, tj. hlavně možnosti naklánění optické osy. Otevřeně můžu také říci, že v tomto případě sehrála svou roli i cena, která u tohoto typu digitálních kamer šplhá do značných výšek. Protože jsme ale technologii v žádném případě nechtěli "ošidit", padla volba na studiový digitální fotoaparát Agfa StudioCam. Vedle technických parametrů hrály svou roli také naše dobré zkušenosti se značkou Agfa. Dosavadní zkušenosti, i když jsou zatím docela krátké, nás o správnosti této volby jen utvrzují."

K praktickým zkušenostem s provozem digitálního fotostudia nám ing. Sázavský řekl: "Po necelých čtyřech měsících provozu fotostudia mohu s naprostou jistotou prohlásit, že všeobecně známé výhody digitální fotografie se v naší praxi jenom potvrzují. Začneme-li třeba u rychlosti zpracování zakázek, pak je současná situace s dřívějšími poměry nesrovnatelná. Zakázky, u kterých v minulosti trvalo nasnímání klasickou fotocestou zhruba necelý týden, tedy včetně skenování diapozitivů a nezbytných retuší, dnes běžně zpracováváme do dvou dnů. Obrazová data nasnímaná digitální kamerou jsou po síti ihned posílána do pre-press studia, odpadají retuše škrábanců na diapozitivech, běžné otisky prstů, špatně barevně filtrované snímky a jiné nešvary, se kterými se denně potýká každý skenerista. Díky nepřítomnosti minimálně jedné části technologického procesu, protože zjednodušeně řečeno, fotografováním digitální kamerou se vlastně rovnou skenuje, šetříme našim klientům náklady na realizaci zakázky. Jelikož máme při použití této fotografické techniky k dispozici okamžitou kontrolu výsledného snímku, odpadají známé problémy s tím, že se diapozitiv z nějakého důvodu nepovedl a musí se nafotit znovu. Byli bychom asi špatní podnikatelé, kdybychom si naše digitální fotostudio lidově řečeno nechávali jen pro sebe. Již od počátku koncepce tohoto zařízení jsme počítali s tím, že jeho služby budeme nabízet i ostatním kolegům."

Po krátkém rozhovoru nám ing. Sázavský spolu s fotografem Pointu Vladimírem Semotánem digitální fotostudio předvedl. Studio je umístěno přímo v budově sídla společnosti ve sklepní místnosti, která umožňuje odstínění od někdy nežádoucího denního světla. K současné výbavě patří studiový fotografický stůl s držáky "nekonečných pozadí", sada halogenových svítidel s příslušnými doplňky, jako je odrazný fotografický deštník nebo změkčovací nástavec, a samozřejmě ona Agfa StudioCam s nezbytným počítačem. Tímto se tedy dostáváme k samotné technice. Kamera Agfa StudioCam je jedním z představitelů studiových digitálních fotoaparátů vybavených pohyblivým snímacím prvkem. CCD prvek o velikosti 39 x 29 mm pracuje jako jednoprůchodový s rozlišením 4 500 x 3 648 pixel ve 24-bitové barevné hloubce. Prostým výpočtem tedy zjistíme, že při požadovaném rozlišení 300 dpi je možné snímek vytisknout ve velikosti 38 x 30 cm při využití celé plochy. Slevíme-li mírně ze svých nároků, pak lze fotoaparátem Agfa StudioCam pořídit snímky v rozlišení 254 dpi pro tiskovou velikost A3.

Kamera je vybavená kinofilmovým bajonetem typu F firmy Nikon, lze tedy použít všechny kompatibilní objektivy uvedené značky, případně i "neznačkové" objektivy firem Sigma, Tamron atd. Toto řešení optické části fotoaparátu nelze hodnotit jinak než jako velmi zdařilé, neboť všeobecně proslavená kvalita optiky Nikonu je prostě bez komentáře, nehledě k možnostem výměny objektivů, použití zoomů, makroobjektivů, shiftobjektivů, předsádek a jiných běžně dostupných doplňků. Zaostřování je ruční s pracovní clonou, není tedy problém vizuálně sledovat hloubku ostrosti záběru. Hledáček fotoaparátu je typu SLR, technicky je řešen jako úhlový. Za zmínku stojí možnost výměny matnic. Standardně se s kamerou dodává matnice se zaostřovacím klínem s mezikružím opatřeným mikrorastrem tak, jak ji známe z klasických manuálně zaostřovaných zrcadlovek.

Zajímavým způsobem je řešeno otáčení formátu snímání. Jestliže běžný fotoaparát otočíme na výšku, pak v případě Agfa StudioCam otočíme pouze objektivem spojeným se snímacím prvkem. Kamera je tedy na stativu stále v horizontální poloze, což oceňuje obsluha, která tak má hledáček vždy pohodlně přístupný.

V souvislosti se zmíněným stativem se dostáváme k samotnému snímání. Jak již bylo uvedeno, fotoaparát ke snímání používá pohyblivý snímač, je tedy zřejmé, že o fotografování z ruky nemůže být ani řeč. Expoziční časy se v praxi pohybují řádově v minutách (1 - 10 min). Vzhledem k dlouhým expozičním časům je studio také vybaveno halogenovými světly, jelikož klasické studiové blesky není možné právě vzhledem k délce expozice využívat. Na samotné kameře bychom marně hledali tlačítko spouště. Kromě již uvedeného ručního ostření a nastavení stranové orientace snímku (samozřejmě včetně kompozice) jsou všechny ostatní činnosti plně v moci ovládacího software FotoLook. Pro úplnost je ovšem třeba dodat, že Agfa StudioCam je připojená přes SCSI rozhraní k počítači Power Macintosh. Druhým kabelem připojeným k aparátu pak do přístroje proudí životodárná energie z napěťového zdroje.

Ovládací program FotoLook funguje jako plug-in do Photoshopu a práce s ním není nepodobná práci s typickým skenovacím programem. K dispozici jsou nástroje pro nastavení výřezu, rozlišení, zaostření (tzv. sharpování - neplést se zaostřováním objektivu), v programu funguje Preview s možností proměřování barev, atd. FotoLook - stejně jako skenovací programy - disponuje separačními algoritmy, snímání lze proto provádět rovnou do barevného prostoru CMYK. Specialitou pro digitální fotoaparáty charakteristickou je nastavení citlivosti "filmu", v případě Agfa StudioCam je to 100 - 400 ASA. Druhá neocenitelná vlastnost spočívá v možnosti nastavení teploty světla, neboli nastavení bílého bodu. Není tedy nutné používat konverzní filtry podle teploty světla, jak je tomu u klasické fotografie, kde médiem je fotografický film. Proto také mohou mít halogenová světla v digitálním ateliéru teplotu 3 300 K, aniž by snímky byly zabarvené do teplých tónů. Čtenáři, kteří znají tuto problematiku, jistě dokáží zmíněnou vlastnost náležitě ocenit.

Na závěr už jen zbývá v podstatě zopakovat myšlenku z úvodu tohoto článku. Je vidět, že mnohými zatracovaná digitální fotografie si neúnavně razí cestu za praktickým využitím, čehož dalším důkazem je i tato reportáž z digitálního fotostudia Point CZ. Za redakci Světa tisku proto můžeme jen popřát známé fotografické "dobré světlo".

Agfa StudioCam

Způsob snímání: jednoprůchodový trilineární CCD snímač (3 x 3 648 elementů)
Rozměr snímacího prvku: 36 x 29 mm (poměr stran 5 : 4)
Rozlišení: 4 500 x 36 48 pixel
Barevná hloubka: 24 bit
Citlivost snímacího prvku: 100 - 400 ASA
Vyvážení bílého bodu: softwarově
Nastavení expozice: automaticky, manuálně
Expoziční časy: 1 - 10 minut
Optika: standardní kinofilmové objektivy - bajonet Nikon F
Zaostřování: manuální
Clona: pracovní, ovládání clonovým kroužkem na objektivu
Hledáček: optický SLR, úhlový
Matnice hledáčku: výměnné
Připojení k počítači: SCSI-2
Snímací software: FotoLook
Rozměry: 25 x 14 x 10 cm (bez objektivu)



Článek byl převzat z květnového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 82 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: