Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Digitální fotografie
Adobe ActiveShare - fotografie na Internetu
9. října 2000, 00.00 | Jak to vypadá, když se Adobe vrhne na Internet a udělá službu pro celý svět? V čem se může odlišit o stovek podobných projektů?
Virtuálních galerií, do kterých můžete umístit své fotografie je na Internetu požehnaně. Pro pořádek uveďme dva referenční příklady - Photopoint.com ze světových a Virtuální Galerie z českých.
S velmi zajímavou veřejnou on-line galerií přišla i firma Adobe, proslulá svým výtečným grafickým softwarem ve spolupráci se službou eCircles. Jejich společný produkt se jmenuje Adobe ActiveShare. Hlavním cílem služby ActiveShare je nabídnout uživatelům možnost co nejrychleji a nejpohodlněji uchovávat a popřípadě sdílet své digitální fotografie. Jde zde právě o to "co nejrychleji a nejpohodlněji".
Proto nabízí Adobe ActiveShare dva způsoby, jak uložit digitální fotografie na Internet. Prvním způsobem je klasické webové rozhraní. Můžete si vybrat, kolik chcete najednou uložit do galerie fotek (5 - 15 kusů). Pokud máte hodně fotografií a ukládáte je po těch 15, jde to velmi rychle. Poté, co se fotky načtou na server, zobrazí se jejich náhledy a u každé fotografie můžete vyplnit popisku a samozřejmě je nutné vymyslet název galerie. Praktické je i to, že ihned po založení nové galerie jste vyzváni, abyste jste poslali email svých známým o své nové galerii.
Druhým způsobem, jak dostat fotky do ActiveShare, je použít speciální obslužní program - klienta, který veškerý transfer a eventuální úpravy fotek z digitálního fotoaparátu až na web zajišťuje sám. Začíná to transportem fotek z digitálu. Adobe ActiveShare klient nepoužívá standardní TWAIN ovladače toho či onoho přístroje. Má své ovladače k nejběžnějším značkám a typům digitálních fotoaparátů (u Olympusu a asi nejen u něj nabízí jen modely prodávané v USA, při troše štěstí lze ale vybrat americký ekvivalent k evropskému modelu). Stahování fotek do počítače probíhá standardně. Rozhraní klienta je velmi podobné například ovládací apikaci, kterou dodává Olympus. Nejdříve se načtou náhledy, poté si lze vybrat fotografie, které si uživatel přeje nahrát do počítače v plné kvalitě. Samozřejmostí je i možnost mazání fotek rovnou v přístroji.
Po stažení máte možnost jednotlivé fotografie opatřit popiskami, vyberete ty, které hodláte umístit na web, připojíte se k Internetu a program tam požadované fotografie včetně popisek odešle. Bez jakýchkoli další starostí, jak s oblibou říkam: jednodušše, efektivně a velmi rychle. U popisek se naskýtá otázka, jak je to s češtinou. Ač je to překvapivé (u produktů Adobe bývají problémy s češtinou relativně často), na žádné problémy jsem nenarazil, diakritika funguje tak, jak má.
Jistou nevýhodou ovládacího programu je jeho velikost, relativní pomalost resp. náročnost na hardware a absence editačních funkcí či nějakých filtrů pro úpravu fotografií (tak jako tomu je například u ACDSee 3.1 - psali jsme o něm zde).
Server ActiveShare je umístěn někde v Americe, proto by mohl být problém s rychlostí oedsílání fotografií. Osobně jsem připojen skrze dial-up (WOL), takže rychlost nemohu objektivně odhadnout, nicméně přes dial-up probíhal upload "na plný plyn".
Za zmínku stojí i obchodní model, kterým chce Adobe společně s eCircles na uživatelích vydělat nějaký ten dolar. Ze všech vašich digitálních fotografií, které umístíte do galerie si můžete nechat vytvořit za poplatek klasické "papírové" fotografie a nejen to. Vašimi fotkami si můžete nechat potisknout i různé dárky pro své blízkém například hrnečky, čepice, trika, ... Stačí vybrat si z galerie nějakou fotografii, třemi kliky ji objednáte, zaplatíte platební kartou a počkáte, až přijde hrnek poštou.
Myslím, že online galerie mají velkou budoucnost, lidé fotí stále a s masovým rozšířením digitálních fotoaparátů budou fotit ještě více. A je svatá pravda, že se lidé se svými fotografiemi rádi "chlubí", ukazují je přátelům a příbuzným. Klasický způsob s papírovými alby ale již přestává být "in", začímá éra Internetu a Adobe to skvěle vystihla v pravou dobu svou službou Adobe ActiveShare. Ve srovnání s konkurenčími službami (například Photopoint.com) vyhrává Adobe se svým propracovaným klientem a s jednoduchostí, na kterou kladli autoři projektu velký důraz. Ostatně, když už něčemu propůjčí firma Adobe jméno, musí se to blížit dokonalosti a to si myslím, že se docela povedlo.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024