Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Digitální fotografie
ACADALUS – luxusní stativová hlava, která dokáže automaticky srovnat horizont
8. června 2010, 00.00 | Pokud nemáte hluboko do kapsy a nebaví vás neustále laborovat s vodováhou na stativu, tak by vás mohla zaujmout nová robotická hlava Acadalus, která se dokáže pomocí sklonoměrů automaticky narovnat do vodorovné polohy. Více informací viz náš článek.
Obtíže se s vodorovným vyvažováním horizontu, to je problém, který si již asi musel zažít asi každý fotograf. Řešení tohoto svízele zajistí buď používání tripodu se zabudovanou vodováhou či dodatečné rovnání snímku pomocí rotace a ořezu v počítači.
Obě jmenované metody mají ovšem své „nevýhody“. Například používání vodováhy na kulové hlavě stativu nemusí být zrovna snadnou záležitostí, poněvadž při každém pohybu plošiny s připevněným fotoaparátem může být prekérní udržet „bublinku“ vodováhy v patřičných mezích (jak v horizontální, tak i vertikální rovině). Při dodatečném rovnání snímku pomocí počítače zase musíme již v době pořízení fotografie počítat s určitým ořezem na okrajích snímku, jenž tento způsob rovnání fotografie vyžaduje.
Co tedy dělat v případě, pokud u vás chybí trpělivost při laborování s vodováhou na stativu, či vás nebaví manuálně „rovnat“ snímky v počítači? No přeci si „pořídit“ například robotickou stativovou hlavu Acadalus, která díky zabudovaným sklonoměrům automaticky řeší problém s udržením vodorovné polohy fotoaparátu.
Je zde ovšem jedno gigantické „ALE“. Ne každý asi budeme mít „zbytečných“ 5 000 USD (cca 96 000 Kč), abychom si tuto netypickou novinku mohli dovolit zakoupit.
Přemrštěnou výši ceny stativové hlavy Acadalus, je problematické pochopit i při vědomí, že daná robotická hlava vznikla po 4letém bádání a snažení jejího konstruktéra, kterým je jistý Dr. Carl Coch ze společnosti SINAR AG.
Nápad vytvořit samočinně se vyvažující stativovou hlavu napadl jmenovaného konstruktéra při analyzování zařízení leteckých simulátorů, které v sobě podobnou technologii obsahují. Dr. Coch, inspirován zmíněnými simulátory, tedy sestavil stativovou hlavu, kterou vybavil speciální motůrky, jejíž chod ovládá řídící jednotka. Tato jednotka vyhodnocuje data, která naměřil vestavěný sklonoměr. Uživatel tedy po zmáčknutí příslušného tlačítka spustí automatické vyvážení fotoaparátu upevněného na robotické hlavě, takže odpadají jakékoliv další starosti s vyvažováním horizontu při fotografování.
Samozřejmě na stativové hlavě Acadalus můžeme také naleznout další ovladače (klasický čtyřcestný volič), pomocí kterých má uživatel možnost manuálně korigovat náklon upevněného fotoaparátu.
Podle výrobce je robotické zařízení Acadalus určeno hlavně pro studiovou fotografii, kdy je daná jednotka napájena kabelem rovnou z elektrické sítě. Stativovou hlavu Acadalus je ale možné také používat při fotografování v exteriéru, pokud si k ní uživatel přikoupí externí Li-Ion baterii 2800 mAH 18.5 (což ovšem představuje příplatek ve výši cca 500 USD; uvedená baterie poskytne výdrž na cca 2 hodiny intenzivního provozu).
Hezky se to poslouchá, ale vraťme se zpátky na zem, protože „ruku na srdce“, kdo by si něco takového koupil, pokud cena této stativové hlavy činí přemrštěných 5 000 USD? Z této perspektivy je tedy na místě hledět na uvedenou novinku spíše jako na technickou kuriozitu, která snad v budoucnu inspiruje další výrobce, kteří budou něco podobného prodávat i za cenu, jež bude akceptovatelná také pro obyčejné fotografické „smrtelníky“. Více informací o robotické hlavě Acadalus můžete naleznout například ZDE.
Robotická hlava na stativ Acadalus CPS-H1 – hlavní charakteristika:
- Maximální náklon: +/- 25°
- Přesnost náklonového polohování: +/- 0,5°
- Mechanická stabilizace: X
- Rozměry: 190 x 125 x 125 mm
- Váha: 2 500 g
- Konektory: DC- in, GND od 17 do 24 V
- Napájení: Li-Ion akumulátor 2800 mAH 18.5 (výdrž cca 2 hod intenzivního provozu); či kabelem z elektrické sítě
- Cena: od 5 000 USD
Zdroje:
Gizmodo.net
Pdngearguide.net
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024